Šest chyb v Drupalu, postiženo i jádro

Nemilá zpráva čekala dnes ráno na uživatele redakčního systému Drupal. Bylo vydáno hned šest bezpečnostních oznámení, které popisují lehce, středně a dokonce i vysoce kritické problémy. Postiženo je jimi několik doplňkových modulů, nicméně kritické problémy se týkají i jádra Drupalu. K aktualizacím tedy budou muset přistoupit všichni jeho uživatelé. 

Reklama

Postiženy jsou moduly Atom (doplňková RSS čtečka), DevelBUEditor a Fileshare. Přímo v jádře Drupalu je postižen modul Aggregator a správa témat spolu se zpracováním řetězců. Méně kritická chyba v Atomu způsobuje export obsahu, který nemusí respektovat aktuálně nastavená přístupová práva. Problém BUEditoru se týká nesprávného využití Drupal Forms API a možnosti Cross site request forgery. V případě modulu Fileshare jde o svévolné spouštění kódu uživateli, kteří mají oprávnění pro vytvoření obsahu pro Fileshare. 

CSRF problém se týká také RSS agregátoru v jádře Drupalu. Další problém týkající se zpracování řetězců se projeví zejména v prohlížeči Internet Explorer 6 při špatném zpracování stránky v UTF-8, což může vést k podstrčení a následnému spuštění JavaScriptového kódu. Jde tedy o XSS, které hrozí také při zapnuté proměnné PHP register_globals a způsobuje problém i v modulu Devel.

Řešení problému 

V případě doplňkových modulů je okamžitým řešením jejich vypnutí, pokud je to možné. Co se týče zranitelnosti jádra, tam je samozřejmě možné použít patche opravující přímo konkrétní moduly a je nutné vypnout register_globals v nastavení PHP nebo v souboru .htaccess.

Opravné balíčky 

Všechny odkazy vedou přímo na balíčky pro stažení z Drupal.org.

Kam zmizel modul Fileshare? 

Pro modul Fileshare nebyla vydána žádná oprava, namísto toho bylo rozhodnuto o jeho odstranění z Drupal.org. Jde o poměrně razantní opatření, které jsem za dobu svého používání Drupalu zaznamenal vůbec poprvé.

Reklama

Komentáře

Můžu se zeptat Honzo, ty se i nějak podílíš na vývoji Drupalu nebo alespoň lokalizaci, nebo jsi jen nadšeným uživatelem?

Spíš nadšeným uživatelem, který k Drupalovi přešel od systému Mambo/Joomla. Nicméně slíbil jsem pomoc s lokalizací šestky, abych se do komunity taky něčím "hmatatelným" zapojil.

A myslím, že jsem jedním z mála odvážných, kteří Drupal 6 nasadili do ostrého provozu - viz Backup HowTo.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Archiv Screenshotů 

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář