Drupal videonávod: Views pro začátečníky

Přestože modul Views patří k nejdůležitějším rozšířením Drupalu, mnoho uživatelů se jej bojí a tápe, jak s ním vlastně pracovat. Právě pro ty z vás jsem připravil další videonávod pro Drupal. Ten se zaměří právě na Views.

Reklama

Slovo začátečník v nadpisu tohoto článku berte spíše s rezervou. Předpokladem pro pochopení videonávodu je to, abyste si uměli Drupal nainstalovat, vytvářet v něm obsah a zkrátka, abyste jej už měli osahaný. Na rozdíl od jiných videonávodů, kde Views také zmiňuji, však zde pracuji s Views úplně od začátku, tedy krok za krokem.

V návodu se naučíte vyfiltrovat obsah, seřadit jej dle libosti a vytvořit z připraveného výběru stránku nebo blok s výpisem obsahu. Konkrétně je popisováno vytvoření bloku s nejoblíbenějšími články za uplynulý měsíc a vytvoření stránky s výpisem anket. Ta bude dostupná na stejné adrese jako standardní drupalovský výpis, ale ankety zobrazí včetně výsledků hlasování.

Všem, kteří ještě s Views nezačali, doporučuji video nebo nějakou jinou dokumentaci k Views prohlédnout. Určitě zjistíte, že právě Views je odpovědí na řadu vašich dotazů typu „jak v Drupalu zobrazit výpis něčeho".

Pokud budete mít doplňující dotazy nebo tip na další video, napište jej do komentářů pod tímto (na délku textu dnes krátkým) článkem.

Tagy: 

Reklama

Komentáře

Bádám nad tim, jak vytvořim seznam uživatelů seřazený podle rolí, nejlíp aby každá skupina rolí byla oddělena. Našel jsem modul http://drupal.org/project/user_list ale neni to přesně ono, nevíte jak na to?

Jestli chápu dobře: přidejte políčko User: Role, a v Basic settings u Style kelpněte na ozubené kolečko. Tam zvolte grupování podle rolí.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Janko super návod, konečne som to pochopil v zrozumiteľnej reči :)

rozumim, to mě nenapadlo. Mám ale problém abych vůbec zobrazil výpis uživatelů. Mám 3 políčka, fotku, jméno, role jenže posuďte sám: http://www.motoklub-jiry.cz/?q=uzivatele vůbec tomu nerozumim, změnil sem jenom nastavení style na tabulku.

Stránka nenalezena

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

vyřešeno. Problém byl v tom, že jsem vytářel views jako uzel a ne typ uživatel, všechno funguje http://www.motoklub-jiry.cz/?q=members

Dobry den, 

prosim Vas idem podla Vasho navodu subezne a mam taky maly problem. Otvorite field a vyberiete TYP tak sa Vam objavi vo Vasom pripade anketa, stranka a clanky. U mna sa zobrazi vid nizsie.
Moze byt, ze mam nieco zle zakliknute a preto mi to nezobrazi TYP, ale hned nejake komplikovane nastavenie?

Dakujem za pomoc
Marek Benes

 

Defaults: Configure field Uzol: TypThe type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).Label:The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it. Exclude from displayCheck this box to not display this field, but still load it in the view. Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming. Rewrite the output of this fieldIf checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output. Output this field as a linkIf checked, this field will be made into a link. The destination must be given below. Trim this field to a maximum lengthIf checked, this field be trimmed to a maximum length in characters. Strip HTML tagsIf checked, all HTML tags will be stripped.Empty text:If the field is empty, display this text instead. Count the number 0 as emptyIf the field contains the number zero, display the empty text instead Hide if emptyEnable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the Hide rewriting if empty checkbox. Do not rewrite if empty Link this field to its nodeThis will override any other link you have set. Output machine nameDisplay field as the node type machine name.

 

Uy sa mi to podarilo pochopit preco to robi a tak je to odstranene

Zdravím drupalisty,

v první řadě díky za zajímavý článek a video manuál.

Namísto statického bloku – hlavičky chci vytvořit blok (slider) ve kterém se budou v intervalu střídavě zobrazovat tématické fotografie z přílohy nového typu obsahu pod jménem např. „Slider-head“ Zkouším pomocí modulu Views, Views slideshow…

Po nastavení parametrů je v „Live preview“ i kliknutí na „Náhled“ ukázka funkční (střídají se uzly ve slideshow) v nastavování ve Views. Po kliknutí na „Analyzovat“ se zobrazí hláška: „Display Blok has no access control but does not contain a filter for published nodes.“ V Live preview se zobrazuje: „Cesta  – This display has no path.“ Jak cestu nastavit? (Do Block settings Administrátor: jsem název zadal.) Včera se mi cestu podařilo nastavit, ale nastavení ve Views se stejně neuložilo viz:

Také se blok neobjeví v seznamu bloků: „Bloky > Seznam > Garland-moje“ a po kliknutí na tlačítko „Uložit“ ve Views se zobrazí hláška:

user warning: Unknown column ‚core‘ in ‚field list‘ query: INSERT INTO views_view (name, description, tag, base_table, core) VALUES (‚image_galle­ry1‘, ‚The default gallery of image nodes from Image gallery module.‘, ‚image_gallery1‘, ‚node‘, 6) in /var/www/hostin­g/mojestranky­.cz/sites/all/mo­dules/views/in­cludes/view.inc on line 1775.

Díky za rady, řeším už relativně dlouho, bez posunu.

K té cestě. Předpokládám, že ve View máte krom bloku definovanou i stránku a nenastavil jste pro ni URL adresu. Proto Vám Views toto hlásí.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Zdravím,

díky za reakci.

Jak jsem již psal , URL se podařilo v minulosti nastavit, ale i s nastavenou URL adresou u "Stránky" se hláška zobrazí.

Do emailu zasílám odkaz na video záznam z průběhu nastavování.

 

 

raeguji na poznámku u kontaktního formuláře a ne do emailu, ale veřejně:

http://www.youtube.com/watch?v=l3R-CkJaqrA

 

Hm, neaktualizoval jste náhodou Views a nezapomněl jste při tom spustit update.php?

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Díky za rychlou reakci. Ne neaktualizoval. Koukám, že rovnou instaloval některé Views moduly verze až 6.x-2.90 a některé moduly CCK až 6.x-3.10. Verze jádra Drupalu je jen 6.22 a po spuštění cronu si systém žádá aktualizaci na verzi 6.26.

Zatím jsem soubory CMS zálohoval a databázi exportoval přes phpMyAdmin.

Shromažduji informace a řeším dilema jestli verzi jádra Drupalu aktualizovat na 6.26 nebo instalovat nižší verze modulů u Views a CCK. Na vyšší verzi jádra Drupalu jsem zatím neaktualizoval, mám z kroku obavy.

 

Spusťte přeci jenom update.php, ono to podle chyby totiž opravdu vypadá na starou instalaci Views, přepsanou novou verzí tohoto modulu, ale bez provedení aktualizace databáze.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Díky za radu. Nasbíral a sepsal jsem informace o aktualizaci na vyšší verzi jádra Drupalu a níže uvedl několik otázek. Žádám o schválení postupu.Aktualizovat budu poprvé...

Aktualizace-upgrade jádra Drupalu na vyšší verzi-postup
 
-přihlásit se jako user číslo 1 (admin)
-přepnout web.stránky do stavu offline (cesta: nastavení webu > údržba webu > offline)
-zálohovat všechny soubory a databázi
-vyzkoušet jestli je záloha kompletní a funkční
-přepnout do tématu vzhledu Garland
-vypnout všechny moduly kromě modulů jádra ?
-smazat všechny soubory, kromě .htaccess a robots.txt (pokud v nich byly v minulosti provedeny úpravy )
-nahrát soubory nové verze Drupalu na server
-nakopírovat zpět ze zálohy vše ze souboru
-nakopírovat zpět ze zálohy extra nainstalované moduly sites/all/modules, vlastní témata /sites/all/themes,  a obrázky sites/default/files pokud byly smazány  
-do příkazového řádku zadat www.mojestranky.cz/update.php a spustit
-zapnout znovu všechny moduly
-nastavit zpět vlastní téma
-přepnout stav do online režimu

-lze ve složce sites/....ponechat staré funkční moduly, témata, obrázky nebo je lepší dokopírovat zpět po smazání a nahrazení novou verzí?
-Zůstane po aktualizaci nastavení práv uživatelů, rozložení bloků tématu?

Díky předem za odpověd.

 

 

Pozor, vy se chystáte na upgrade nebo na update? Předpokládám, že jen chcete udělat update, tedy zůstat u Drupalu 6 a jen jej aktualzovat:

-přihlásit se jako user číslo 1 (admin)
-přepnout web.stránky do stavu offline (cesta: nastavení webu > údržba webu > offline)
-zálohovat všechny soubory a databázi
-vyzkoušet jestli je záloha kompletní a funkční (to je na vás)
-přepsat aktuální verzí Drupalu 6.x vše, kromě .htaccess a robots.txt (pokud v nich byly v minulosti provedeny úpravy ) a krom sites/default/settings.php
-do příkazového řádku zadat www.mojestranky.cz/update.php a spustit
-přepnout stav do online režimu

Pro aktualizaci modulů udělejte totéž, jen v kroku, kde nahráváte novou verzi Drupalu nahraďte toto nahrávání novými verzemi modulů do složky sites/all/modules.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Učím se Drupal podle Vašich stránek a knih, moc mi pomáhají. Tentokrát jsem ale tvrdě narazil. V tomto videonávodu i v knize Drupal 7 je totiž zobrazována a popisována úplně jiná administrace, než se zobrazuje mně. Mám Drupal 7.22 a Views 7.x-3.7 a podle Vašeho návodu si prostě ani neškrtnu. Jestli nedělám nějakou chybu a rozdíl mezi verzemi je skutečně tak velký, potom bych pro Vás měl tip (o který si říkáte), a sice aktualizovat Váš jinak vynikající videonávod. Co Vy na to?

Díky za tip. Jak bude volná chvilka, udělám nový. Tento již starší návod je pro Views 2.x v Drupalu 6.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Mám problém s úpravou vzhledu jakéhokoliv tématu v Drupalu 7.22. Standartně to funguje tak, že po pokusu jakkoliv upravit barvy třeba v Garlandu vypadne kompletní formátování stránky, tedy všechno pryč, ať už barvy, rámce, oblasti atd. Dělá to u všech témat. nenapadá vás něco, co s tím?

To je asi nejčastější dotaz v diskuzích o Drupalu. I v té tady na Maxiorlovi. Zakomentujte .htaccess ve složce sites/default/files, protože není kompatibilní s Vaším hostingem a pak to přesně takto zlobí. Dále zkontrolujte, zda je stejná složka zapisovatelná. Zakomentování provedete tak, že na začátky řádků daného souboru dáte znak #. Smazat soubor nestačí, vytvořil by se znovu s problémovým nastavením.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář