Xenu – kontrolujte odkazy na svém webu

Je velmi nemilé, když se po delší době dozvíme o nefunkčnosti odkazů na svých webových stránkách. Věřím tomu, že většina tvůrců webu odkazy na stránkách kontroluje před tím, než web spustí do ostrého provozu, nicméně s nefunkčními odkazy se setkáváme dnes a denně. Chcete-li nefunkčním odkazům na svých webech zabránit, zkuste zajímavý a zdarma dostupný prográmek Xenu, který vám s tím pomůže.

U rozsáhlejších blogů a jiných webů s pravidelně se měnícím a aktualizovaným obsahem je dosti složité udržet všechny odkazy funkční. Problém je jednoduše v tom, že odkazované stránky mohou přestat z nějakého důvodu fungovat a vy přece nemůžete trávit půl dne procházením svého webu a kontrolovat, zda jsou všechny odkazy funkční. Právě v tuto chvíli přichází na pomoc Xenu.

V první fázi do programu zadáte adresu stránky, resp. webové prezentace, na které chce vyzkoušet platnost odkazů. Xenu vám umožní zvolit, zda se budou kontrolovat odkazy směřující mimo zadanou adresu. Do dvou boxíků můžete zadat adresy, které chcete označit jako interní (to pro případ, že nekontrolujete externí odkazy, ale některý konkrétní chcete přesto zkontrolovat), a adresy, které se při kontrole automaticky přeskočí.

Xenu

Pokročilé možnosti nastavení nabízí volbu počtu souběžně kontrolovaných odkazů a maximální hloubky, do které budou procházeny stránky a odkazy. Nastavíte zde označování přesměrovaných stránek za chybu. V tomto dialogu také nastavujete položky, které budou zobrazeny ve výsledném hlášení o kontrole, konkrétně jde o neplatné odkazy, přesměrované adresy, odkazy na FTP, statiku a jiné, viz obrázek:

Xenu

Výsledné hlášení lze odeslat elektronickou poštou. Stačí vyplnit údaje v patřičném dialogu a informace o kontrole stránky pak obdržíte přímo do své e-mailové schránky.

Xenu

Po spuštění kontroly odkazů Xenu projde všechny odkazy na zadané stránce, odkud následuje všechny ostatní stránky na stejné adrese. V tabulce vám pak zobrazí stav odkazovaných stránek, typ odkazu, velikost stránek, titulek, datum. Nefunkční odkazy jsou barevně odlišeny.

Xenu

Podrobné hlášení se všemi odkazy

Podrobné informace se nicméně dozvíte ve vygenerovaném hlášení – reportu. Ten obsahuje seznam neplatných odkazů setříděný i podle stránek, seznam přesměrovaných adres, seznam funkčních odkazů, které můžete předložit vyhledávačům, mapu webu zobrazenou s odkazy ve formě titulků stránek a tabulku se statistickými informacemi o průměrné velikosti stránek na kontrolované adrese a dalšími údaji.

Xenu je zadarmo, a přestože se tváří jako velmi jednoduchý program, dělá vše potřebné k tomu, aby splnil svůj účel. Nesnaží se vás nalákat na extra (nepotřebné) funkce, za které byste si museli připlatit. Chcete-li zkontrolovat odkazy, určitě jej vyzkoušejte. Jak vidíte na obrázcích, funguje bez problému i ve Windows Vista.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru