Drupal 7 video: instalace modulů a témat nyní již bez FTP

Když jste chtěli instalovat nové moduly a témata do dosavadních verzí Drupalu, museli jste je rozbalit a nakopírovat do příslušné složky pomocí FTP. Drupal 7 nutnost kopírování nových modulů a témat přes FTP ruší, nainstalujete je přímo z administrace.

Instalace nových modulů do redakčního systému Drupal je více méně klasika. Z drupal.org si do počítače stáhnete příslušné balíčky, rozbalíte je a nakopírujete do složek sites/all/modules nebo sites/all/themes. Kdo má štěstí na webhosting podporující SSH, může využít zrychlení a rozbalování balíčků přímo na serveru. Viz WinSCP: jak rychle rozbalovat archivy přímo na serveru.

Jinou možností, dle mého názoru komfortnější, je využít modul Plugin Manager, který je po zadání přístupových údajů k FTP schopen moduly a témata stahovat sám a uživateli nabídnout rozhraní, kde si jen příslušné moduly nebo témata pro Drupal vyberete. Viz návod v článku Plugin Manager: instalace modulů pro Drupal na jedno kliknutí.

Pohodlná instalace modulů a témat v Drupalu 7?

I v Drupalu 7 samozřejmě budete moci nové moduly a témata nakopírovat přes FTP nebo jiný způsob připojení k adresářové struktuře svého webu. Ovšem přibyla zde možnost nahrát balíček s modulem nebo tématem přímo z disku počítače, případně zadat jeho adresu ke stažení a Drupal 7 se již sám postará o nakopírování. V praxi si novinku můžete prohlédnout na následujícím videu:

Otazník do mezinadpisu jsem nedal jen tak. Přestože je nový způsob instalace modulů a témat do Drupalu 7 určité vylepšení a Drupal 7 se tak přibližuje třeba systému Joomla, nemyslím si, že by to bylo extra pohodlné. Moduly si totiž musíte nejprve najít na drupal.org, do schránky zkopírovat jejich adresu a tu teprve zadat svému Drupalu.

Možná mi něco uniklo, možná se to do finální podoby Drupalu 7 ještě změní, ale v současné době to vidím tak, že zůstanu věrný Plugin Manageru, jehož verze pro Drupal 7 se již připravuje.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru