Fink Commander: pohodlná instalace linuxových programů v OS X

Když jsem začal používat Mac OS X a zjistil, že jeho příkazový řádek je velmi podobný Linuxu, přemýšlel jsem, zda by v něm fungoval Midnight Commander. Samozřejmě, že ano, šlo jen o to, jak jej do Macu jednoduše nainstalovat. MC a další aplikace vám zprovozní Fink Commander.

Fink Commander je aplikace pro správu balíčků open source software. Abyste tohoto správce mohli začít používat, je potřeba do počítače s OS X nainstalovat Fink. To je také správce open source software. Funguje v příkazovém řádku a do vašeho OS X doplní podporu příkazů a nástrojů jako jsou dpkg a apt-get, které dobře znají uživatelé linuxové distribuce Debian.

Instalace Fink probíhá úplně stejným způsobem, jako u kterékoli jiné aplikace pro OS X. Čili stáhněte si archiv s instalačním balíčkem, ten spustíte a budete se řídit instrukcemi na obrazovce. Po dokončení můžete zkusit spustit terminál a pro kontrolu zadat příkaz sudo apt-get. Pokud se spustí, pak instalace proběhla úspěšně.

Jakmile máte rozběhaný Fink, můžete do OS X instalovat linuxové programy zadáním příkazu sudo apt-get install nazev_balicku. Pokud dáváte přednost grafickým aplikacím pro kontrolu toho, co instalujete, pak sáhnete právě po Fink Commanderu. Jedná se o samostatný projekt, který si opět stáhnete v podobě s klasickým instalátorem pro OS X.

Instalace programů z Linuxu do OS X přes Fink Commander

Fink Commander ve skutečnosti není nic jiného než grafická nadstavba, která na pozadí volá apt-get s různými parametry. Výstup konzolového příkazu je vidět buď v okně Fink Commanderu, nebo si jej můžete nechat otevřít přímo v okně Terminálu.

Seznam programů, které máte k dispozici, lze samozřejmě prohledávat, Fink Commander se stará i o příslušné závislosti mezi jednotlivými instalovanými balíčky. Přímo v okně Fink Commanderu najdete tlačítka pro instalaci nebo odebrání vybraných aplikací, nechybí ani možnost zobrazit okno s detailnějším popiskem.

Fink Commander

Nabídka aplikací dostupných skrze Fink pro Mac OS X je opravdu široká, k dispozici jsou jak programy fungující v příkazovém řádku, tak grafické aplikace. Osobně jsem ale toho názoru, že grafických aplikací pro OS X je dostatek, tak proč si systém zaplevelovat něčím z jiného světa. Midnight Commander a různé jednoduché nástroje pro příkazový řádek jsem ale uvítal.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru