Drupal – vývoj šestky, aktualizace, zajímavosti

Pro příznivce redakčního systému Drupal jsem nachystal několik zajímavostí týkajících se stavu prací na Drupalu 6, resp. na kompatibilitě doplňkových modulů s připravovanou novou verzí. Drupal nedávno trápila také řada bezpečnostních problémů. Na závěr jsem pro vás nachystal tipy na několik zajímavých modulů pro Drupal. 

Tak, jako usilovně pokračují práce na jádře Drupalu 6, postupuje i vývoj doplňkových modulů, které jsou pro nasazení Drupalu na webu skoro stejně důležité. Samostatný Drupal bude sice v šesté verzi mnohem lépe vybaven nežli pětka, ale bez doplňkových modulů kompatibilních s novou verzí nebude moci spousta větších webů na Drupal 6 přejít. 

Stav prací na většině důležitých modulů, o které se jejich tvůrci patřičně starají, můžete sledovat na stránce Contributed modules status - version 6.x. Najdete zde tabulku se seznamem modulů, datem poslední aktualizace, stavem úprav pro Drupal 6, odkazem na správce modulu a zdroj, ze kterého informace o modulu pochází. 

Záznamy jsou barevně odlišeny, takže můžete například velmi rychle zjistit, které moduly pro Drupal 6 vůbec nebudou převedeny, které jsou už hotové, a na kterých se pracuje. Některé moduly známé z pětky bude mít Drupal 6 integrovány už jako součást jádra. Z nejvýznamnějších novinek jsou to například:

  • Akce
  • Upozorňování na aktualizace e-mailem
  • Drobné Ajaxové vychytávky v administračním rozhraní
  • Podpora vícejazyčných webů 

Nedávno uvolněný Drupal 6 RC2 obsahuje opravy mnoha bezpečnostních chyb, které postihly i Drupal 5.x a 4.x. Maxiorel informoval. Kromě toho si na Maxiorlovi můžete přečíst řadu dalších informací o Drupalu 6, včetně zkušeností z praktického nasazení na webu a videoukázky. 

Chyba v modulu Meta tags / Nodewords 

V pondělí vyšlo oznámení o vysoce kritické chybě v modulu Meta tags známém také pod názvem Nodewords. Chyba způsobuje, že při povolené práci s obrázky může kterýkoli uživatel s oprávněním vytvářet obsah spustit libovolný kód na serveru. Řešením je samozřejmě instalace opravy v podobě modulu Meta tags 5.x-1.7

Vytvořte si vlastní filtry 

Nedávno mě zaujal modul Custom Filters. Umožňuje do standardních formátů vstupu přidávat vaše vlastní filtry, a to aniž byste museli programovat nějaký doplňkový modul. Nastavení modulu je jednoduché. Vyberte si formát vstupu, přidáte nový filtr, zadáte řetězec, který se má nahrazovat a řetězec, který bude vložen místo toho původního. 

Custom Filters Drupal

Ukázka administrace vlastních filtrů

Modul Custom Filter podporuje i práci s regulárními výrazy, což umožňuje docela dobře vytvořit i složitější pravidla pro záměnu řetězců v obsahu. Sám jej používám například pro vkládání reklamního bloku na Backup HowTo za konec prvního odstavce v každém článku. 

Zmenšení databáze v Drupalu 

Zajímavý modul je také DB Maintenance. Pokud máte pocit, že databáze ve vaší implementaci Drupalu narůstá až příliš velkým tempem, je na čase tento modul použít. V pravidelném intervalu totiž provádí SQL příkazy OPTIMIZE TABLE, které můžete brát jako prostředek pro „defragmentaci“ databáze. Při prvním použití před pár dny tu na Maxiorlovi dokázal tento modul díky zmíněnému příkazu zmenšit databázi o dvacet megabajtů. 

To je myslím slušné číslo. Modul by měli nainstalovat zejména uživatelé, kteří nemají dostatečně velký prostor u poskytovatele svého webového prostoru. 

Usnadněte si vývoj témat 

Opravdovou perlou posledních dnů je Theme developer module for Drupal 6. Stáhnout si jej můžete jako součást vývojového balíčku Devel. Tento modul je určen pro vývojáře témat vzhledu pro Drupal 6. Pomůže vám s laděním a nastavováním vzhledů jednotlivých prvků, ze kterých jsou weby s Drupalem obvykle složeny. 

Veškeré informace pohodlně zobrazuje v samostatném okně, takže můžete ihned sledovat, jak se která změna na webu projeví. Více pochopíte ze screencastu (soubor je ve formátu MOV).

Drupal slaví sedm let!

Doplněno 17. ledna 2008. Včera jsem na to úplně zapomněl. Redakční systém Drupal v těchto dnech slaví sedmé výročí. První verze, tedy Drupal 1.0.0 byl uvolněn před sedmi lety 15. ledna. Vzpomínkovou noticku Driese Buytaerta, tvůrce Drupalu, si můžete přečíst na jeho blogu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru