Jak zálohovat Firefox z příkazového řádku Windows

Pro Firefox existuje řada doplňků i externích programů sloužících k zálohování uživatelského profilu obsahujícího všechna hesla, historii, cookies a další informace o brouzdání internetem. Chcete-li zálohovat z příkazového řádku, zkuste dávkový soubor Batckup Firefox.

Zálohování Firefoxu je ve své podstatě velice jednoduchá věc. Veškeré informace o tom, s jakým nastavením prohlížeč používáte, na jaké koukáte weby, jaká máte uložená hesla, co máte mezi oblíbenými stránkami a podobně, jsou uloženy v uživatelském profilu. Ten stačí někam zkopírovat a záloha je na světě.

Uživatelský profil Firefoxu je v případě verze pro Windows umístěn ve složce %cesta-k-uživatelskému-profilu-v-systému%\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles. Cesta k uživatelskému profilu je ve Windows 7 typicky C:\Users\vaše jméno. Používáte-li Firefox s více uživatelskými profily, bude zde několik náhodně pojmenovaných složek.

Program, nebo spíše dávkový soubor BAT pracující v příkazovém řádku, Batckup Firefox 3.0 pracuje s výše uvedenou skutečností a pomocí příkazu xcopy profil Firefoxu vykopíruje buď na vaši plochu nebo do zadané složky. Když Batckup Firefox spustíte, vyžádá si zadání cílového umístění. Pokud jen stisknete klávesu Enter, nakopíruje se profil Firefoxu do nové složky na ploše aktuálně přihlášeného uživatele.

Batckup Firefox si pamatuje naposledy použité cílové umístění pro zálohu. Tuto informaci ukládá do souboru config.dz nacházejícím se ve stejném umístění, odkud dávkový soubor spouštíte. Co se obnovy týče, prostě stačí zálohu zpátky překopírovat do uživatelského profilu Firefoxu.

Batckup Firefox 3.0

Batckup Firefox 3.0

Proč vlastně něco tak jednoduchého jako je dávkový soubor pracující v podstatě jen s jedním příkazem xcopy zmiňuji? Pro inspiraci - xcopy můžete využít stejným způsobem, jaký je zapsán v tomto dávkovém souboru, k tomu, abyste si připravili vlastní dávku. Tou pak pomocí plánovače můžete spouštět zálohování Firefoxu pravidelně i bez toho, že byste měli instalován nějaký další speciální program dělající hromadu věcí navíc.

Pokud přesto chcete tip na něco více uživatelsky přívětivého a zároveň propracovanějšího, pak samozřejmě posloužím. Můžete zkusit MozBackup od českého autora zálohující třeba i Thunderbird, nebo mého favorita, doplněk FEBE (Firefox Environment Backup Extension). Ten zálohuje navíc i instalované doplňky a z takto vytvořené zálohy je pak schopen Firefox obnovit zcela do stavu 1:1.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru