Drupal – jak na vylepšení komentářů

Redakční systém Drupal má myslím docela dobře zpracován komentářový systém. V administraci je možné nastavit oprávnění pro určité skupiny uživatelů, kteří mohou nebo nemohou přispívat do komentářů pod články, komentáře lze zavírat nebo úplně vypínat, a to jak globálně tak pro jednotlivé články. Dokonce lze použít i vizuální editor pro zadávání textu komentářů. Jedna věc mi však z pohledu komentujícího dlouho chyběla. Informace o reakcích a automatické vyplňování jména. 

Reklama

Pokud do komentářů přispívá registrovaný a přihlášený čtenář, pak může sledovat reakce na své příspěvky na stránce u svého uživatelského profilu. Vyžaduje to dvě věci – aktivaci standardního drupalovského modulu Tracker a přihlášení uživatele, který se koukne, co je nového.

Mnohem pohodlnější je však způsob upozorňování, který nabízí třeba blogovací systém WordPress. Pokud jste někdy na takový blog přispívali (pro ukázku třeba Podnikání v USA), pak jste si zřejmě všimli, že pod formulářem k vkládání komentáře je zatrhovátko, kterým si vyžádáte e-mailové upozornění na nové komentáře. 

Vylepšujeme Drupal

Drupal nic takového standardně nemá, nicméně tento požadavek je řešitelný pomocí modulu Comment Notify. Díky němu pak mohou být na další komentáře upozorňování všichni přispívající, kteří o to budou stát. V nastavení modulu určujete, jaké bude výchozí nastavení pro přihlášené a nepřihlášené uživatele, a také jaký text bude obsahovat e-mail s upozorněním.

Comment Notify

V nastavení modulu Comment Notify lze využít celou řadu zástupných řetězců 

Druhý modul, o kterém si myslím, že zpříjemní psaní komentářů pro nepřihlášené uživatele, je Comment Info. Ve spolupráci s cookies si dovede zapamatovat údaje o uživateli, který použil komentářový formulář, a tyto údaje později automaticky doplnit. Stejná funkcionalita by měla být doplněna do připravovaného Drupalu 6.

Tracker

Sledování příspěvků pomocí modulu Tracker 

Ukázku obou zmíněných modulů v praxi najdete zde na Maxiorlovi. Věřím, že to spolu s boxíkem s nejaktivnějšími uživateli na titulní straně přispěje k tomu, aby byly tyto stránky živější. Rovněž jsem přidal sledování příspěvků pomocí zmíněného modulu Tracker. Po přihlášení najdete ve svém uživatelském boxíku odkaz Poslední příspěvky, který je možné použít ke sledování nových článků a komentářů na Maxiorlovi, případně ke sledování nových příspěvků tam, kde jste se sami vyjadřovali.

Aktualizováno 28. listopadu 2007: E-mailová oznámení pro nepřihlášené čtenáře jsem na Maxiorel.cz s definitivní platností zrušil. Přihlášený čtenář, který nyní napíše reakci pod článek dostane automaticky upozornění na další případné reakce na svůj e-mail zadaný při registraci. Ke sledování reakcí se může každý registrovaný čtenář Maxiorla přihlásit kliknutím na odkaz Sledovat reakce, který najde pod článkem. Sledování reakcí e-mailem můžete rušit ve svém uživatelském profilu. Sledování pomocí modulu Tracker (tedy bez upozorňování e-mailem) zůstává v provozu také.

Reklama

Komentáře

No idea je to sice dobrá, ale modul jako takový je poněkud prasácký. Přepisovat přímo modul comment je podivné, obzvláště vzhledem k nutnosti jeho updatů a podobně :(

To souhlasím. V momentě, kdy bude nutnost aktualizovat jádro Drupalu na novější verzi, může se stát, že se o takto udělané úpravy v comments přijde. Já do toho každopádně jdu, uvidím, co řekne praxe.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Tak koukám, že jsi tu funkci už odstranil, nebo se pletu? Proč? Osobně jsem ji zkusil a v logu jsem měl samej warning, tak šla pryč. Ale pravdou je, že podobná fukcionolati je více, než žádoucí :(

Jo, nemohl jsem nakonec strávit, že to upravovalo původní comment.module, navíc to bylo založeno na jeho starší verzi. Teď používám a čtenářům nabízím kombinaci modulů Tracker a Subscriptions - nemůžu si stěžovat. Zprávy s upozorněním na reakce chodí bez problémů a je to mnohem čistější řešení.

V Subscriptions si navíc můžu nastavit podobu zprávy s upozorněním na nový komentář. Jediná (ne)výhoda je, že čtenář, který chce reakce sledovat, se musí registrovat a přihlásit. na druhou stranu o důvod víc, aby se na webu registrovali ;-)

Jan Polzer, Maxiorel.cz,
Archiv Screenshotů

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář