GIMPShop – na půli cesty od GIMPu k Photoshopu

Mnoho profesionálů i příležitostných uživatelů vytýká grafickému editoru GIMP nedostatky v jeho ovládání. Většina lidí je zvyklá na standard, který nabízí Adobe Photoshop. GIMP na rozdíl od něj používá množství oken rozházených po obrazovce, má odlišné klávesové zkratky a některé jeho vlastnosti nutí uživatele provádět grafické úpravy značně odlišně, než v běžných grafických editorech pro Windows. Našla se však skupina lidí a schopný vývojář, kteří svou nespokojenost vyjádřili vytvořením editoru, který vychází z GIMPu, ale nabízí komfort blížící se Photoshopu.

Tímto editorem je GIMPShop. Stejně jako GIMP je určen pro operační systémy Windows, Linux a Mac OS. Jde vlastně o klasickou verzi GIMPu předělanou tak, aby pokud možno co nejvíce vyhovovala uživatelům Photoshopu. Došlo k předělání programové nabídky, změně terminologie a dalším vylepšením, které dělají GIMP mnohem lépe použitelným. Stejně jako GIMP je i grafický editor GIMPShop zdarma.

GIMPShop

Ve Windows Vista jsem se dále nedostal – stejně jako u klasického GIMPu

Verze určená pro Windows navíc pracuje v jediném okně, takže i v tomto směru se GIMPShop přibližuje Photoshopu. Aktuální verze je postavena na GIMPu 2.2.8. Ve Windows se vám po instalaci objeví mimo jiných zástupce pro spouštění programu a možnost povolení klávesových zkratek, které odpovídají Photoshopu. Nejsou vám tedy nuceny násilím.

GIMPShop
 
Na první pohled vypadá GIMPShop opravdu velmi přívětivě

S uživatelským rozhraním ve stylu Photoshopu to však bohužel není tak úplně dokonalé. Na první pohled tak GIMPShop vypadá, stačí však, když kouknete na následující obrázek a dáte mi za pravdu. Kromě drobných změn to stále vypadá jako GIMP. Netvrdím, že je to dobře, netvrdím, že je to špatně, záleží na osobních preferencích každého uživatele.

GIMPShop
 
GIMP se v GIMPShopu nezapře, Photoshop to není

Na druhou stranu programové nabídky jsou opravdu přepracovány a zdají se být přehlednější. Pro srovnání se můžete podívat na obrázky GIMPShopu a originálního GIMPu ve verzi pro Windows.

GIMPShop
 
Programová nabídka GIMPShopu
GIMP
 
Pro srovnání pohled na GIMP

GIMPShop má řadu neduhů raných verzí softwaru. Občas se okna překrývají jinak, než by měla, někdy se nevykreslí jejich obsah, občas programová nabídka zůstává na obrazovce a překrývá okna ostatních programů. Jde však určitě o záslužný počin a tvůrcům GIMPShopu přeji hodně zdaru.

Podle informací na blogu o GIMPShopu přijde tento editor také s vestavěným modulem pro podporu CMYK. Update je již připraven a tato verze by se měla ke stažení objevit co nejdříve. Nejprve zřejmě ve verzi pro Mac OS, později pro ostatní operační systémy.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Mno určitě to je na dobré cestě...
Nainstalovaj jsem si GimpShop je celkem HW nenarocny a urcite se v nem da udealt spoustu veci...

Zatim zutanu verny PS...

návštěvník

Záslužný počin to ano , problém je že si neporadí s českou diakritikou v názvu souborů a vypisuje nesmysly :( . Nejsem linux guru abych na něco podobného mávl rukou . Nadějné ale k práci nepoužitelné ( tím myslím kupříkladu i použití lupy )... prostě komfortu Photoshopu zatím nedosahuje.

Profile picture for user Jan Polzer

Ano, chyb to má zatím spoustu... Ale veřím, že se to časem dostane minimálně do použitelného stavu.

-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

návštěvník

Zdravím-koukám na obrázky k tomuto softíku,že je tento počeštěn-neporadíte kde vzít onu češtinu?
Za případné info-děkuji.
Nashle..

návštěvník

mno imho pouzivat diakritiku v nazvech souboru a cestach je kdyz ne prasarna tak alespon blbina ;P

ale uzivatele woken jsou zvykli i na jine zazraky typu "program files"...

návštěvník

+1
:-D
mimochodem je to problém jen windows verze... Ale tam je tech problemu tolik že se divím že si toho nekdo všimnul(nemyslím v gimpu)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru