Windows Home Server Power Pack 3 Beta: lepší spolupráce s Windows 7

Nový vylepšující balíček pro domácí server a zálohovací stroj Windows Home Server Power Pack 3 Beta přináší celou řadu novinek týkajících se spolupráce s Windows 7 a Windows Media Centrem. Hotov by měl být před uvedením Windows 7 na trh.

Na začátek dovolte stručnou rekapitulaci toho, co to vlastně je Windows Home Server. Jedná se o speciální serverovou edici Windows postavenou na systému Windows Server 2003, která je však určena do speciálních počítačů, které ve vaší domácnosti zajistí automatické zálohování všech strojů v síti, pohodlné sdílení dat a poslouží pro vzdálené přehrávání. Pomocí celé řady doplňků se promění třeba ve webový server, FTP klienta, nebo stroj řídící elektronické pomocníky ve vaší domácnosti.

Systém se sice neprodává samostatně, ale můžete jej nainstalovat do běžného počítače. Speciálně upravené stroje mají minimalizovanou spotřebu i hlučnost (najdete i stroje se zcela pasivním chlazením), takže mohou bez problémů běžet celý den.

Součástí tohoto konceptu jsou také klientské aplikace instalované na počítače v síti. Zde se pak starají o pravidelné zálohování celého disku na stroj s Windows Home Serverem. Využívají to i menší firmy, které tak mají jistotu, že i počítače méně zkušených uživatelů budou zálohovány - bez práce a jakéhokoli vysvětlování.

Hledáte-li domů nějaký zálohovací mechanismus, který nabídne více než jen relativně hloupé NAS, určitě se o Windows Home Server zajímejte více.

Windows Home Server Power Pack 3 Beta - přehled novinek

Podívejme se nyní, jaké novinky mohou uživatelé čekat od Windows Home Server Power Packu 3. Zatím je to sice betaverze, ale dostatečný obrázek si z ní uděláte. Pro stažení Power Packu 3 se musíte zaregistrovat jako betatester na Microsoft Connect.

Instalace je jednoduchá. Součástí balíčku je několik souborů. Stačí spustit install.cmd, který se postará o vše potřebné, nainstaluje Windows Search a samotný aktualizační balíček. Po restartu a následné instalaci Windows Home Server Connectoru na klientské počítače je vše připraveno k použití.

Windows Home Server

Windows Home Server

Záloha a obnova dat ve Windows 7

Zálohování ve formě image pevného disku desktopového počítače je jednou z nejdůležitějších vlastností Windows Home Serveru. Power Pack 3 přináší tuto možnost i pro stroje s Windows 7. Stejně jako u Windows XP a Vista tak nyní stačí nainstalovat Windows Home Server Connector do Windows 7 a zálohování už bude probíhat automaticky, aniž byste na něj museli myslet.

Podpora knihoven ve Windows 7

Knihovny jsou nový prvek, který se objevil ve Windows 7. Umožňují seskupení různých složek do jednoho virtuálního prvku, bez ohledu na jejich umístění. Díky Power Packu 3 budou složky s hudbou, obrázky a videem na Windows Home Serveru automaticky zařazeny do příslušných knihoven ve Windows 7, včetně provázanosti na vyhledávání.

Vyhledávání Windows Search 4

Vyhledávací mechanismus Windows Search ve verzi 4 zvyšuje rychlost vyhledávání i samotného indexování souborů. Rozdíl byste měli poznat při prohledávání vzdálených umístění. Podporován je i šifrovaný souborový systém EFS (Encrypted File System).

Windows Home Server a netbooky

Vylepšení pro majitele netbooků spočívá v tom, že Power Pack 3 přizpůsobuje ovládací konzolu nízkým rozlišením, které je pro netbooky typické. Nějaká další speciální vylepšení však nečekejte.

Windows Home Server

Windows Home Server

Vylepšení pro Windows Media Center

Co se týče Windows Media Centra, dále je rozšířena spolupráce umožňující strojům s Windows Media Centrem snadno přistupovat k obsahu na domácím serveru. Máte-li na počítači s Windows Media Centrem instalován Windows Home Server Connector, pak se po nejbližším restartu nabídne instalace Windows Media Center Connectoru a v nabídce pak přibude položka pro Home Server.

Archivované televizní pořady nahrané ve Windows Media Centru lze přesunout na diskové úložiště Windows Home Serveru, přičemž máte na výběr několik rozlišení: originál, WMV pro Windows Mobile (320 x 240, 500 Kbps) a WMV pro Zune (640 x 480, 1500 Kbps).

Přes Windows Media Center je nově k dispozici pohled na statistiky serveru, jako jsou využití úložné kapacity, seznam diskových jednotek, zálohování, sdílené složky atd.

[inline:windows-home-server-c.png=Windows Home Server]

Kdy bude Power Pack 3 k dispozici?

Datum vydání finální verze Windows Home Server Power packu 3 zatím není známo. Tým Windows Home Serveru by to však chtěl stihnout ještě před uvedením Windows 7 na trh, což by mělo nastat 22. října 2009. Power Pack 3 si budete moci zdarma stáhnout pomocí Windows Update.

Zdroj: Windows Home Server Team Blog

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru