Firefox 3: designové změny a novinky

Internetový prohlížeč Firefox patří k programům, jejichž popularita den ze dne stoupá. Připravovaná třetí verze přinese několik zajímavých změn a novinek. Předpokládám, že jste taky zvědaví, ovšem ne každý si chce hrát s testovacími verzemi. Pokochat se připravovanými novinkami ve Firefoxu 3 můžete v následujícím textu, který do češtiny překládá nejdůležitější informace od Alexe Faaborga, designéra uživatelského rozhraní Firefoxu 3.

Firefox můžete mít rádi i nemusíte. Ale i když používáte jiný webový prohlížeč, nezbude vám než souhlasit s tím, že Firefox měl na jeho vývoj větší či menší vliv. Snad nejzřetelněji se to projevilo u Internet Exploreru – Microsoft vydal jeho sedmičku, a u prohlížeče Opera – konečně začal být zadarmo i bez reklamního proužku. Také mnoho dalších webových prohlížečů se na základě úspěchu Firefoxu dočkalo různých vylepšení.

Firefox 3, jehož testovací název je Gran Paradiso, bude založen na vykreslovacím jádře Gecko 1.9. To přinese podporu pro JavaScript 2.0, obrázky SVG, podporu volání XMLHTTPRequest napříč různými doménami (tedy rozšíření možností pro AJAX), různá vylepšení pro Mac OS a především grafický kabátek Cairo.

Záložky a značky

Každou stránku budete moci ještě rychleji zařadit do oblíbených položek, bookmarků, záložek nebo jak jste zvyklí je nazývat. Klepnutím na rozbalovací tlačítko v políčku s adresou stránky zobrazíte panel s možností přidání stránky do záložek. Vyplníte její jméno, vyberete umístění ve složkách se záložkami a vyberete značky/tagy. I to je oproti stávající verzi Firefoxu novinka. Tagy pak lze použít při vyhledávání oblíbených stránek. Podrobněji viz obrázek.

Firefox 3
 
Zrychlené přidávání stránky do záložek

Zajímavé je prohledávání záložek. Firefox 3 si bude pamatovat naposledy hledané výrazy, nejnověji přidané značky a naposledy použité značky. Vše se projeví ve vyhledávání záložek, které budou tímto způsobem tříděny. Podrobnosti viz obrázek.

Firefox 3
 
Prohledávání záložek

Blokování nebezpečných stránek

Podobně jako Firefox 2 bude i ten nový blokovat nebezpečné webové stránky, které se pokusí instalovat nějaký software do vašeho počítače, aniž byste o to stáli. Na vylepšení této funkce spolupracují vývojáři Mozilly s Google. Koukněte na obrázek od Mozilly.

Firefox 3
 
Blokování nebezpečných stránek

Práce s obsahem a soubory

Změn se dočkáte i v dialogu umožňujícím stahování a ukládání souborů. Otevírací dialog bude nabízet různé možnosti v závislosti na typu souboru. Nové rozhraní by mělo být přívětivější, než to současné. Jak se bude měnit pro soubory kalendáře, RSS, podcasty, neznámý typ souborů a další koukněte zde.

Firefox 3
 
Otevírání souboru s protokolem webcal

Detekce mikroformátů

 

Mikroformáty jsou části HTML, které umožňují webovým prohlížečům asociovat data s nějakou akcí. Ve Firefoxu 3 by se při najetí kurzoru myši nad odkaz s mikroformátem měl změnit kurzor tak, aby vystihoval povahu mikroformátu. Přečtete si více informací o mikroformátech.

Firefox 3
 
Práce s mikroformáty
 

Změny v panelu s adresou

Vývojáři pracují na vylepšení panelu s adresou stránky. Ten nyní bude dvoubarevný. Většina adresy bude zobrazena šedou barvou, výraznější černou by měla být označena pouze ta část adresy, obsahující doménu. Uživatelům to umožní lépe se orientovat. V panelu s adresou se také nebude zobrazovat favicon. Škodlivým stránkám to například znemožní používat jako ikonu symbol zámku a mást uživatele tím, že se nachází na stránce se zabezpečeným připojením.

Firefox 3
Šedý a černý text v panelu s adresou
 

Brouzdání v soukromí

Od funkce v originále nazvané Private Browsing vývojáři očekávají, že uživatelům nabídne režim, ve kterém nejsou žádná data ukládána do dočasné složky a prohlížení internetu je tak maximálně diskrétní a beze stop (ty se najdou vždycky…). Na tento režim bude uživatel upozorněn změnou podbarvení panelu s adresou.

Firefox 3
 
Diskrétní režim prohlížení

Další novinky

Z dalších novinek, které mají vývojáři Firefoxu 3 v plánu, to jsou offline webové aplikace, vylepšený správce hesel, či grafická klávesnice (ta se možná objeví pouze jako volitelný modul).

Výše uvedené vlastnosti zatím nenajdete v testovacím sestavení Firefoxu 3, nicméně v nějaké podobě se tam určitě objeví. Velmi pravděpodobné je, že budou vypadat jako na obrázcích výše, drobné změny však nejsou vyloučeny.

Zdroj: Alex Faaborg a The User Interface of Firefox 3: Features

Odkazy k článku

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

kdyz budu moct konecne pouzit firefox pro KB mojebanka.cz ?

návštěvník

Podle vyjádření KB poběží pod firefoxem(a nejen) od prosince 2007

návštěvník

Také můžeš použít pluging IE Tab, který při návštěvě nadefinovaných stránek automaticky přepne vykreslovací jádro na explorer.

návštěvník

Mojebanka funguje ve Firefoxu od 24. listopadu 2007. Funguje i v Opeře, na Linuxu nebo v Mac OS X. Konečně...

návštěvník

FF je spickovy prave pro uzivatele s tak zalostnymi znalostmi webovych technologii, jako jste Vy. Za to Opera browser je neprekonatelny po strance implementace nejnovejsich technologii, jako je WebForms, CSS3, CSS 2.1 ci XHTML (treba)

Profile picture for user Jan Polzer

Z čeho usuzujete o mých znalostech webových technologií? Že jsem pochválil Firefox?

Extrémisty mám nejraději. Pochválím Windows, schytám to od linuxistů. Pochválím Linux, nadá mi nějaký windows guru. Pochválím IE a schytám to od uživatelů všech ostatních prohlížečů. Pochválím Firefox a schytám to od uživatelů SeaMonkey nebo Opery.

Ale jo, budu v tom pokračovat....

Co se týče Opery, souhlasím, že to je špičkový program, léta jsem ji použival, včetně poštovního klienta v ní. Nicméně samotná skutečnost, že některý program implementuje nejnovější technologie, nevypovídá nic o tom, jak takový program zaboduje u uživatelů.

Tak, a teď čekám, kdy mi napíše nějaký super specialista na webové technologie, že skuteční odborníci pracují v textovém režimu a používají Lynx.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

návštěvník

skutecny odbornik na vsechny technologie pouziva netcat, obsah stranky si vyextrahuje jedinym prezretim kodu. takovyto prohlizeni podporuje vsechny technologie ktere znate a umite si je predstavit. opravdovy znalec nepotrebuje nejakou grafickou kravinku ne?

návštěvník

Skuteční odborníci pracují v textovém režimu a používají Lynx!

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru