Jak změřit teplotu a otáčky ventilátoru na Macu? V příkazovém řádku!

Všech na pozadí běžících nástrojů monitorujících teplotu a ventilátor jsem se už dávno zbavil. Ale přesto by se mi poslední dobou hodilo zobrazení informací z teplotních čidel a ventilátorů mého Macbooku. Našel jsem zajímavý nástroj zobrazující toto vše v příkazovém řádku.

Reklama

Monitorovacích aplikací sdělujících stav počítače je k dispozici přehršel pro všechny platformy. Já jsem ovšem nechtěl další aplikaci na pozadí, která by zabírala prostor v horní liště OS X. Nepotřebuji monitorovat stav počítače neustále. Jen čas od času kouknout, zda je jeho teplota ještě v normě, nebo skutečnost, že na něm neudržím ruku, odpovídá i v řeči čísel.

A pro tyto potřeby se mi jeví jako ideální nástroj program iStats. Nainstalujete jej jednoduše přes Ruby, stačí do příkazového řádku zadat sudo gem install iStats. Když poté zadáte příkaz istats all, uvidíte podobný výstup:

iStats

iStats zobrazuje teplotu procesoru, otáčky ventilátoru, teplotu a stav baterie a počet nabíjecích cyklů. Jednotlivé informace lze zobrazit také odděleně, více viz istats help.

Teplotu a počty otáček vám zobrazí i v příkazovém řádku s barevnou stupnicí a případně blikající červenou výstrahou, pokud něco překročí rozumnou mez.

Doporučuji iStats vyzkoušet. Pozor, nepleťte si jej s programem iStat Menus, který zobrazuje podobné informace plus provoz na síti, ale v grafickém prostředí. Není špatný, sám jsem ho používal, ale už můj počítač opustil. Nepotřebuji tato čísla sledovat nonstop.

Tagy: 

Reklama

Komentáře

Díky moc za tip, funguje super :)

Přidat komentář