Drupal: jak stáhnout kód modulu z Gitu do Eclipse

Je to už nějakou dobu, co drupal.org začal podporovat jako úložiště projektů Git. Občas tak narazíte na modul, který ještě nemá svůj kód uvolněn jinak, než formou repozitáře na Gitu. Tento krátký návod vám ukáže, jak takový modul stáhnout prostřednictvím vývojového prostředí Eclipse.

Když se v současné době pokusíte na drupal.org zveřejnit kód svého vlastního modulu, budete muset začít tím, že si nejprve zřídíte tzv. Sandbox, do kterého pomocí Gitu nahrajete prvotní zdrojové kódy svého projektu. Jak proces přidání nového modulu na drupal.org probíhá, o tom někdy příště.

Z pohledu „konzumenta" nás bude zajímat stažení modulů z jejich „sandboxů". Klasický balíček tar.gz se soubory info a module v těchto případech k dispozici není - přesto můžete narazit na projekt, který by se vám už hodil do vašeho webu. Nikde přitom není psáno, že modul v sandboxu nemusí být plně odladěn a funkční.

Ke stažení projektů z Gitu můžete použít nástroj fungující v příkazovém řádku. Uživatelé z Windows nebo Macu by museli ještě nainstalovat několik dalších podpůrných projektů, aby toto vcelku jednoduché stažení provedli.

EGit pro Eclipse

Pokud používáte vývojové prostředí Eclipse, můžete do něj podporu pro Git snadno doplnit a poté začít stahovat experimentální moduly z drupal.org. Nejprve si nainstalujte rozšíření s názvem Marketplace Client. S jeho pomocí můžete do Eclipse instalovat celou řadu dalších rozšíření, a to velmi jednoduše.

1.     Zavolejte funkci Help > Install New Software.

2.     V políčku Work with vyberte položku --All Available Sites--.

3.     Do políčka type filter text zapište Marketplace Client a počkejte, až jej Eclipse nalezne.

4.     Marketplace Client nyní nainstalujte.

Instalace doplňku Eclipse Marketplace Client

Instalace doplňku Eclipse Marketplace Client

Nyní můžete zavolat funkci Help > Eclipse Marketplace a nainstalovat EGit.

1.     V okně Eclipse Marketplace zadejte do vyhledávání Eclipse EGit.

2.     Jakmile jej vyhledáte klepněte na tlačítko Install.

Instalace Eclipse EGit pomocí Marketplace Clienta

Instalace Eclipse EGit pomocí Marketplace Clienta

Import projektu z drupal.org pomocí Eclipse EGit

V několika krocích si nyní stáhněte soubory z úložiště Gitu na drupal.org. Nejprve si najděte sandbox stránku daného projektu - měli byste na ní vidět upozornění, že jde o experimentální projekt a pod ní řádek pro spuštění příkazu Git na příkazovém řádku. My jej spouštět nebudeme, ale části tohoto příkazu použijeme.

Sandboxová stránka na Drupal.org

Sandboxová stránka na Drupal.org

1.     Zavolejte funkci Eclipse > Import (v Macu) nebo File > Import (ve Windows nebo Linuxu).

2.     V okně, které se objeví, vyberte položku Git > Projects from Git.

3.     V dalším kroku klepněte na tlačítko Clone. Do políčka URI zadejte adresu uvedenou na sandboxové stránce v políčku s příkazem, tedy například http://git.drupal.org/sandbox/prinds/1214398.git.

4.     EGit tuto adresu automaticky zpracuje a potřebnými údaji vyplní ostatní políčka.

Klonování Git repozitáře pomocí EGit v Eclipse

Klonování Git repozitáře pomocí EGit v Eclipse

5.     V dalším kroku pokračujte výběrem větve master a následně určením složky, do které budou data z Gitu naklonována. Tuto část dokončete a vraťte se do předchozího okna.

6.     Nyní byste zde měli vidět položku s právě vytvořeným spojení na Git. Vyberte ji a klepněte na tlačítko Next.

Výběr importovaného projektu

Výběr importovaného projektu

7.     Následně vyberte volbu Import as General Project a pokračujte opět tlačítkem Next.

8.     Potvrďte název projektu a průvodce dokončete.

A to je vše. Během několika minut, které by vám tento postup měl zabrat, budete mít v počítači staženy kódy vybraného experimentálního modulu z drupal.org. Stačí přejít do složky, kterou jste zvolili pro jeho uložení a soubory modulu si odtud zkopírovat k sobě na web. Anebo můžete zůstat v Eclipse, pustit se do úprav a autorovi modulu je poslat formou patche.

Importovaný projekt v Eclipse

Importovaný projekt v Eclipse

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

dobrý den, stáhl jsem si eclipse, rozbalil a chtěl spustit - jenže vyskočí tabulka, že prostředí java je nutné pro běh programu a že je potřeba mít javaw.exe ve složce programu. javu mám nainstalovanou v poslední verzi, ale prostě nevím, jak docílit aby se eclipse spustilo? díky za odpověď

návštěvník

vyřešeno :) v počítači jsem měl nainstalovanou javu x32 a eclipse jsem stáhl ve verzi x64, stačilo nainstalovat javu x64

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru