Jak udělat screenshot ve Windows Vista?

Operační systém Windows má již několik verzí nazpět zabudovánu funkci pro snímání obsahu obrazovky. Stačí stisknout klávesu PrintScreen, spustit nějaký grafický editor či jiný program podporující vkládání obrázků a vložit do něj obsah schránky Windows. Pro snímání konkrétního okna na obrazovce můžete použít kombinaci kláves Alt+PrintScreen. V nové verzi Windows se konečně objevil nástroj umožňující pohodlnější tvorbu screenshotu, než tomu bylo doposud.

Samozřejmě existují různé programy, které se na tvorbu screenshotů specializují. Řada z nich je zdarma, hodně takových programů je placených. Pro běžné použití by nyní mohl stačit i nástroj zabudovaný ve Windows Vista a nazvaný Výstřižky. Najdete jej v nabídce systému Všechny programy | Příslušenství | Výstřižky.

Zachytáváme screenshot

Program Výstřižky se spustí jako malý panel se dvěma aktivními tlačítky. Po klepnutí na malou černou šipku u tlačítka Nový se rozbalí nabídka, ve které zvolíte jaký screenshot chcete vytvořit – na výběr máte zachycení části obrazovky volného tvaru, obdélníkový výstřižek, screenshot konkrétního okna a celoobrazovkový screenshot.

Screenshot programu Výstřižky ve Windows Vista

Ve Windows Vista lze screenshot tvořit nejenom programy třetích stran

Při zachytávání obrazu je snímaný úsek zvýrazněn barevným orámováním. Užitečné je to například v případech, kdy zachytáváte screenshot konkrétního okna na obrazovce. Díky zvýraznění tak máte jistotu, že program zachytí přesně tu oblast, o kterou máte zájem. Po vytvoření screenshotu lze do obrázku dokreslit jednoduchou poznámku pomocí několika barevných per s různou tloušťkou a hroty. Důležité části na obrázku můžete označit zvýrazňovačem.

Screenshot programu Výstřižky ve Windows Vista
 
Pokud to se zvýrazňovačem přeženete, použijte nástroj Guma

Zachycený screenshot můžete uložit do souboru na disk v jednom z podporovaných formátů – PNG, GIF, JPEG a MHT. Obrázek lze také odeslat e-mailem, a to buď přímo v těle e-mailu, nebo jako přílohu. V nastavení programu doporučuji vypnout volbu Po zkopírování výstřižku zobrazit inkoust pro vybírání. V opačném případě totiž bude okolo každého screenshotu vložen rámeček, který slouží jako pomůcka pro vybírání oblasti – v obrázku jej ale většinou nechceme.

Screenshot programu Výstřižky ve Windows Vista
 
Nastavení programu Výstřižky

Windows Vista obsahují řadu malých nástrojů, které potěší při každodenní práci. Vedle hlasových poznámek Sticky Notes, které jsem na Maxiorlovi již zmiňoval, je to třeba tento program na tvorbu screenshotů. Máte-li na počítači Windows Vista, rozhodně prozkoumejte nabídku Příslušenství. Oproti Windows XP tam přibyla řada zajímavostí.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru