Jak nastavit formátování textu v Dokumentech Google

Online kancelář Google bude dnes stačit asi většině z vás pro přípravu jednoduchých dokumentů. Ve výchozím nastavení má však zásadní nedostatek. Nedělá mezery mezi odstavci a uživatele nutí používat prázdné řádky.

Nedělám si iluze, že by tento článek zaujal většinu čtenářů. Když vidím dokumenty z nejrůznějších skupin uživatelů, vždy se tam opakuje to samé. Rozházené formátování, zbytečné mezery nejen mezi odstavci, ale i ve větách mezi slovy. Místo odrážek normální čísla. Nesmyslně používaná odsazení. Absence mezinadpisů, které supluje odstavec na jednom řádku s tučným textem. A mnoho dalších prohřešků.

Na největší problémy ale narážím u textů vytvářených v Dokumentech Google, neboli v Google Docs. Pokud zůstanete u jeho výchozího nastavení, tak vlastně nemáte žádnou možnost, jak udělat mezeru mezi odstavci, než použít dvakrát za sebou klávesu Enter a vytvořit tak prázdný řádek.

Což o to, v kanceláři od Google to vypadá v pohodě. Problém nastane, jakmile tento text překopírujete jinam. Třeba někam do blogu, který má nastavené mezery mezi odstavci správně. Pak to dopadne tak, že pod odstavcem textu bude odsazení, následuje prázdný řádek s odsazením a pak teprve další text. Zbytečná díra je na světě.

Přitom stačí drobná změna nastavení a mezery mezi odstavci bude Google vytvářet též, bez nutnosti odřádkování.

Jak na mezery mezi odstavci v Dokumentech Google

A když už jsem nakousl ty mezinadpisy. Používejte pro ně rozbalovací nabídku v liště s formátováním. Konkrétně místo volby Normální text použijte Nadpis 2. Jen tak se bude překopírovaný text správně formátovat na vašich webech. Rovněž vám na boku vyskočí rychlá navigace ve formě osnovy, kterou oceníte u delších dokumentů.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru