WikiTaxi: encyklopedie Wikipedia offline ve vašem počítači

Otevřenou encyklopedii Wikipedia jistě není třeba blíže představovat. Najdete v ní informace snad o všem možném, k dispozici je v řadě jazyků, nechybí mezi nimi čeština a slovenština. Informace ve Wikipedii může kdokoli upravovat a doplňovat, což občas vede k tomu, že její údaje nejsou až tak zcela přesné, ale pro řadu informací je Wikipedia více než dobře použitelná. Víte o tom, že si databázi Wikipedie můžete stáhnout do počítače a prohledávat i bez připojeného internetu?

Wikipedia funguje jako běžná webová aplikace s vyhledávačem. Vyberete si jazyk, zadáte hledaný výraz a počkáte, co vám online aplikace najde za výsledky. Má to jednu nevýhodu. Kdykoli chcete, aby vám Wikipedia poradila, musíte být online připojeni k internetu. To je samozřejmě občas na cestách problém. Na druhou stranu je dnes tolik způsobů internetového připojení, že kdo se bez Wikipedie neobejde, tak si zřejmě poradí.

Ovšem k datům z Wikipedie se dostanete také v offline podobě. Stačí si stáhnout tzv. XML dumpy databáze Wikipedie a prohlížeč, který tato data dovede zpracovávat. Tím prohlížečem může být například šikovná malá aplikace WikiTaxi.

Wikipedia offline

WikiTaxi se distribuuje jako balíček Zip, ve kterém najdete spustitelný soubor aplikace a program WikiTaxi Importer. Ten budete potřebovat jako první. Stáhněte si nějaký dump, několik přímých odkazů je zde:

Stažený balíček s dumpem Wikipedie rozbalte na disk - vykopírujte z něj soubor XML. V programu WikiTaxi Importer klepněte na první tlačítko Browse a vyberte rozbalený soubor s dumpem. Poté klepněte na druhé tlačítko Browse a vyberte složku a název souboru, do kterého bude převedená databáze z Wikipedie uložena. Nakonec klepněte na tlačítko Import Now!.

WikiTaxi: encyklopedie Wikipedia offline ve vašem počítači

Wikipedia je stažena a její databáze neimportována, takže můžete spustit soubor WikiTaxi.exe. Po otevření databáze se zobrazí náhodná stránka a vy můžete začít prohledávat svou offline podobu encyklopedie Wikipedia. Do políčka zadejte hledaný výraz, potvrďte jej klávesou Enter a počkejte na zobrazení výsledků.

WikiTaxi: encyklopedie Wikipedia offline ve vašem počítači

WikiTaxi není dokonale uživatelsky přívětivá aplikace, kterou by bez problémů zvládl i začátečník. Práce s ní je sice jednoduchá, ale nejsem si jist, jak méně zkušený uživatel zvládne stahování dumpů. Budu rád, když se podělíte o své názory na tento program a případně do komentářů napíšete odkazy na zajímavé dumpy.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru