Jak vytvořit bootovací USB s Windows 8

Už předchozí verze Windows dovedla bootovat z přenositelných médií, umí to i Windows 8. Pokud si chcete připravit bootovací USB nebo externí disk s Windows 8, potřebujete médium s dostatečnou kapacitou a následující návod.

Přenositelné operační systémy byly dříve tak nějak doménou hlavně Linuxu - s označením LiveCD/DVD se koneckonců setkáte i dnes. (Mimochodem, kdo z vás si pamatuje na QNX na jedné disketě s plně grafickým prostředím a sítí?).

Přenositelná Windows se objevila také. Matně si vybavuji nějaké své pokusy s Windows XP na CD nebo DVD. Existovaly také komerční produkty, v Česku například Avast Bart CD, které speciálně upravené Windows XP využívaly.

Co se týče Windows Vista, nevzpomínám si, že by se v souvislosti s nimi mluvilo o nějaké přenositelnosti. To Windows 7 jsou jiný kalibr. Můžete je instalovat do virtuálního disku VHD, případně si vytvořit Bootovací USB s Windows 7 na jedno kliknutí. A o něco takového se můžete pokusit I s Windows 8. Postup bude následující.

Bootovací USB s Windows 8

Na rozdíl od výše uvedeného návodu, který složí pro vytvoření instalačního USB média, ten následující vám skutečně vytvoří systém schopný fungovat přímo z externího nebo USB disku. Budete potřebovat alespoň 16GB médium.

Připravte si instalační ISO obraz Windows 8. Stahovat můžete například z Windows 8 Consumer Preview ISO formats. Dále si stáhněte Windows Automated Installation Kit. Tento si připojte do virtuální diskové mechaniky a spusťte instalátor.

Po skončení instalace WAIKu přejděte do složky C:\Program Files\Windows AIK\Tools, kde buď z amd64 nebo x86 (podle toho, zda máte 64- nebo 32bitovou verzi) vykopírujte soubor imagex.exe přímo do kořenové složky na systémovém disku (tedy asi do C:\).

Do virtuální diskové mechaniky připojte ISO obraz Windows 8. Rovněž nyní připojte externí disk nebo USB, kam chcete Windows 8 nakopírovat. Upozorňuj, že všechna data na tomto disku budou smazána.

Spusťte příkazový řádek v režimu administrátora a vložte do něj příkazy diskpart a list disk, čímž si zobrazíte seznam disků připojených k počítači. Zapamatujte si číslo disku, na který chcete Windows 8 nainstalovat a do příkazového řádku postupně vložte následující:

select disk X (kde X je číslo cílového disku)

clean

create partition primary

format fs=ntfs quick

active

assign

exit

Tím jste si smazali cílový disk pro Windows 8, vytvořili na něm nový diskový oddíl, zformátovali jej souborovým systémem NTFS, nastavili oddíl jako aktivní přiřadili mu písmeno jednotky a program diskpart jste ukončili.

Nyní můžete Windows 8 nakopírovat na takto připravené USB médium nebo externí disk. V následujícím příkazu vyměňte X za písmeno jednotky, ke které je připojen ISO obraz Windows 8 a Y za písmeno jednotky, ke které je připojen cílový disk.

C:\imagex.exe /apply X:\sources\install.wim 1 Y:

Zápis dat na USB disk nyní chvíli potrvá, přičemž ukazatel může stát dlouhou dobu na nule. Nenechejte se tím vyvést z míry. Po dokončení zápisu spusťte ještě následující příkaz (opět vyměňte Y za písmeno jednotky s připojený USB diskem):

bcdboot.exe Y:\windows /s Y:

Po dokončení běhu tohoto příkazu ponechejte USB disk připojený k počítači a stroj z něj nabootujte. Na výzvu systém vložte produktový klíč, nastavte si vzhled systému a budete hotovi. Nyní můžete z USB nebo externího disku bootovat do Windows 8 a systém normálně používat. Jen samozřejmě musíte dbát na to, abyste jeho disk omylem nevypojili z počítače, pokud Windows 8 poběží.

Tip: nemáte-li USB s tak velkou kapacitou, můžete využít Windows Assessment and Deployment Kit a vytvořit si na USB mírně „ořezanou" verzi Windows 8.

Pokud chcete vytvořit instalační USB s Windows 8, koukněte na článek Jak nainstalovat Windows 8 z USB flashdisku.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

Díky. I když myslím si, že to popisu vyhovuje. Nevyžaduje to nejprve instalaci do počítače, instalujete přímo na přenosné médium. Běží to z něj. Ukládá to na něj. Nebo jsem přenositelnost ani po přečtení Wikipedie vůbec nepochopil? ;-)

návštěvník

Už funguje, dík. Taky jsem si mohl všimnout podle syntaxe, že jsou to vlastně dva příkazy.

návštěvník

Bohužel se mi to nepodařilo, C:\imagex.exe /apply X:\sources\install.wim 1 Y:\bcdboot.exe Y:\windows /s Y: mi nejde, syntaxe imagex říká jen: 

 

Microsoft Windows [Version 6.1.7601]

Copyright (c) 2009 Microsoft Corporation.  All rights reserved.

C:\Windows\system32>C:\imagex.exe /apply /?

ImageX Tool for Windows

Copyright (C) Microsoft Corp. All rights reserved.

Version: 6.1.7600.16385

IMAGEX [FLAGS] /APPLY image_file image_number | image_name image_path

Applies a volume image to a specified path.

  image_file - The path of the WIM file containing the volume image.

  image_number - The number that identifies the image within the WIM file.

  image_name - The name that identifies the image within the WIM file.

  image_path - The path where the image will be applied.

Accepted FLAGS:

  /CHECK

  Verifies integrity data in WIM file before application.

  /NORPFIX

  Disables reparse point path fixup.

  /REF splitwim2.swm

  Enables the reference of split WIM (SWM) files.

  splitwim2.swm - Path to additional split file(s). Wild cards are accepted.

  /SCROLL

  Scrolls output for redirection.

  /TEMP

  Specifies the path where temporary files are stored.

  /VERIFY

  Enables file resource verification.

Example:

  imagex /apply d:\imaging\data.wim 1 d:\New_Path

Kde mám chybu?

 

návštěvník

Taktéž ten samý problém viz. víše

Profile picture for user Jan Polzer

Omlouvám se, měl jsem to v článku poněkud nesrozumitelně zapsáno. Příkazy imagex a bcdboot jsou dva samostatné. V textu článku jsem to opravil, můžete zkusit nyní. Vytvoření bootovacího USB s Windows 8 by se vám mělo podařit bez problémů. Díky za upozornění.

návštěvník

Tak vše provedeno podle návodu a když příjde na na bootování tak mi naběhne rybyčka a po půl minuté se oběví obrazovka smutnej smailík a že počítač má problém a musí být restartován a tohle se opakuje furt dokola.Máte nějaké řešení?

návštěvník

At dělám co dělám install.wim nemohu najít v sources se vyskytuje pouze install.esd a .exe

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru