Jak na boxík Tag Cloud v Drupalu

Když navštívíte nějaké blogy nebo blogovací portály, určitě tam někde narazíte na boxík označovaný jako Tag Cloud. Jsou v něm uvedeny nejčastější značky u článků. Vyzkoušejte jeho implementaci v Drupalu.

Reklama

Boxík Tag Cloud funguje tím způsobem, že sbírá značky - krátké textové popisky - u článku. Tyto značky jsou většinou tvořeny jedním klíčovým slovem, které se vztahuje k obsahu článku. V Drupalu můžete k vytvoření boxíku Tag Cloud použít speciální modul Tagadelic.

Instalací modulu Tagadelic  a zapnutím bloku však ničeho nedocílíte. Několik z vás se ozvalo s dotazem na konkrétnější postup. Plním tedy vaše přání a zde je návod.

1. Instalace modulu Tagadelic

Modul Tagadelic můžete nainstalovat úplně stejně, jako jiné moduly pro Drupal. Samozřejmě dejte pozor na to, abyste použili verzi odpovídající vaší instalaci Drupalu. K instalaci lze použít i Plugin Manager. Po instalaci modulu jej zapněte.

2. Vytvoření tagů

Přejděte do nastavení kategorií (admin/content/taxonomy) a vytvořte nový slovník. Pojmenujte jej například Tagy. Přiřaďte jej k některému typu obsahu, který na webu používáte. Ujistěte se, že je zapnuta volba Tagy a slovník uložte.

Když se nyní přepnete do editace nebo tvorby nějakého obsahu, který je s tímto slovníkem propojen, objeví se políčko pro zadání Tagů. Políčko je tzv. autocomplete, čili když budete později zadávat nějaký výraz, který byl už dříve použit, v políčku se nabídne jeho doplnění.

Zadávání tagů

Zadávání tagů

3. Nastavení boxíku Tagadelic

Jakmile máte zadáno několik tagů u článků, pak se přepněte do administrace bloků (admin/build/block). Modul Tagadelic by pro vás měl automaticky připravit blok s názvem Tags in Tagy - pokud jste kategorii pojmenovali stejně, tedy Tagy. Kromě toho se zde objeví podobné bloky pro další definované slovníky kategorií. Blok s tagy tedy zapněte na některou pozici na svém webu.

Po uložení pozic bloků klepněte na nastavení bloku s tagy. V jeho administraci zadejte maximální počet tagů, které se v něm mají objevit. Nastavení uložte a tím jste hotovi.

4. Tagadelic Views

Dalším modulem, který je nějakým způsobem spojen s tagováním a zobrazením tagů je Tagadelic Views. Zajišťuje jednoduše propojení modulu Tagadelic s definicemi zobrazení pomocí Views. Vytvořte si nové View tak, jak jste zvyklí. V panelu Basic Settings si rozklepněte styl zobrazení (Style), kde nastavte hodnotu Tagadelic. Na výzvu zadejte počet variací výšky tagů v zobrazení a slovník, ze kterého se mají tagy přebírat - v našem případě tedy Tagy.

Nastavení Tagadelic v definici Views

Nastavení Tagadelic v definici Views

Nyní zbývá nastavit nějaké filtrování, aby se vám v zobrazení načítaly jen články s vyplněnými tagy a omezit počet zobrazených položek na stránce nebo v bloku (položka Items to display). Pokud bych ji nastavil na tisíc a vyfiltroval jen obsah, který je spojen se slovníkem Tagy, pak by vygenerovaná stránka na Maxiorlovi vypadala takto:

Ukázka zobrazení Tagadelic pomocí Views

Ukázka zobrazení Tagadelic pomocí Views

Podobně jako stránku si můžete definovat zobrazení Tagadelic pro bloky.

Doufám, že vám tento krátký návod pomůže k implementaci modulů Tagadelic a Views Tagadelic na vašich webech. Jako obvykle platí, že dotazy můžete psát do komentářů pod článkem. Pokud budete na nějaký znát odpověď, nebojte se zareagovat, ať to z toho neděláme one-man show.

Tagy: 

Reklama

Komentáře

Dobrý, fungující návod. Super.

Jen se mi nemění obsah vzniklého boxu i když některé tagy byly evidentně častější než jiné. Vůbec se neukázaly jména nově zniklých tagů. Přesto, že tagy existují a přesto že při zobrazení článků s tímto tagem se všechny odpovídající články ukázaly.

Je možné, že prostě ty nové tagy ještě nejsou silnější. Ono to nepracuje s časem vzniku, pokud vím.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Dobrý den, měl bych dotaz, zda je možné nějakým kódem volně zobrazit tag cloud v šabloně, tedy mimo definované bloky. Děkuji za odpověď.

No blok je to vždycky, ale kdekoli do šablony si můžete dát nový region pro vložení bloku. Čili v zásadě odpověď zní ANO.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Zdravíčko, chtěl bych se optat, zda nepoznáte chybku, která mi vyskakuje vždy při aktivaci Tagadelic Views .. >

Parse error: syntax error, unexpected '&', expecting T_VARIABLE or '$' in /www/doc/www.radan-wagner.cz/www/drupal6/sites/all/modules/views_tagadelic/theme/... on line 25

-----------------------

Je možné "vycucávat a nalívat tagy" z jiného webu / eshopu? jak ?

Mnohokráte děkuji
Radan Wagner

Zdravím. Kde je problém, netuším. Možná nekompatibilní verze Tagadelicu a Views.

Jak by to vycucávání tagů z jiného eshopu mělo fungovat?

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář