HP Photosmart Premium Fax: dokonale vybavená inkoustovka

Na současném trhu je množství inkoustových tiskáren pro domácnosti slibujících kvalitní tisk fotografií i v multifunkčním provedení. HP Photosmart Premium byste si měli zařadit k tomu nejlepšímu, co je na trhu. Osloví vás výbavou, funkcemi, kvalitou i cenou.

Co chtít od multifunkční inkoustové tiskárny pro domácnost nebo malou domácí kancelář? V první řadě samotný tisk. Dostatečně kvalitní i pro fotografie, zároveň však úsporný - HP Photosmart Premium vám nabídne šest oddělených inkoustů. Skener se také neztratí, když nabídne i automatický podavač pro oboustranné skenování, tím lépe. Testovací kus HP Photosmart Premium, který jsem měl k dispozici, byl navíc vybaven faxem.

Tím však výčet funkcí HP Photosmart Premium nekončí. K běžnému potisku papíru si musíte připočíst potisk CD/DVD se speciálním povrchem a potisk etiket na cédéčka. To vše pohodlně a bez zbytečných kabelů. HP Photosmart Premium komunikuje přes Wi-Fi i Bluetooth.

HP Photosmart Premium with Fax

HP Photosmart Premium with Fax

Design, funkce a ovladače HP Photosmart Premium

HP Photosmart Premium je robustní multifunkční inkoustovka s lesklým bílým povrchem, výrazným podavačem dokumentů pro skenování a ovládacím panelem, kterému nechybí barevný displej. S rozměry 28 x 46 x 47 cm a váhou deset kilogramů jde o jednu z největších tiskáren na trhu. Není to tedy nenápadný doplněk pracovního stolu, ale poctivý pracant. Za zmínku stojí i to, že při hledání místa, kam HP Photosmart Premium umístíte, je třeba počítat s další rezervou na hloubku, protože při potisku CD/DVD vyjíždí příslušný držák za tělo tiskárny.

HP Photosmart Premium with Fax

HP Photosmart Premium with Fax

Toto zařízení tedy v sobě kombinuje šesti inkoustovou tiskárnu s oddělenými zásobníky, skener s automatickým podavačem, kopírku, potiskovač CD/DVD a fax. Pracuje i bez připojeného počítače, a to nejenom jako kopírka. Jak je dnes již zvykem, díky vestavěné čtečce podporující všechny běžné typy paměťových karet si své snímky vytisknete tak, že je vyberete na displeji tiskárny.

HP Photosmart Premium with Fax

HP Photosmart Premium with Fax

Ovládání funkcí na displeji a ovládacím panelu je snadné do okamžiku, kdy je nutné něco potvrdit. Přeskakování ovládacích prvků na nakreslené tlačítko OK mi pohodlné nepřipadlo, vyloženě mi tu chyběl dotykový displej nebo speciální tlačítko. Na druhou stranu si tu upravíte barvy na fotce a případně vytisknete i různé formuláře.

Parametry HP Photosmart Premium

Co mě u tohoto HP opravdu překvapilo, byla jednoduchost nastavení bezdrátového připojení Wi-Fi. Tiskárna okamžitě našla dostupné sítě (dokonce jich viděla více, než notebook položený vedle), během chvilky jsem na panelu nacvakal přihlašovací údaje a v počítači si instalátor ovladačů stroj bez problémů našel. Dáváte-li přednost klasické síti, pak využijete Ethernetovou zástrčku, k dispozici je i samozřejmě nezbytné připojení přes USB. Tisknout můžete i přes Blutetooth z různých přenosných zařízení, pro fotografy je kromě čtečky karet připravena technologie PictBridge. Zajímavostí je podpora tisku z konzol Playstation 3.

HP Photosmart Premium with Fax

HP Photosmart Premium with Fax

U ovladačů samotných jsem nenarazil na žádný problém, spolehlivě funguje i bezdrátové skenování přes Wi-Fi. Avšak ani po několika dnech jsem si nezvykl na dodávaný software HP Photosmart Essential 3.5. Ten má za úkol zjednodušit tisk fotografií na HP Photosmart Premium. To se mu sice daří - můžete si vybírat z různých profilů tiskárny, dále je upravovat, jednoduše nastavíte velikost papíru, kvalitu tisku, pozici fotografie i bez jejího ořezávání atd. Problém je v tom, že snímky musíte před tiskem importovat do alba programu. Import složky se sto obrázky zde bohužel trvá i deset minut. Software občas na 64bitových Windows Vista dokonce spadl.

HP Photosmart Premium with Fax

HP Photosmart Premium with Fax

Tisk dokumentů

Běžný tisk dokumentů probíhal docela rychle v porovnání s konkurenčními modely i jinými výrobky HP, které jsem v poslední době testoval. Chvíli si sice počkáte na první stránku, pokud tiskárna musí provést údržbu hlavy, ale když tisknete více dokumentů najednou, nepoznáte to. Příjemně rychlý je jak tisk z Wordu, tak z Excelu, výraznější problém HP Photosmart Premium nečiní ani tisk obrázku A4 v běžné kvalitě. Dokončení posledního výtisku z fronty vám tiskárna oznámí polyfonním pípnutím.

Rychlost tisku HP Photosmart Premium

Tisk fotografií na HP Photosmart Premium

Obrázky jsou kvalitní jak na běžném, tak na fotografickém papíru. O šrafování zde samozřejmě nemůže být ani řeč. Budete-li tisknout na speciální fotopapír od HP, pak jej tiskárna pozná a oznámí vám to na výklopném informačním displeji v ovládacím panelu. Naměřené rychlosti tisku vidíte v tabulce nahoře.

HP Photosmart Premium with Fax

HP Photosmart Premium with Fax

Pro fotografický papír je v zásobníku připravena speciální přihrádka. Maximální velikost papíru, který sem umístíte, je 13 x 18 cm. Testovaný model měl s tímto rozměrem bohužel podivný problém. Většina výtisků skončil potrhaná a pomačkaná, na vině byl zřejmě špatný podavač v těle tiskárny. Tisk na fotopapír A4 a běžný rozměr 10 x 15 cm však byl naprosto bez problémů.

Skenování a kopírování

HP Photosmart Premium dovede skenovat přímo na vloženou paměťovou kartu, což je mnohdy velmi praktické. Ovladače pro bezdrátovou komunikaci si poradí i se skenováním, tiskárnu tedy opravdu není nutné připojovat přes USB kabel k počítači. Co se rychlosti týče, neřekl bych, že je tiskárna je vyloženě pomalá, několikasekundový rozdíl oproti konkurenci je však znát. Naměřené rychlosti při různém nastavení kvality skenování opět vidíte v tabulce.

Rychlost skenování HP Photosmart Premium

Oboustranné kopírování je velmi praktické, stejně jako oboustranný potisk. Oboustranný režim si zapnete na ovládacím panelu tiskárny samostatným tlačítkem. Zobrazí se průvodce, ve kterém si zvolíte, zda chcete oboustranně skenovat a tisknout nebo jen jedno z toho. Tomu se také přizpůsobí výsledná kopie.

Rychlost kopírování HP Photosmart Premium

Ceny a spotřeba HP Photosmart Premium

Pro úsporu energie je v tiskárně HP Photosmart Premium připraven úsporný režim, ve kterém spotřeba klesá ze sedmi wattů při nečinnosti na 6 W. Dovedl bych si představit úspornější řešení, ale budiž. Při tisku spotřeba kolísá, v průměru se pohybuje okol 15 W. Skenování má kvůli lampě vyšší nároky, spotřeba se zde pohybuje okolo 20 W.

Cena HP Photosmart Premium

Cena HP Photosmart Premium with Fax se v současné době v internetových obchodech pohybuje okolo 7 500 Kč včetně DPH. Jednotlivé inkoustové zásobníky seženete v cenách od 200 Kč za standardní po asi 400 za XL balení.

Spotřeba HP Photosmart Premium

Zhodnocení

HP Photosmart Premium s faxem je povedená multifunkční tiskárna schopná nabídnout maximum funkcí v zařízení, které je určeno pro náročného domácího uživatele, který vyžaduje i kancelářské činnosti. Duplexní jednotky jsou velmi praktické, oceňuji snadné ovládání bez počítače. Fotografie jsou tištěny ve výborné kvalitě, zajímavá je možnost kopírování papírových fotek ve speciálním režimu. Dodávané ovladače jsou velmi všestranné, stejně jako přídavný software pro potisk CD/DVD a zpracování tisku webových stránek - v něm si vybíráte jen určité části webu.

HP Photosmart Premium with Fax

HP Photosmart Premium with Fax

Co bych tiskárně vytkl, je spotřeba v úsporném režimu, občasné krkolomnější potvrzování na ovládacím displeji a software pro správu a tisk fotografií. Ten vás však nikdo nenutí používat.

HP Photosmart Premium with Fax

HP Photosmart Premium with Fax

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru