Vytvořte si Windows 7 Search Connector pro svůj nebo jiný web

Operační systém Windows 7 umožňuje používat tzv. Search Connectory, kterými můžete vyhledávat nejenom v rámci počítače, ale i na určité webové stránce. Je-li tato možnost k dispozici, proč svým návštěvníkům nenabídnout pomůcku usnadňující prohledávání vašeho webu?

Reklama

Search Connector je ve své podstatě kousek jednoduchého XML kódu, který vložíte do souboru s příponou osdx. Se znalostí správné syntaxe můžete vytvořit konektor určený jen pro konkrétní webovou stránku. Pokud jej pak někdo při vyhledávání ve Windows 7 použije, zobrazí se mu odpovídající obsah jen z daného webu.

Pokud na svých webových stránkách nemáte vyhledávací mechanismus, kdy se hledaný výraz předá v URL jako nějaký parametr (čili ono známé …?q=hledaný+výraz nebo podobně), nemusíte zoufat. Pokud se spolehnete na služby vyhledávače Bing, pak v podstatě ani svůj vlastní vyhledávač na webu mít nemusíte a přesto vám bude vlastní Search Connector fungovat. Ideální věc pro weby se statistickými HTML stránkami.

Jak na Search Connector?

Připravte si soubor s příponou osdx, do kterého nakopírujete příslušné XML. V základní podobě vyzkoušíme kód, který najdete v článku How to Create a Search Connector for any Website in Windows 7. Ten počítá s tím, že k vyhledání výrazu na konkrétním webu použijete vyhledávač Bing. Tomu se pouze předá parametr určující, v rámci kterého webu má výsledky hledání zobrazit.

Čili příslušný kód je takovýto:

{syntaxhighlighter brush: xml}


ENTER IN THE NAME OF YOUR SEARCH HERE
ENTER IN YOUR DESCRIPTION HERE{/syntaxhighlighter}

Pokud se pozorně podíváte, zjistíte, že stačí upravit čtyři řádky, aby to celé bylo funkční. Do značek ShortName a Description zadejte název svého vyhledávacího konektoru a jeho popisek. V následujících dvou řádcích ovlivňujících hledání, upravte adresu vašeho webu tak, že nahradíte výrazy VÁŠWEB.CZ doménou, pro kterou hledání požadujete. Dodržte uvedený tvar, čili doména.tld.

Windows 7 Search Connector

Windows 7 Search Connector

Jakmile budete mít soubor hotov, stačí na něj ve Windows 7 poklepat. Zobrazí se dotaz, zda jej chcete do systému nainstalovat, což potvrdíte, a od té chvíle bude vyhledávací konektor k dispozici. Stačí stisknout klávesovou zkratku Win+F, tak jako pro běžné hledání, zde si klepnout na název konektoru a poté už jen zadat hledaný výraz.

Windows 7 Search Connector

Windows 7 Search Connector

Windows 7 Search Connector

Windows 7 Search Connector

Pokud máte na webu vlastní vyhledávání, můžete jej upřednostnit přes Bingem. Výhoda je, že zřejmě bude pro nový obsah fungovat lépe, protože Bingu chvíli trvá, než nový obsah na vašem webu zaregistruje a zaindexuje.

Search Connector a Drupal

Když se podíváte, jak vypadá předání hledaného výrazu Bingu, pak v podstatě jde o to, znát vyhledávací URL, kde hledaný výraz nahradíte tvarem {searchTerms}. Systém pak při vyhledávání do tohoto místa vloží konkrétní vyhledávaný výraz.

Zkusme se podívat, jak by mohla vypadat úprava Search Connectoru pro web s Drupalem, kde budeme chtít využít vestavěného vyhledávání. Hledání v Drupalu funguje za použití čistých URL na adrese …search/node/hledaný+výraz. Úprava tedy může vypadat následovně - příklad je plně funkční pro hledání na Maxiorel.cz.

{syntaxhighlighter brush: xml}


Maxiorel.cz
Vyhledávání na webu Maxiorel.cz{/syntaxhighlighter}

Pokud se vám tento nápad líbí, můžete si stáhnout uvedený Search Connector pro Maxiorla z přílohy tohoto článku.

PřílohaVelikost
Binary Data maxiorel.osdx1 bajt

Reklama

Přidat komentář