Výměna odkazů a jejich správa pomocí LinkEX

Výměna odkazů je slovní spojení, které velmi dobře znají především majitelé webů a blogů. Vzájemná výměna odkazů mezi weby může ovlivnit hodnocení stránek ve vyhledávačích a přilákat nové návštěvníky. Chcete-li mít ve vyměněných odkazech přehled, budete potřebovat nějaký evidenční program. Ve chvíli, kdy počet vyměněných odkazů přesáhne počet prstů na rukou, už bude docela nepohodlné ručně kontrolovat, zda váš výměnný partner odkaz neodstranil. A právě proto vznikla jednoduchá pomůcka s názvem LinkEX. 

Aplikace LinkEX je tvořena jediným souborem napsaným v PHP. Její instalaci na web zvládne každý, kdo umí pracovat s FTP – žádné speciální natavení databází nebo nějaké úpravy konfiguračních souborů nejsou nutné. Stačí, aby tento skript měl přístup k zápisu do složky, ve které bude umístěn. Data jsou ukládána do souboru.

Při prvním načtení vás LinkEX požádá o vložení administrátorského hesla, o název vašeho webu a další podrobnosti vztažené ke stránkám. Jakmile je nastavení uloženo, můžete evidenci začít používat. 

Přidání odkazu

Vkládání odkazu do evidence je dostupné komukoli, neboť LinkEX lze použít také k automatizované výměně – vložené odkazy zkontroluje a pokud na váš web odkazují, automaticky je vloží na příslušné místo. O tom ale dále. V závislosti na nastavení je při vkládání odkazu do evidence vyžadována existence zpětného linku na váš web, případně určitá hodnota PageRank. 

LinkEX

Ukázka formuláře pro vložení odkazu do evidence

Uživateli, který odkaz vkládá, je na základě nastavení vygenerován HTML kód, který by měl výměnnou vložit na své stránky. Poté již následuje formulář, do kterého se vloží název webu, který má zájem o výměnu odkazů. Dále se vloží dvě adresy – první směřuje na web, druhá je pak odkazem k výměně. Zadavatel by měl uvést svou kontaktní e-mailovou adresu – LinkEX mu může automaticky odeslat upozornění, pokud bude s umístěním zpětného odkazu na vaše stránky nějaký problém (např. pokud jej dotyčný po nějaké době odstraní). 

LinkEX

Doplňkové nastavení u vkládání odkazu administrátorem

Pro odkazy můžete používat různé kategorie, nechybí zadání popisku webu. Administrátor, který vkládá odkaz do evidence, může použít několik dalších voleb – ignorování kontroly přítomnosti zpětného odkazu na zadávaném webu, ignorování PageRanku, ignorování blacklistu, duplicitních domén atd. 

Evidence výměny odkazů

Na hlavní stránce, která se vám jakožto administrátorovi LinkEX zobrazí, uvidíte seznam vložených výměnných odkazů s informací o poslední kontrole a ukazatel hodnoty PageRank pro vložené stránky. V tabulce je také uvedena IP adresa domény a samozřejmě odkaz na stránku. Důležitý je sloupeček Status, který vás upozorní na případné problémy. 

LinkEX

Výměna odkazů a jejich evidence v praxi

Na hlavní stránce najdete také jednoduchou statistiku, vyhledávač v seznamu odkazů, novinky týkající se vývoje LinkEX a nástroj pro hromadnou úpravu vybraných odkazů. Tyto informace jsou ukryty v rozbalovacích políčkách, takže zbytečně nezabírají místo na stránce. 

Pomocné nástroje

Protože LinkEX budete nasazovat i na zavedené weby s velkým počtem vyměněných odkazů, je možné provést hromadný import. Pro ulehčení práce administrátora je připravena pomůcka pro hromadné rozesílání e-mailů na kontaktní adresy uvedené u vyměněných odkazů. Jiným zajímavým nástrojem fungujícím zatím jako betaverze, je automatické vložení vašeho odkazu na jiné weby provozující LinkEX. Stačí zadat jejich adresy. 

LinkEX

Formulář pro hromadné vložení odkazů

Jak jsem již při popisu vkládání odkazu naznačil, odkazy je možné rozdělovat do různých kategorií. Jejich seznam můžete vytvářet pomocí příslušné části administračního rozhraní. Velmi užitečný je také blacklist, neboli černá listina. Zde uvedete seznam stránek, se kterými zájem o výměnu rozhodně nemáte. Zadávat je možné IP adresu serveru, název domény, IP adresu člověka vkládajícího odkaz, jeho e-mail, doménu z e-mailové adresy, případně určité klíčové slovo. 

Nastavení, captcha a ochrana před spamem

V nastavení LinkEX najdete v zásadě totéž co při jeho zprovozňování. Tedy informace o sobě a svém webu, nastavení data a času, kódování, výchozí řazení, použití ochrany přes spamem (captcha), ale také možnost vypnout vkládání odkazů náhodnými uživateli. Poté bude LinkEX fungovat skutečně pouze jako evidence a vložený obsah bude pouze na vás. 

Hodně možností je možné upravit také u nastavení kontroly vkládaného odkazu. Kromě zjišťování přítomnosti zpětného odkazu na váš web, je to délka názvu webu a jeho popisku, kontrola duplicitních domén, minimální PageRank, nastavení datacentra Google pro ověřování PageRanku, identifikace User-Agent použité při načtení stránky a kontrole přítomnosti zpětného odkazu a jiné, viz následující obrázek.

LinkEX

Možnosti ověřování vložených odkazů 

LinkEX je jednoduchým a myslím, že docela dostačujícím nástrojem pro evidenci výměny odkazů a rychlé zjištění toho, zda vyměněný odkaz někdo na druhé straně nesmazal. Jen je škoda, že k informaci o PageRanku není doplněn také SRANK, podle kterého se řada webmasterů v Česku řídí. Líbí se mi upozorňování na novinky ve vývoji a kontrola nejnovější verze aplikace.

Automatické zobrazování odkazů na stránce 

Zkušenější tvůrce webu, kterým není cizí PHP, bude zajímat, jakým způsobem lze seznam odkazů evidovaných pomocí LinkEX jednoduše vypisovat na webové stránce. Je to naprosto jednoduché, snad až příliš. Výstup je pro každou kategorii odkazů umístěn do samostatného souboru v podsložce linkex/data/output/. Názvy souborů jsou tvořeny ID číslem kategorie, jejichž seznam vytváříte v administraci LinkEX.

Obsahem těchto souborů je jednoduché HTML zahrnující vyměněné odkazy a jejich popisky. Pokud na stránce, se kterou si odkazy vyměňujete, odkaz na váš web zmizí, bude automaticky odebrán také z výstupu LinkEX. 

Vložení odkazů do stránky je tedy možné realizovat běžným připojením souboru do PHP skriptu pomocí funkce include(), například:

<?php include( "linkex/data/output/1001" ); ?>

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Ja to vyresil jinak. V nastaveni jsem vypnul "Validate anchor". Na webu pak mam na strance s vymenou odkazu ukazku banneru, standartni HTML kod pro jeho vlozeni a nakonec odkaz na LinkEX vlozeni odkazu s kontrolou zpetneho linku.

návštěvník

a funguje vám české description nebo title ve výsledném zobrazení mě blbne diakritika řešil jste to někdo díky za odpověď ?

Profile picture for user Jan Polzer

To je spíš otázka kódové stránky, ve které je soubor uložen. Zkuste to pomocí PSPadu přeuložit s jiným kódováním.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru