Vylepšení administračních odkazů v Drupalu 8. Co si počít s taby?

V Drupalu ze starých verzí převládá určitá podivnost v podobě lokálních záložek, odkazů pro zobrazení či editaci článků a dalšího obsahu. Místo jejich umístění do administrační lišty stále poněkud nesmyslně zabírají místo mezi nadpisem stránky a obsahem. Co s nimi?

Starý Drupal měl tyhle taby či editační odkazy napevno. Pokud se člověk přihlásil s dostatečnými administračními právy, objevily se mu pod nadpisem speciálně nastylované odkazy pro zobrazení článku, přepnutí do jeho úpravy, případně pro sledování návštěv a další. Podle toho, jakými moduly jste svůj Drupal vybavili.

Bylo to tak ještě v Drupalu 7, na kterém zatím pořád běží Maxiorel. Je to s podivem. Přímo ve výchozí instalaci měl Drupal 7 modul Toolbar, který by se k umístění těchto odkazů dal použít.

Na většině projektů, které jsem stavěl, se místo výchozího Toolbaru objevuje modul Administration menu. Je nižší než Toolbar a hlavně rozbalovací. V nastavení má možnost přesunout lokální úkoly právě do hlavní administrátorské lišty. Aby to vypadalo lépe, přidával jsem ještě modul Adminimal Administration Menu, který vzhled admin lišty spolu s přesunutými lokálními úkoly vylepšil.

Trochu naivně jsem očekával, že Drupal 8 tohle pořeší. Ano, to že se nám z tabů stal blok Primary admin actions a lze jej šoupnout do libovolného regionu na stránce, je fajn. Jenže moc to neřeší. Pořád máme jakési odkazy, které nám zavazí někde v layoutu, přitom je prostor v horní administrační liště.

Jak na lepší lokální odkazy v Drupalu 8

Začal jsem tím, že jsem výchozí administrační lištu v Drupalu zase vylepšil. Tentokrát s pomocí modulu Admin Toolbar. Vřele doporučuji. Design lišty zůstane zachovaný, akorát bude lišta rozbalovací a práce s administrací se vám tím výrazně zrychlí.

Jenže ani Admin Toolbar (zatím?) neřeší přesun lokálních odkazů z tabů do lišty. Řešením, které se mi momentálně zalíbilo, je modul Better Local Tasks. Přesouvá odkazy na lokální úkoly z jejich původního umístění do plovoucí lišty, která se drží u levého okraje obrazovky. Je tak neustále k dispozici i při odrolování stránky. Nejsou to sice odkazy v administrační liště, ale možná je to takto ještě lepší.

Vysouvací tlačítka v liště působí velmi dobře, dají se snadno přestylovat. To asi bude nezbytné. V české verzi Drupalu mi tam totiž skáčou české CSS třídy, což vede k tomu, že položky menu ztrácejí oproti záměru tvůrce tohoto modulu ikonky. Ale není to nic neřešitelného.

Better Local Tasks v Drupalu 8

Jistou nevýhodou je, že tento modul nepokrývá pravidelná bezpečnostní kontrola v rámci Drupal security advisory policy. Já jsem ochoten to zkousnout, není tu zdánlivě nic, co by mohlo mít nějakou díru.

A jak řešíte lokální administrační odkazy na svém webu s Drupalem vy?

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru