Acquia Certified Developer: jak jsem dělal zkoušku potvrzující znalosti Drupalu

Někdy na jaře se na stránkách Acquia.com objevila informace, že od dubna bude spuštěna oficiální certifikace vývojářů pracujících s redakčním systémem Drupal. Certifikaci jsem získal a prostřednictvím tohoto článku bych se rád podělil o pár dojmů z celého procesu.

Jak každý drupalista jistě dobře ví, Acquia je firma Driese Buytaerta, tvůrce Drupalu. Certifikace poskytnutá touto firmou je tak prakticky na téže úrovni, jako když Microsoft ocení znalosti různých uživatelů jeho produktů. Ano, byly tu různé testy a testíky například od různých indických společností, ale oficiální zaštítění certifikace pro Drupal tu chybělo.

S Drupalem pracuju už skoro deset let, tak jsem si hned po přečtení výše uvedeného oznámení řekl, že by bylo dobré se pokusit certifikaci získat. Teoreticky by to nemělo být nic složitého. Stačí zaplatit poplatek, navštívit testovací místo, odpovědět na otázky a je to doma. Zda je to opravdu tak přímočaré jsem následně vyzkoušel na vlastní kůži.

Co je ocenění Acquia Certified Developer

Acquia momentálně nabízí jediný druh certifikace s názvem Acquia Certified Developer. Držitelé tohoto ocenění jej získávají za komplexní znalost problematiky Druapalu a přípravy webů na něm postavených. Kromě toho se plánují ještě certifikace pro vývojáře frontendové a backendové části.

K získání certifikace je potřeba absolvovat test skládající se z 60 otázek, na jejichž zodpovězení máte 90 minut. U některých je možná jedna správná odpověď, u jiných je nutné zvolit více správných odpovědí. Test probíhá v autorizovaných střediscích firmy Kryterion, případně online, což vyžaduje poněkud složitější logistiku (ne, nepočítejte s tím, že by pak bylo jednodušší podvádět).

Všechny otázky jsou rozděleny do čtyř kategorií, které prověří vaše znalosti Drupalu ze všech stran:

  • Základní koncepty vývoje webu (13 %)
  • Stavba webu  (27 %)
  • Frontendová část – témata vzhledu (25 %)
  • Backendová část – tvorba modulů (35 %)

Z výše uvedeného vyplývá, že test nemůže úspěšně absolvovat klasický klikač, který má možná výborné znalosti administračního prostředí Drupalu a různých doplňkových modulů, ale nic více. Stejně tak vám nepomůže pouze znalost tvorby témat vzhledu. Největší podíl otázek v testu tvoří věci okolo programování a tvorby modulů. Znalost Drupal API je tedy nezbytná.

Skladba otázek je taková, že vychází sice ze smyšlených, ale realistických situací, jimž vývojář na Drupalu čelí. Několikrát jsem se i usmál, když v testu byly otázky, se kterými se na mě někteří z vás obracíte, případně tam byly popsány chyby a hledáno řešení u věcí, se kterými se setkávám v momentě, kdy přebírám vývoj a správu webu po někom jiném.

Z výše uvedeného vyplývá, že na zkoušku se není možné tzv. nadrtit. Nechci nikoho podceňovat, ale například pokud budete znát nazpaměť syntaxi všech funkcí v Drupal API, tak vám to stejně bude k ničemu.

Stejně tak bych rád podotkl, že část otázek je věnována i tvorbě webu obecně. Prověří například vaše schopnosti aplikovat CSS na různé elementy na stránce, schopnost používat jQuery, ale také to, jak moc rozumíte objektovému programování v PHP jako takovém. To může činit zkoušku pro někoho poněkud těžší, ale o to větší má pak její zvládnutí význam.

Mohu-li se podělit, můj hlavní problém byly otázky ohledně použití gitu a práce v týmu. Git jsem nikdy moc nepoužíval a až poslední dobou si hraju s BitBucketem a přicházím mu na chuť. I v této oblasti jsou otázky strukturovány tak, že nestačí se jen našprtat jednotlivé příkazy gitu a to, co dělají. Budete postaveni do nějaké reálné situace a budete dotázáni na její řešení pomocí gitu. Čili nečekejte otázku typu, jaký je příkaz pro nahrání změn v kódu do repozitáře.

Příprava na zkoušku

Acquia na svém webu nabízí přehled často kladených dotazů ohledně certifikace a také jednoduchou příručku, která shrnuje všechny informace o zkoušce v jednom PDF. Rady typu dostavte se včas a napijte se vody pominu.

Nejcennější jsou na této příručce odkazy k jednotlivým oblastem certifikace. Jsou dokonce v několika kapitolách. Jedna shrnuje odkazy na různé online zdroje na drupal.org i na různé blogy. Jiná zase odkazuje na video návody na Drupalize.me, které byste si měli prohlédnout, protože probíraná problematika se vám u zkoušky bude hodit.

Pokud bych zase popsal pár svých osobních zkušeností – mám to už od maturity tak, že se nerad učím, drželo se mě to celou vysokou školu a výjimkou nebyla ani příprava na certifikaci Drupalu. Jsem toho názoru, že praxe je to nejlepší učení, což se v tomto případě velice vyplácí. Možná zpětně lituji toho, že jsem si před zkouškou více nehrál s gitem a nepodíval se na některé věci ohledně manipulace s frontou v Drupal API.

Mám-li říci pár tipů, určitě se detailně naučte Views, zejména co se týče práce se vztahy a kontextovými filtry. Prohlédněte si svá témata vzhledu a zrekapitulujte si, co se píše do *.info, co je nutné volat v kódu, jak se používají věci v template.php, jak fungují template suggestions. Jak funguje cron a cache z pohledu modulu. Jak se pracuje s databází. V jakém pořadí jsou volány jednotlivé věci při startu Drupalu. Co je to v PHP interface a class; bez znalosti PHP na zkoušku asi ani nechoďte. Nastudujte Drupal Coding Standards, je na ně několik otázek. Naučte se alespoň základy jQuery.

A hlavně se naučte anglické pojmy, používáte-li Drupal jen v češtině.

Cena a průběh zkoušky

Ano, zkouška je v angličtině, v otázkách jsou tedy zmiňovány anglické názvy různých částí administrace Drupalu. Cena za zkoušku je 250 USD, platíte online při registraci, kde si rovněž volíte pobočku Kryterionu, ve které složíte zkoušku. V České republice je jediná, k mé radosti v Brně ve školicím středisku ApS Brno.

Pokud byste chtěli zkoušku skládat online, vyžaduje to instalaci speciálního software do počítače a webkameru + mikrofon. Konkrétně externí webkameru, jak jsem letmo pochopil, protože je nutné sledovat, zda nepodvádíte, což kamera v notebooku nepokryje. Software se postará nejenom o zobrazení testu, ale také o nemožnost přecházet mezi různými okny a hledat například pomoc na internetu. Ale nezkoušel jsem to, dal jsem přednost tzv. onsite proctored test, tedy na místě, kde roli dohlížitele na sebe vzali lidé z ApS Brno.

Pokud byste náhodou neuspěli, máte možnost kurz dvakrát opakovat, což je myslím v případě jeho ceny docela fajn. Jak probíhá opakování, nevím.

Samotný průběh zkoušky je takový, že se zbavíte všech mobilů, kalkulaček, psacích potřeb, papírů, hodinek a dalších potenciálních pomůcek, které můžete uzavřít do boxu na chodě. Pak vás zavedou do testovací místnosti k počítači.

Tlačítkem spustíte test a zároveň odpočet. Na obrazovce se postupně střídají otázky s odpověďmi. Struktura je vždy taková, že nejprve je nastíněna modelová situace. K ní je pak popsán úkol nebo otázka a následně vybíráte jednu nebo více správných odpovědí.

Několikrát jsem dostal otázku s modelovou situací, kdy je vývojář postaven do situace, že na webu je nějaký problém a má jej vyřešit. Čili nikoli, jak udělat něco nového. Počítejte s hledáním chyb v ukázkovém kódu PHP, s řešením v podobě opravy nějakého nastavení hluboko v administraci Drupalu, případně s opravou kódu tak, aby byl lépe optimalizovaný a nezpomaloval načítání webu s Drupalem. Hlavně, co se týče práce s databází. Ale neuškodí vám ani znalost funkcí pro generování různých HTML prvků, případně pro práci se soubory a získávání externího obsahu.

Konkrétní otázky, byť si řadu z nich ještě od rána pamatuji, zde zmiňovat nebudu, nebylo by to férové. Při testu jsem měl ze začátku strach, zda stihnu rychle reagovat, přeci jenom první popisy modelových situací a otázky byly docela dlouhé a na můj vkus zamotané. Ale je to podobné praxi, podobně, jako když vám zákazník dá úkol a nedovede jej stručně popsat.

Ve výsledku jsem ale nakonec měl dvacet minut k dobru a využil jsem možnosti rekapitulovat si odpovědi a projít otázky, u kterých jsem zaškrtnul, že je chci ještě promyslet. Na konci pak jen test odešlete a dozvíte se výsledek, který vám přijde i na mail. Acquia by pak do dvou až tří týdnů měla poslat další materiály.

Z organizačních věcí možná ještě jedna – potřebujete si vzít pouze autorizační kód, který je vám vytvořen při objednávce. Jméno a heslo do testovacího prostředí nepotřebujete.

Celkové shrnutí zkoušky

Abych pravdu řekl, cesta za označením jako Acquia Certified Developer pro mě byla spíše impulzem a rychlým rozhodnutím, než nějakým zodpovědným přístupem. Včera jsem se podíval, zda to už běží, zaplatil a objednal se, dnes jsem udělal zkoušku. Na druhou stranu mám za sebou přeci jen nějaké nezanedbatelné zkušenosti z praxe.

Otázky nebyly úplně jednoduché, ale nebyly ani nějak příliš složité. Chytáků jsem si rovněž nevšiml. K větší náročnosti určitě přispěla nutnost vybrat u některých otázek více správných odpovědí. Celkově hodnotím průběh certifikace a zvolené otázky jako vyvážené a jsem rád, že jsem bohatší o další drupalovskou zkušenost. Kdo se přidá?

Další info najdete na stránce Acquia Certification Program Overview.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Jste pro mě člověk, které ho obdivuji a moc Vám gratuluji.

Mohu se ještě zeptat, zda neplánujete nějaký kompletní návod, jak udělat vzhled pro Drupal?

S pozdravem Tom

návštěvník

To by bylo úplně super. Myslím, že nejsem jediný kdo by to uvítal. Vím, že to zabere spoustu času a proto bych zaplatil i nějaký financ a asi bych nebyl sám.

Děkuji za jakýkoliv nápad.

návštěvník

Taky se přimlouvám a přidám :)
Jo a klidně i nějaký placený návod ne eshop :D

Profile picture for user Jan Polzer

Tak financ můžete zaplatit, když přijdete na nějaký můj kurz o Drupalu v počítačové škole Gopas. Uděláte mi radost :-)

Něco tu na Maxiorlovi vymyslím. S videem mám poslední dobou tu potíž, že se mi jej po vytvoření nechce kontrolně prohlížet. A bez toho to nejde.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru