Jak na boxík Tag Cloud v Drupalu

Když navštívíte nějaké blogy nebo blogovací portály, určitě tam někde narazíte na boxík označovaný jako Tag Cloud. Jsou v něm uvedeny nejčastější značky u článků. Vyzkoušejte jeho implementaci v Drupalu.

Boxík Tag Cloud funguje tím způsobem, že sbírá značky - krátké textové popisky - u článku. Tyto značky jsou většinou tvořeny jedním klíčovým slovem, které se vztahuje k obsahu článku. V Drupalu můžete k vytvoření boxíku Tag Cloud použít speciální modul Tagadelic.

Instalací modulu Tagadelic  a zapnutím bloku však ničeho nedocílíte. Několik z vás se ozvalo s dotazem na konkrétnější postup. Plním tedy vaše přání a zde je návod.

1. Instalace modulu Tagadelic

Modul Tagadelic můžete nainstalovat úplně stejně, jako jiné moduly pro Drupal. Samozřejmě dejte pozor na to, abyste použili verzi odpovídající vaší instalaci Drupalu. K instalaci lze použít i Plugin Manager. Po instalaci modulu jej zapněte.

2. Vytvoření tagů

Přejděte do nastavení kategorií (admin/content/taxonomy) a vytvořte nový slovník. Pojmenujte jej například Tagy. Přiřaďte jej k některému typu obsahu, který na webu používáte. Ujistěte se, že je zapnuta volba Tagy a slovník uložte.

Když se nyní přepnete do editace nebo tvorby nějakého obsahu, který je s tímto slovníkem propojen, objeví se políčko pro zadání Tagů. Políčko je tzv. autocomplete, čili když budete později zadávat nějaký výraz, který byl už dříve použit, v políčku se nabídne jeho doplnění.

Zadávání tagů

Zadávání tagů

3. Nastavení boxíku Tagadelic

Jakmile máte zadáno několik tagů u článků, pak se přepněte do administrace bloků (admin/build/block). Modul Tagadelic by pro vás měl automaticky připravit blok s názvem Tags in Tagy - pokud jste kategorii pojmenovali stejně, tedy Tagy. Kromě toho se zde objeví podobné bloky pro další definované slovníky kategorií. Blok s tagy tedy zapněte na některou pozici na svém webu.

Po uložení pozic bloků klepněte na nastavení bloku s tagy. V jeho administraci zadejte maximální počet tagů, které se v něm mají objevit. Nastavení uložte a tím jste hotovi.

4. Tagadelic Views

Dalším modulem, který je nějakým způsobem spojen s tagováním a zobrazením tagů je Tagadelic Views. Zajišťuje jednoduše propojení modulu Tagadelic s definicemi zobrazení pomocí Views. Vytvořte si nové View tak, jak jste zvyklí. V panelu Basic Settings si rozklepněte styl zobrazení (Style), kde nastavte hodnotu Tagadelic. Na výzvu zadejte počet variací výšky tagů v zobrazení a slovník, ze kterého se mají tagy přebírat - v našem případě tedy Tagy.

Nastavení Tagadelic v definici Views

Nastavení Tagadelic v definici Views

Nyní zbývá nastavit nějaké filtrování, aby se vám v zobrazení načítaly jen články s vyplněnými tagy a omezit počet zobrazených položek na stránce nebo v bloku (položka Items to display). Pokud bych ji nastavil na tisíc a vyfiltroval jen obsah, který je spojen se slovníkem Tagy, pak by vygenerovaná stránka na Maxiorlovi vypadala takto:

Ukázka zobrazení Tagadelic pomocí Views

Ukázka zobrazení Tagadelic pomocí Views

Podobně jako stránku si můžete definovat zobrazení Tagadelic pro bloky.

Doufám, že vám tento krátký návod pomůže k implementaci modulů Tagadelic a Views Tagadelic na vašich webech. Jako obvykle platí, že dotazy můžete psát do komentářů pod článkem. Pokud budete na nějaký znát odpověď, nebojte se zareagovat, ať to z toho neděláme one-man show.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý, fungující návod. Super.

Jen se mi nemění obsah vzniklého boxu i když některé tagy byly evidentně častější než jiné. Vůbec se neukázaly jména nově zniklých tagů. Přesto, že tagy existují a přesto že při zobrazení článků s tímto tagem se všechny odpovídající články ukázaly.

Profile picture for user Jan Polzer

Je možné, že prostě ty nové tagy ještě nejsou silnější. Ono to nepracuje s časem vzniku, pokud vím.

návštěvník

Dobrý den, měl bych dotaz, zda je možné nějakým kódem volně zobrazit tag cloud v šabloně, tedy mimo definované bloky. Děkuji za odpověď.

Profile picture for user Jan Polzer

No blok je to vždycky, ale kdekoli do šablony si můžete dát nový region pro vložení bloku. Čili v zásadě odpověď zní ANO.

návštěvník

Zdravíčko, chtěl bych se optat, zda nepoznáte chybku, která mi vyskakuje vždy při aktivaci Tagadelic Views .. >

Parse error: syntax error, unexpected '&', expecting T_VARIABLE or '$' in /www/doc/www.radan-wagner.cz/www/drupal6/sites/all/modules/views_tagadelic/theme/... on line 25

-----------------------

Je možné "vycucávat a nalívat tagy" z jiného webu / eshopu? jak ?

Mnohokráte děkuji
Radan Wagner

Profile picture for user Jan Polzer

Zdravím. Kde je problém, netuším. Možná nekompatibilní verze Tagadelicu a Views.

Jak by to vycucávání tagů z jiného eshopu mělo fungovat?

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru