Jak získat hesla uložená ve Firefoxu

Webový prohlížeč Firefox používám kvůli dobře zvládnutému mechanismu pro ukládání hesel. Pamatuje si nejenom přístupové údaje vyplňované ve formulářích, ale i hesla zadávaná přes dialog prohlížeče. Přeinstalace systému a zachování těchto hesel není problém. Stačí zkopírovat uživatelský profil prohlížeče, takže si své uložené údaje snadno přenesete třeba na jiný počítač. Co však dělat, když potřebujete uložené heslo z nějakého důvodu zobrazit?

Důvody vedoucí uživatele k tomu, že si potřebuje uložené heslo zobrazit, jsou různé. Já sám si uložená hesla přestávám pamatovat. Nedávno jsem potřeboval zadat přihlašovací údaje k jedné webové službě. Heslo jsem měl ve Firefoxu uložené, problém byl však v tom, že ona webová služba změnila způsob přihlašování z dialogu prohlížeče na vyplňování webového formuláře. No a Firefox, přestože heslo znal, nemohl formulář vyplnit, logicky jej považoval za něco jiného.

Jak z bryndy ven? Zobrazte si správce hesel. Funkcí Nástroje | Možnosti zobrazte okno s nastavením, ve kterém se přepněte do sekce Zabezpečení. Klepněte na tlačítko Zobrazit Hesla a uvidíte seznam webových stránek, ke kterým máte uloženy přístupové údaje.

Firefox a nastavení

V možnostech zabezpečení Firefoxu najdete tlačítko pro zobrazení správce hesel

V seznamu uložených hesel však hesla normálně vidět nejsou. Najdete zde pouze dva sloupečky s adresami a k nim příslušejícími uživatelskými jmény.

Firefox a seznam hesel
 
Seznam uložených stránek a uživatelských jmen

Pomocí tlačítka Zobrazit hesla a po následném potvrzení, zda tak chcete skutečně učinit, se vám uložená hesla zobrazí v třetím sloupečku.

Firefox a seznam hesel
 
Seznam hesel v použitelné podobě

Odkrytá hesla lze použít jednak v mém případě, kdy tvůrci webu změnili způsob přihlašování, ale zachovali stejné přístupové údaje, jednak třeba v momentě, kdy se rozhodnete pro některé stránky používat jiný webový prohlížeč.

Dříve, než se mě někdo rozhodne poučit o tom, že existují nástroje na zobrazení hesla ukrytého pod hvězdičkami, rád bych připomenul, že tudy cesta nevede v případě, že se vám heslo ve formuláři nezobrazí, tak jako se tomu stalo v případě výše zmíněného problému.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Není to spíš mínus než plus, že to zobrazuje ty hesla? Kdfokoliv si sedne k Vašemu PC, okamžitě má přístup ke všem Vaším heslům...

návštěvník

Určitě není pokud se o ně bojíte můžete si zamykat uzivatele pri startu pc a nikdo nepovolany se k heslum nedostane ne?? Ja osobne sem stim nad miru spokojena hesla menim jak se mi zlibi a jsou i stranky kde vyam ho daji a nejde zmeni a to se neda zapamatovat... jsem registrovana na vice nez 150 strankach na netu a tohle mi dost usnadni kazdodenni zivot jakozto cloveku pracujicimu na internetu :o)

návštěvník

V tom případě doporučuji použít zaškrtávací volbu "Použít hlavní heslo" a "Změnit hlavní heslo", čímž tyto funkce ochráníte jedním heslem.
Při přechodu na stránku vyžadující autorizovaný přístup si Firefox o toto heslo řekne (1x) a pak dokud ho nevypnete prohlížeč, všechna uložená hesla na všech navštívených stránkách doplňuje.
Pokud odejdu od PC (i se spuštěným Firefoxem) a někdo by si nechal v nastavení zobrazit uložená hesla, opět si prohlížeč řekne o hlavní heslo.
Takže mi stačí pamatovat si jen jedno heslo ;-)

návštěvník

já bych zrovna jedno heslo potřebovala zjistit, ale když kliknu na ty možnosti a zabezpeční, tak to okno vypadá trochu jinak a nemá tam tlačítko zobrazit hesla....

Profile picture for user Jan Polzer

Jakou máte verzi Firefoxu? V té aktuální (Firefox 3.0.4) postupujte takto: Nástroje|Možnosti, záložka Zabezpečení, tlačítko Zobrazit hesla.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru