Vlastní nápad pro tvorbu hodnoceného webu nepotřebujete

Vždy jsem zastával názor, že úspěšný web je ten, který mimo jiné nabízí originální obsah, nekopíruje cizí stránky a jeho autor/autoři jej pravidelně aktualizují vlastním kvalitním obsahem. Pomalu však začínám mít dojem, že to zase až tak úplná pravda není. S tím, jak se zvyšuje počet uživatelů internetu, mnoho návštěvníků přestává zajímat, zda je obsah na webu originální a navíc ještě považují takový web za skvělé místo k pravidelným návštěvám.

Reklama

Hlavně, že je zábava

Podle čeho tak usuzuju? Stačí letmý pohled na žebříčky nejhodnocenějších článků a odkazů na linkovacích službách. První příčky většinou okupují weby, které pouze kopírují obrázky ze zahraničních serverů nebo spojují výrazné nadpisy s videem převzatým z YouTube. Většinou se jedná o weby zaměřené na zábavu – jejich autoři postahují ze zahraničních serverů obrázky s komickými situacemi, kouknou na YouTube a zkopírují si odkaz na nějaká zábavná videa. 

A my jim to žereme. Přiznávám, že i já sám, se často nechám zlákat nějakým titulkem na Linkuj, Mediablogu nebo Zalinkuj.cz a na podobné stránky kouknu. Nicméně nestačím žasnout, jak minimální práci jejich autoři odvedli. Většinou narazíte na polofunkční splácaniny redakčních systémů s výchozím motivem vzhledu, videa z YouTube vkládaná do amatérsky vypadajících diskusních fór bez jakýchkoli reakcí, v lepším případě na zkopírovaný obsah vložený do nějakého blogovacího systému. 

Zisky s AdSense jako motivace k vykrádání zahraničních webů?

Většinu zmíněných webů provozují studenti, kteří se pak v různých internetových diskuzích zajímají o to, zda je potřeba pro AdSense živnostenský list, zda se musí zisky danit, jak se tomu vyhnout, zda lze AdSense registrovat na jednoho z rodičů a podobně.

Nebylo by lepší odkazovat přímo na originální zdroje? Cožpak nikoho netrápí, že parazituje na práci jiných? A pokud už tedy podobné weby musejí vznikat (stejně jim předvídám krátkou životnost), bylo by dobré, kdyby jejich autoři doplnili alespoň něco navíc. Zkopírovat cizí práci přece dovede každý blbec – a o tuto nálepku myslím nikdo nestojí. Nebo jsou zisky z AdSense u těchto webů dostatečně velkou náplastí na pošramocenou pověst?

Reklama

Komentáře

Ja si myslim, ze vetsina studentiku na povest kasle. Preci jen, dobre udelanej link web jako je treba mp3 dot nadruhou vynese opravdu hodne penez. Pokud odhlednu od webu s kradenym obsahem tak bych vetsinou neoriginalitu na internetu neodsuzoval.Internet je v podstate zrcadleni realneho zivota. Tak jako vsechny velkosklady za Prahou vypadaji stejne tak i titulky drtive vetsiny eshopu vypadaji stejne. Ba co vic, da se na nich videt prima umera. Cim vetsi firma tim jednodusi titulka. A co si budeme rikat i dnesni internet je predevsim o businessu. Akademicke doby jsou prevazne pryc. Takze cim vetsi mas sklad/eshop tim vice muzes nabidnout lidem a nemusis je presvedcovat dodatecnyma hodnotama. Napr. vzhledem.

Udělal jsem menší pokus. Na anglický web i zde na Maxiorla jsem dal krátký textík o videu se startovacími obrázky a znělkami Windows. Video je samozřejmě převzaté z YouTube. Později se podělím o výsledky, co se týče rozdílů v návštěvnosti.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

myslis ze hlasy v linkovacich serveroch niesu podvodne?

Abych řekl pravdu, do teď jsem si to (naivně?) myslel. Každopádně si nedovedu představit, že by někdo měl X přezdívek a používal je k hlasování. Leda snad, když se domluví nějaká klikací skupina, pak to mají jednodušší.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Když tě tyhle servery moc neberou, tak proč tu máš v maxiorel doporučuje srandaweb, girlsweb a další php rs od siipera :)

To je akce něco za něco. Nicméně siiper kromě kopírování obsahu odjinud se snaží web taky nějak upravovat. Nicméně všeho samozřejmě moc škodí, podobných webů je už víc, než by bylo zdrávo.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Archiv Screenshotů

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Ja myslim, ze pro navstevniky techto webu neni podstatne, jestli je dany obsah prebirany z YouTube (kde by ho treba sami ani nenasli). Srandicek je na internetu plno, a proto mi nevadi, kdyz nejaky server vybere ty nejlepsi z nich a shromazdi je na jednom miste. Kdyby zadny z takovych serveru neexistoval, musel bych si vsechny ty opravdu vtipny videa a obrazky dlouze vyhledavat s tim, ze bych nenasel zdaleka vsechny, co jsou opravdu kvalitni. Autori techto webu tuhle praci delaji za vas. Kdyz dokazou vybrat opravdu ty nejvtipnejsi videa z YouTube, tak proc jim neprat uspech? Uzivatele YouTube stejne uploaduji videa s vedomim, ze je mozne je embedovat i mimo YouTube.
Vetsina velkych zabavnich serveru si taky nevyrabi vsechny ty vtipny obrazky, ale sbiraji je (bud jejich redaktori nebo uzivatele) vsude mozne z internetu, diskuznich klubu. Clovek by jinak musel prolizat celej internet, aby to vsechno nasel. Vtipny videa si vyrabi akorat nejaky humoristicky porady (skryta kamera, vtipny scenky). Ale co treba vtipny reklamy? Jak se dostat k nim? Sledovat reklamni bloky na vsech televizich, nebo si radsi najit rubriku s vtipnymi reklamami na nejakym ze srandickovych webu?

Spousta otázek, na kterých ale něco je.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář