Jak funguje nové moderování obsahu v Drupalu 8

Drupal 8.2 s sebou přinesl řadu novinek, přičemž jednou z nich je moderování obsahu. Není to nic, co by dříve nešlo za pomoci externích modulů, ale nově je tato funkce součástí jádra. Podívejme se, jak s ní pracovat a co všechno nabízí.

Reklama

Moderování obsahu je v Drupalu 8 zatím obsaženo coby modul zařazený do skupiny Core (Experimental). Při jeho zapnutí vás na to redakční systém taky odpovídajícím způsobem upozorní – že jde prozatím o experimentální funkci, která nemusí být dostatečně otestovaná. Podobně jako cacheování BigPipe nebo další novinka Drupalu 8.2, práce s bloky a nastavením přímo z frontendu.

Úkolem modulu Content Moderation je vytvořit v rámci Drupalu více stavů, do kterých se může článek nebo jiný typ obsahu dostat. Doposud to bylo tak, že jste měli obsah, který byl publikovaný, a obsah, který publikovaný nebyl. Ten publikovaný byl vidět i pro běžné návštěvníky webu, nepublikovaný pak mohli vidět jen administrátoři v přehledu obsahu.

Drupal 8.2, respektive modul Content Moderation přidává dva stavy navíc. Prvním je Draft, tedy jakýsi koncept, kdy si takto uložíte připravený článek, jehož podobu budete ještě ladit. Případně ji máte hotovu a čekáte, až ji po vás někdo schválí (redakční proces – autor, editor a až poté zveřejněný článek). Druhým nový stavem je Archiv, který je zamýšlen pro články, které se po nějaké době odpublikují a nemají být dále zobrazeny.

S moderováním obsahu souvisí ještě jedna důležitá věc. Revize jsou v Drupalu 8.2 nově automaticky zapnuté, byť je samozřejmě stále můžete u jednotlivých typů obsahu vypnout. Spolu s moderováním obsahu tak pomáhají sledovat vývoj článku – od několika konceptů (tj. v podstatě revizí ve stavu draft) až k publikaci.

Tip: Pokud byste chtěli používat moderování obsahu i v Drupalu 7, vřele doporučuji kouknout na modul Workbench Moderation.

Drupal 8.2 a Content Moderation

Pojďme se nyní podívat na moderování obsahu v Drupalu 8.2 krok za krokem. Ze všeho nejdříve jděte samozřejmě do administrační části Rozšíření a zapněte zde modul Content Moderation.

A co oprávnění?

Aby systém moderování obsahu měl smysl, tak je samozřejmě zapotřebí patřičným způsobem nastavit sadu nových oprávnění v Drupalu. V administrační části Uživatelé > Oprávnění proto najdete novou sekci Content Moderation, ve které si určíte, která uživatelská role může měnit nastavení systému moderování jako takového, ale především, kdo může sledovat stavy moderování, kdo může dávat články do archivu (Use the Archive transition), kdo může vytvářet nové drafty, kdo může články publikovat, naopak je zase dávat ven z archivu atd.

Drupal 8 a modul Content Moderation

Když základní moderovací stavy nestačí

Protože jsem v minulosti dělal weby, kde byl nějaký moderační systém potřebný, tak si pamatuji, že obvykle systém koncept – publikace – archiv nestačil. Drupal 8.2 s tím počítá, a tak tu máme i nové Nastavení > Postup práce > Content moderation.

Jsou zde dvě položky. První je Moderation states, která vás přesune do nastavení, kde přidáváte a měníte právě dostupné stavy moderace. Můžete si třeba místo systému Draft – Published – Archived vytvořit něco jako Od autora – Schváleno editorem – Schváleno šéfredaktorem – Vydáno. A nebo si alespoň přejmenovat současné stavy do češtiny.

Druhé nastavení nazvané Moderation state transitions určuje posloupnost stavů, ze kterých a do kterých se může článek dostat. Takže pokud máme tři výchozí stavy, tak tu pak máme trojici nastavení, která říká, že z draftu může jít článek opět do draftu, nebo být publikován. Jinými slovy, nemůže se z draftu dostat rovnou do archivu.

Drupal 8 a modul Content Moderation

Z publikace může jít do draftu i archivu a stejně tak může zůstat publikovaný. No a konečně z archivace může být opět vypublikován nebo přejít do draftu. Když si v předchozím nastavení přidáte další stav, budete zde nastavovat, jak se obsah do něj dostane a kam se může dostat z něj.

V úpravě každého pravidla je nastaveno odkud kam a také pořadí v seznamu pravidel. V přehledu jsou vidět i uživatelské role mající oprávnění takto s článkem manipulovat, ale nastavit je už musíte klasicky v sekci Uživatelé > Oprávnění.

To je v podstatě z nového modulu všechno. Sám jsem zvědav, jak se osvědčí v praxi. Především však na to, jak se povede jeho propojení s moduly Rules a Scheduler. Bez možnosti definovat pravidla, kdy je třeba editor obeslán mailem s tím, že nový draft čeká na schválení a publikaci, to nemá moc smysl. Stejně tak bez možnosti zapojit do hry plánovanou publikaci až na určitý čas poté, co článek projde draftem nebo dalšími přípravnými fázemi.

Pokud raději koukáte na video, zda jsem připravil ukázku moderování obshau a jeho nastavení v Drupalu 8 v akci:

Tagy: 

Reklama

Komentáře

Dobrý den, mám Drupal 8.5.3 a povolil jsem modul Content Moderation, ale u typů obsahu se mi nezobrazí menu Manage moderation. Nevíte, v čem je problém? Děkuji.

Zkuste mrknout na svá oprávnění.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Dobrý den.
Nemáte již nějaké informace o možné notifikaci stavů dalším uživatelům?
Děkuji.

Zatím jsem si s tím nehrál. Zkuste mrknout na modul Rules.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Děkuji, mám v plánu Rules probádat.
Ale trápí mě větší problém. Zkouším moderování ve verzi 8.6 a pokud dá autor článek do draftu, bohužel ho po té ani on, ale ani administrátor nevidí ve výpisu článků - po přihlášení na frontendu :( (přestože má právo vidět nepublikovaný obsah).
Moc děkuji za případné nakopnutí nebo pomoc.

No po pravdě, moc mi nedává smysl, proč by něco nepublikovaného mělo být na frontendu vidět.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Asi jsem se špatně vyjádřil.
Samozřejmě myslím po přihlášení.
Autor, který vytvořil (byť nepublikovaný obsah), by ve výpisu tento IMHO vidět měl. Jinak to nedává smysl mně :)

Našel jsem k tomu toto, ale bohužel nevím, jak hledat řešení :)
https://www.drupal.org/project/drupal/issues/2971902

Přidat komentář