HP Photosmart Premium: inkoustovka s připojením na internet a technologií TouchSmart

Společnost HP na podzim představila novou řadu svých tiskáren HP Photosmart. Společným typickým znakem je pro ně dotekový displej ala iPhone a přímá komunikace s internetovými službami. Nahrávejte, stahujte a tiskněte své fotky z internetu. Samozřejmě bez jakékoli účasti softwaru v počítači. Už jej nepotřebujete.

Bylo jen otázkou času, kdy technologie i výrobci hardwaru dospějí do stavu, kdy nabídnou svá zařízení určená ke každodennímu použití v takové podobě, jaká nevyžaduje propojení s počítačem. Obsluha takových zařízení se tím maximálně zjednodušuje. Samozřejmě je stále třeba znát určité pojmy, ale zadání několika jednoduchých informací je pořád jednodušší, než znalost práce s počítačem.

HP Photosmart Premium je zařízení, které výše uvedené skutečnosti dokonale naplňuje. Tato multifunkční inkoustová tiskárna sice není první, která ke své obsluze nepotřebuje počítač, ovšem zajímavým způsobem kombinuje hned několik nových funkcí. Na dotekovém displeji můžete ovládat všechny funkce zařízení, včetně tisku, kopírování fotografií z paměťové karty na internet, skenování, úpravu snímků atd. Ano, tato tiskárna disponuje bezdrátovým připojením přes WiFi, což není samo o sobě až tak výjimečné, ale díky tomu se dovede připojit na internet.

Internetové spojení z HP Photosmart Premium probíhá ke službě Snapfish, která je poskytována přímo společností HP. Není však vyloučeno, že se objeví podpora i pro další internetové služby určené ke sdílení fotografií.

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

Instalace a zapojení

Pokud vezmeme scénář, kdy budete chtít tiskárnu používat bez počítače, pak ji stačí zapojit do elektřiny a na dotekovém displeji vyťukat ikonku pro nastavení sítě. Máte-li WiFi router nakonfigurován tak, aby automaticky přidělil IP adresu strojům v síti, pak na tiskárně spustíte průvodce připojením k bezdrátové síti a chvilku počkáte. Na displeji za okamžik uvidíte seznam nalezených sítí WiFi, ťapnutím si některou z nich vyberete, na dotekové klávesnici zadáte přihlašovací údaje a jste hotovi. Na požádání vám tiskárna vytiskne souhrnné informace o aktuálním nastavení.

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

V tuto chvíli je veškerá instalace nezbytná pro použití tiskárny v síti a s internetem hotova. Budete-li chtít pracovat se službou Snapfish, pak jen po stisku příslušné ikonky zadáte přihlašovací údaje a počkáte na načtení alb a fotografií z této internetové služby.

Co se týče instalace ovladačů a obslužného softwaru v počítači, tam už klasicky využijete instalačního průvodce od HP, který v počítači připraví vše potřebné. Instalátor ovladačů není žádný drobeček, ale na to jsme si již zvykli u všech výrobců inkoustových tiskáren.

Ovladač HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

Ovladač HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

Obsluha tiskárny HP Photosmart Premium

HP Photosmart Premium je celá v černé barvě. Matné plastové tělo je nahoře překryto lesklým víkem plochého skeneru. Velmi nápadně připomíná multimediální notebooky od HP, tiskárna je tak ideálním kombinací s těmito počítači (což ale nevylučuje její bezproblémové použití s čímkoli jiným). HP v této modelové řadě opět trochu posunulo koncept ovládání pomocí panelu a displeje. Kromě zapínacího tlačítka najdete na panelu jen dvě modře svítící diody signalizující spojení s WiFi a Bluetooth.

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

Žádná další tlačítka zde nejsou, veškeré ovládání je realizováno pomocí vystouplého panelu s dotykovým displejem, který nápadně připomíná telefon iPhone nebo přehrávač iPod Touch od Apple. Okolo obrazovky je sada plošek/tlačítek, která reagují na dotek. Samotná obrazovka je samozřejmě také dotyková, ale zde už podobnost s iPhone končí. Zapomeňte na multitouch nebo posouvání prvků na displeji tažením prsty. Na druhou stranu se lze s tiskárnou dobře domluvit i bez těchto vychytávek.

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

Při nastavení parametrů tiskárny a zobrazování hladiny inkoustu je vše rychlé a displej reaguje okamžitě. O něco pomalejší je načítání náhledů z paměťové karty nebo USB klíče. To je samozřejmě dáno velikostí fotografií zde umístěných. Před tím, než je vytisknete, je možné si snímky zobrazit přes celou plochu displeje a případně je upravit - oříznout, vylepšit barvy, doplnit rámeček... Zkrátka, k dispozici jsou všechny funkce spjaté s tiskem a úpravou fotografií, jako v běžných správcích a editorech v počítači. V případě HP PhotoSmart Premium C309g s technologií TouchSmart se ale bez něj obejdete.

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

Rychlost práce se službou Snapfish záleží na rychlosti vašeho internetového připojení. Snapfish nabízí při tisku snímků stejné funkce, jako když je načtete z karty, navíc je tu možnost snímky na Snapfish přímo z tiskárny odeslat. Co bych však změnil v dalším firmwaru, je rychlost reakce při přepínání stránek s náhledy snímků. Je mi jasné, že jejich stažení z internetu chvíli trvá, na druhou stranu nebliknutí na sadu prázdných náhledů by mělo být okamžité. Nemělo by se stávat, že tiskárna nereaguje a uživatel neví, zda jí náhodou neublížil.

Tisk a ovladače HP Photosmart Premium

Instalátor ovladačů jsem stahoval z webových stránek HP, kde najdete verze pro Windows XP, Vistu i nové Windows 7. Ovladače jsou k dispozici ve dvou variantách - jako samotné a ve spojení s obslužným softwarem. Pokud budete tiskárnu používat bezdrátově a nechcete tahat USB kabel (bezdrát není bezpodmínečný), doporučuji tiskárnu nejprve připojit k síti a až poté ovladač instalovat.

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

Pokud budete stahovat ovladače z internetu, nezapomeňte se přesvědčit, zda stahujete opravdu ty správné. Snadno se zamění model tiskárny C309g-m za C309s-n, což vyústí v tvrdošíjné tvrzení ovladače o tom, že tiskárna není připojena - hledá totiž jiný model.

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

Ovládací software je velice příjemný. Výchozím je Centrum řešení HP, kde najdete tlačítka pro spouštění nejčastějších aktivit na tiskárně ve spojení s počítačem - skenování a kopírování obrázků. Uvidíte zde aktuální hladinu inkoustů a lze odsud spustit Windows Live Fotogalerii s doplňky provázanými na tiskový software od HP. Snadno tak vytisknete jak jednoduché snímky, tak různé jejich kombinace na jednom papíře. V ovladačích si snadno přizpůsobíte kvalitu tisku z jakékoli aplikace.

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

Rychlost tisku na HP Photosmart Premium je myslím ucházející, kvalita tisku je výborná. Tisk dokumentů z Wordu byl naprosto bez problémů, při tisku tabulek z Excelu občas zarazí krátké přestávky před dokončením potisku každé strany.

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

U inkoustových tiskáren nás více než tisk dokumentů zajímají spíše fotografie. Při tisku ve výchozím nastavení na běžný papír je obraz mírně přesycený, což vede ke ztrátě některých detailů v tmavších oblastech fotografie. Pokud však zapnete režim tisku fotografie, je obraz světlejší, barvy jsou přirozené a celá fotografie je správně prokreslena. Nejlepších výsledků samozřejmě dosáhnete s použitím fotopapíru. Zde jsou barvy dokonale syté, nedochází však ke ztrátě žádných detailů, naopak. Na snímku vytištěném na fotopapír nic nechybí.

 • První strana: 20,2 s
 • Text A4: 8,2 s
 • Dokument A4: 10,7 s
 • Tabulka A4: 8,9 s
 • Foto A4 standard: 28 s
 • Foto A4, automatická detekce papíru: 61 s
 • Foto 10x15 cm na HP Advanced Photo Paper: 76 s
 • Foto 13 x 18 cm: 92 s

Rychlosti skenování dokumentu A4 jsou uvedeny v následujícím přehledu. V podstatě zde není žádný rozdíl mezi rychlostí při skenování v režimu šedé škály barev a při použití plnokrevného režimu. Skenování začíná prakticky okamžitě, nebudete čekat na nějaké zahřívání lampy.

 • Černobíle 150 DPI: 9,2 s
 • Černobíle 300 DPI: 13,9 s
 • Šedá 150 DPI: 10,7 s
 • Šedá 300 DPI: 14,6 s
 • Barevně 150 DPI: 10,7 s
 • Barevně 300 DPI: 14,6 s

Protože je HP Photosmart Premium multifunkční zařízení, určitě jej občas využijete k rychlému okopírování dokumentů. Vystačíte si přitom bez počítače, pouze s funkcemi na obslužném panelu:

 • A4 černobíle: 19,1 s
 • A4 barevně: 20,9 s

Spotřeba HP Photosmart Premium C309g

V porovnání s laserovými tiskárnami jsou inkoustová zařízení mnohem menší zátěží vzhledem k odběru elektrické energie. HP Photosmart Premium si při tisku vezme průměrně 14 W, v klidovém režimu, kdy je zobrazen obraz na displeji počítejte se šesti watty. Po zhasnutí displeje se odběr sníží o jeden watt. Celkově je však 5 W v klidovém stavu trochu více, než byste zřejmě čekali. Je to však daň za pohotovost tiskárny při zapnuté komunikaci přes WiFi.

 • Úsporný režim: 5 W
 • Klidový režim: 6 W
 • Tisk: 14 W
 • Skenování: 6 W

Specifikace

 • Název: HP Photosmart Premium C309g-m
 • Metoda tisku: inkoust, 5 oddělených zásobníků (CMY, černá foto a velkokapacitní černá)
 • Výška: 199 mm
 • Šířka: 452 mm
 • Hloubka: 473 mm
 • Cena tiskárny: od 4 500 Kč
 • Cena barviva: Černá XL 749 Kč; černá foto 449 Kč; každá individuální barevná - azurová, purpurová a žlutá 449 Kč.
 • Výtěžnost dle ISO: černá - 800 Stran; černá foto - cca 130 fotografií 10x15; každá z barevných - 750 stran
 • Vstup papíru: 125 listů ve spodním zásobníku, 20 listů fotopapíru vhorním zásobníku
 • Rozlišení: 9600 DPI tisk, 4800 ppi skener
 • Rozhraní: USB 2.0, Ethernet 10/100, WiFi, Bluetooth
 • Ovladače: Windows XP, Vista, 7, Mac OS X
 • Hmotnost: 7,45 kg

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

Závěrečné hodnocení

Přestože na HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart najdete několik drobných nedostatků (displej bez multitouch, nelze naráz WiFi s Ethernetem, kvalita tisku fotografií ve standardu), jsou to opravdu drobnosti. Za poměrně příznivou cenu získáte nadstandardní multifunkční tiskárnu, u níž se z velké části objedete bez počítače. Kopírování, skenování a tisk snímků bez počítače dnes nabízí každý výrobce, ovšem připojení k internetu a možnost odesílání právě pořízených snímků na web, to vám každá tiskárna nenabídne. Máte-li rádi inovativní technologie, mohu jen doporučit.

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

HP Photosmart Premium C309g s technologií TouchSmart

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru