Blink: Ani nemrknete a bude tu nové jádro nejen pro Chrome

Pravděpodobně vám neunikla velká dubnová novinka, tedy odchod Googlu od Webkitu a tvorba nového renderovacího jádra s názvem Blink. Proč, jak a jaké to bude mít následky?

Jak to bylo doteď?

Chrome se skrze open source projekt Chromium stal největším motorem vývoje jádra Webkit, na který se nedávno rozhodla přejít i Opera. Webkit, původně dítko Apple, si skrze Chrome vybudoval dominantní postavení mezi renderovacími jádry prohlížečů na osobních počítačích a do jisté míry určuje standardy, protože vývojáři ve velké míře cílí své stránky právě na Webkit.

Proč?

Důvod je prostý – Google chce více svobody, které se mu v prostředí Webkitu jednoduše nedostává. Chce větší úpravy, jenže vývoj Webkitu probíhá za přispění mnoha společností a vývojářů, jejichž cíle a prostředky nejsou úplně stejné. Do určité míry to platí i opačně, neboť samotný Webkit se pod náporem Googlu musel vyvíjet trochu jinak a pomaleji. Přesunem na nové jádro Blink tak více svobody dostane Google i Webkit. Ten však odchodem Googlu bohužel přijde o velkou část vývojářů.

Jak?

Google se nechystá k nikterak revolučním skokům. Zpočátku pouze trochu vyčistí kód od prvků, které ani v současnosti Chrome nevyužívá. Pokud používáte Chrome pravidelně a intenzivněji, určitě celkové zeštíhlení, odlehčení a zrychlení uvítáte – původně velmi agilní prohlížeč je čím dál těžkopádnější a náchylnější k chybám a pádům.

Jaký Blink bude?

Pozornost bude věnována hlavně rychlosti. Blink znamená mrknutí a podle toho by nové verze Chrome měly vypadat. Google chce také vyčistit kód od chyb a zbytečností. Shrňme si tedy charakteristiky Blinku:

  1. Bude vycházet z Webkitu (klasický fork)
  2. Do začátku Google odstraní čtyři a půl milionu řádků kódu
  3. Prioritou je rychlost a minimum chyb
  4. Do budoucna snaha o větší stabilitu (pád pluginu by neměl shodit celou stránku,…)

Stáhnout Google Chrome

Co Opera a ostatní?

Ačkoliv jsme teprve jako velkou novinku oznamovali, že Opera adoptuje Webkit, dnes už to neplatí. Společně s Googlem se pustí do tvorby Blinku. Co se týče budoucnosti, vývojáři Blinku budou moci dále spolupracovat i na vývoji Webkitu, ovšem nedá se to příliš očekávat a nůžky mezi oběma jádry se budou sice postupně, ale nezadržitelně rozevírat. Nejnovější verze všech oblíbených internetových prohlížečů najdete ke stažení na download portálu MujSoubor.cz.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru