Editor a správce obrázků od Microsoftu zcela zdarma

Před pár dny jsem zjistil, že Microsoft na svých stránkách nabízí zdarma ke stažení svůj editor a správce obrázků. Pozor, nejedná se o Windows Live Fotogalerii nebo něco podobného. Program, který vám dnes představím, je srovnatelný například s českým Zoner Photo Studio. Jmenuje se Microsoft Digital Image Starter Edition 2006, a jak jsem zmínil, Microsoft jej nabízí zcela zdarma ke stažení.

Správce a editor obrázků Microsoft Digital Image Starter Edition 2006 je určen hlavně pro Windows XP a starší, nicméně bez problémů funguje i ve Windows Vista. Při instalaci se vám zpřístupní všechny funkce Microsoft Digital Image, po šedesáti dnech se program přepne do režimu verze Starter Edition, kde budou některé pokročilejší funkce zablokovány.

Microsoft Digital Image Starter Edition 2006 se skládá ze dvou částí – knihovny a editoru. Obě se spouští samostatně, byť jsou navzájem provázány a uživateli umožňují se mezi nimi přepínat. Při spuštění programu jste vyzvání k výběru akce, kterou chcete provádět (prohlížení fotek, úpravy obrázků, import nových snímků…) a podle toho se spustí odpovídající část programu.

Microsoft Digital Image Starter Edition 2006 – knihovna

Programy, které slouží k organizaci fotek a jiných obrázků většinou nabízejí dvě možnosti zobrazování. Buď pracují v režimu, kdy vidíte úplně všechny složky v počítači a při zobrazení jejich obsahu pak jen obrázky v podporovaných formátech, nebo vám tyto programy dovolí pohled jen na složky, které jste si ručně nebo nějakým automatem do knihovny přidali.

Druhá možnost přesně popisuje chování Microsoft Digital Image Starter Edition 2006. Zobrazí vám jen ty obrázky, které jste si do knihovny přidali, zobrazení stromové struktury se seznamem pak lze přepínat podle názvu složky, data nebo popisku. V hlavní části okna knihovny pak vidíte náhledy na obrázky ve zvolené složce, velikost náhledů můžete jednoduše měnit pomocí táhla v nástrojové liště, případně klasicky – klávesou Ctrl a kolečkem na myši.

Microsoft Digital Image Starter Edition 2006
 
Knihovna v Microsoft Digital Image Starter Edition 2006

Knihovna umožňuje pohodlný import obrázků z připojených zařízení, tedy nejčastěji z digitálního fotoaparátu. Knihovna dále nabízí:

  • tisk (spouští se ale v editoru)
  • dávkové přejmenování (velmi jednoduché)
  • dávkový převod do jiného formátu
  • dávkovou změnu velikosti
  • hromadné otáčení
  • štítkování
  • odesílání e-mailem
  • tvorbu panoramat
  • tvorbu videa PhotoStory

Výtku mám k nástrojové liště, na které jsou jako první umístěny tlačítka pro otáčení vybraných snímků. Věřím, že nejsem sám, komu se stalo, že si označil několik obrázků, na kterých chtěl vyzkoušet hromadnou konverzi a nešikovně místo na nabídku File klikl na otáčecí tlačítko pod ní. Program hned začne s otáčením, takže není žádná možnost, jak jej například při kontrolním dotazu zastavit.

Photo Story

Ve výčtu funkcí knihovny jsem zmínil tvorbu videa s nástrojem Photo Story. Předpokládám, že jej mnozí z vás znají, tento nástroj je dostupný i samostatně z webu Microsoftu a je také zadarmo. Microsoft Digital Image Starter Edition 2006 ho spustí s vybranými snímky, takže ihned můžete začít s doplněním jejich popisků, hlasových poznámek, výběrem hudby a následným exportem videa do počítače nebo mobilního zařízení. Vypadá to velmi jednoduše (a také je), výsledek však může být velmi zdařilý i v případě, že se do toho pustí pečlivý začátečník.

Photo Story
 
Program Photo Story

Microsoft Digital Image Starter Edition 2006 – editor

Editor obrázků je druhou součástí Microsoft Digital Image Starter Edition 2006. Obsahuje řadu funkcí pro běžné úpravy obrázků, jako je automatická úprava barev, vylepšení jasu a kontrastu, odstraňování červených očí, zaostřování, rozmazávání, ořez, deformace, přidávání textu atd. Všechny funkce jsou dostupné pomocí programové nabídky, přístup k těm nejčastěji žádaným si můžete usnadnit zobrazením panelu Common Tasks.

Microsoft Digital Image Starter Edition 2006
Editor v Microsoft Digital Image Starter Edition 2006

Editor samozřejmě nabízí i podrobnější nastavení zmíněných nástrojů, takže například u ořezávání vám pomůže vybrat správný poměr stran pro tisk fotografie, při tisku zase umožňuje zvolit umístění obrázku na papíru. Pro někoho může být zajímavé automatické vytvoření koláže podle vybrané šablony.

Práce s Microsoft Digital Image Starter Edition 2006 je snadná, program reaguje přiměřeně rychle. Nepříjemná byla jen délka instalace, která na poměrně výkonném počítači s Windows Vista trvala asi dvacet minut.

Program si stáhněte z webu Microsoftu. Další informace o něm najdete také v článku Microsoft Digital Image Starter Edition – Free Photo Editing Magic Box from Microsoft.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Microsoft Digital Image Starter Edition 2006 aneb Microsoft ví jak sexy pojmenovat program ;-)
Já zůstávám u Gwenview ;-)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru