Inkoustové náplně levnější a ekologičtější

Nedávno jsem opět potřeboval vyměnit inkoustový zásobník ve své tiskárně, takže jsem se vydal do nejbližšího supermarketu a začal jsem vedle pečiva, pneumatik do auta, šampónů a tampónů hledat oddělení s elektronikou, resp. s inkoustovými zásobníky. Když jsem jej našel, opět jsem se zhrozil nad cenou, nicméně zkušenost pravila, že se výraznějších rozdílů v ceně při nákupu v jiném obchodě nedočkám.

Poslední dobou se setkávám s tím, že originální inkoustové zásobníky do tiskáren značky Canon jsou jednak zabaleny do papírové krabičky, která je však dále obalena mnohem větším průhledným plastovým obalem. Důvod toho neznám, nicméně mě tato praktika neskutečně vytáčí. Odporné obaly z tvrdého průhledného plastiku, který je po okrajích svařen, nejdou nijak inteligentně a jednoduše otevřít. (Zná někdo jiný způsob než „drastické“ použití ostrého nože?)

Když se nad tím zamýšlím, použití těchto obalů hlavně u náplní do inkoustovek od Canonu vůbec nechápu. Jako jediné vysvětlení mám marketingové důvody a snahu o zviditelnění produktu v regálu. Inkoustové zásobníky jsou baleny v několika obalech, takže vynechání některých z nich by zajisté ušetřilo minimálně několik korun. Pojďme si to probrat krok za krokem.

Překážky na cestě k výrobku

Při rozbalování je nejprve nutné rozbít plastový obal krabičky. Ten slouží k zavěšení na regále v prodejně. Ouško k zavěšení je však i na papírové krabičce, která je mnohem sympatičtější a vzhledem k tomu, že plastikový obal je průhledný, plní reklamní funkci právě papírová krabička. Pryč tedy s obalem z plastiku. Dalším krokem je otevření krabičky. Nestálo by za to, aby tyto krabičky byly z recyklovaného papíru? Možná by to nebylo o moc levnější, ale minimálně by to bylo ekologičtější – spolu se zbavením se plastikového nesmyslu.

V krabičce je pak již jen samotný zásobník ve vakuovém balení. S tím již asi nic neuděláme, brání vysychání zásobníku. Ale jak je tedy vidět, kolem tak obyčejné věci, jako je zásobník s barvou do inkoustové tiskárny, je až příliš zbytečností. Proč se výrobci neinspirují například u tzv. náhradních balení k čisticím prostředkům? Žádné zbytečné příkrasy jako u „plnohodnotného“ výrobku, pouze piksle s tekutinou k dolití. Co kdyby inkoustové zásobníky byly v prodeji jen v podobě vakuového balení?

Chápu, že výrobci tiskáren vydělávají hlavně na spotřebním materiálu, nicméně ten majitelé tiskáren potřebují tak či tak, takže je možná trochu zbytečné snažit se dělat oku lahodící obaly a krabičky. Pár korun by se ušetřilo a přírodě by bez zbytečného plastu bylo také lépe. Nejsem fanatický ekolog, ale přijde mi zbytečné používat něco, co nemá praktický význam.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Je to jednoduche - ten plastikovy obal je tam preto, lebo inak sa cartridge jednoducho kradli - mala krabicka sa lahko supla do vrecka a bolo to... Velky kus plastu sa uz skryva tazsie :)

Ale je pravda, mohlo by to byt riesene aj ekologickejsie, napriklad by sa tie papierove krabicky mohli balit do supermarketovych priehladnych bezpecnostnych skatukliek, ktore vam otvoria pri pokladni (ak nie, budete pipat pri prechode senzormi)...

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru