Jak ochránit notebook před útoky zvenčí?

V současné době se množí případy, kdy dochází k napadení počítačů, díky kterým můžete i vy přijít o citlivá data. Už to dávno nejsou jen „obyčejné“ viry, i do vašeho počítače se mohou nepozorovaně dostat mnohem nebezpečnější programy. Poradíme, jak se proti útokům bránit. Je to poměrně snadné…

Klasický antivirový program už zdaleka nestačí

Pokud má být počítač chráněn, je třeba mít dobrý antivirový program. Dobrá zpráva je, že některé z nich je možné stáhnout zcela zdarma – o které se jedná, se dozvíte v tomto článku. Ať už používáte jakýkoliv, je extrémně důležité, aby byl antivir neustále aktualizován. Nové viry vznikají každý den. Důležité je si ale uvědomit, že samotný antivir nestačí a je třeba ho doplnit dalšími programy a zabezpečovacími prvky.

notebook

Aktivní firewall

Důležitým prvkem ochrany před napadením z venčí je aktivní firewall. Je to bezpečností brána počítače, která koriguje tok dat mezi počítačem a internetem. Brána ochrání před neoprávněními přístupy a odesíláním dat bez souhlasu majitele počítače. Je tedy důležité, aby byla aktivní. V operačním systému Windows je bránu možné snadno aktivovat v Ovládacích panelech.

Pozor na nebezpečný spyware

Spyware je velmi záludný software. Jeho nebezpečí je v tom, že se vlastně sám instaluje do počítače a působí zde bez vašeho vědomí. Tento program dokáže způsobit velké problémy. Jeho hlavní úlohou je, že sleduje vaše chování na internetu, může odesílat vaše citlivá data nebo dokonce měnit nastavení. Věřte, že opravy notebooků Acer či jiných po napadení spywarem nejsou vůbec jednoduché. Proti tomuto softwaru spolehlivě ochrání jen speciální programy. Mezi nejlepší patří Spyware Terminator, Spybot - Search & Destroy či Windows Defender. I tyto je možné stáhnout zdarma.

Spybot

I adware může představovat hrozbu

Váš počítač by rozhodně mel být chráněn i před adware. Jedná se o reklamní programy, které vám zobrazují reklamu a tím zasahují do vašeho soukromí. Adware je často součástí jiných programů, které si stahujete z internetu (např. ICQ, Skype a dalších). Adware může celkově zpomalit chod vašeho počítače. Reklamní program často pomohou odhalit a odstranit výše zmíněné programy na spyware.

Chovejte se zodpovědně

Největší hrozbou pro počítač je jeho uživatel. Chovejte se proto maximálně zodpovědně. Stahujte jen programy z bezpečných zdrojů a neotvírejte pochybné e-maily. Každý den provádějte antivirovou kontrolu.

zloděj

Co když dojde k napadení

Pokud je váš počítač napaden, rozhodně je lepší, pokud ho dáte opravit do servisu. Dobrou zprávou je, že nemusíte nikam chodit a nechat si počítač k opravě nechat odvézt přímo od vás z domu. Tuto službu nabízí v ČR společnost ABAX servisní centrum s.r.o., která provádí opravy notebooků HP, opravy notebooků Asus i jiných značek a také opravy tiskáren, chytrých telefonů a další elektronických zařízení.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: placená inzerce

Články označené jako placená inzerce jsou obsah, za který zadavatel inzerce zaplatil provozovateli tohoto webu.

Komentáře k článku

návštěvník

A doporučujete k softwarovému firewallu také firewall hardwarový? Protože teď jsem dostal nový modem od UPC a ten má sice wifi, ale nemá HW firewall. Takže váhám, jestli si mám dokoupit ještě vlastní router s firewallem.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru