Views Datasource: snadný export z Drupalu do XML, JSON, RDF nebo XHTML

Rádi byste exportovali data z redakčního systému Drupal do některého z běžně používaných formátů a zrecyklovali je na jiném webu? Nechcete stavět vlastní modul, byť s pár řádky kódu? Pak uvítáte řešení v podobě modulu Views Datasource.

Export dat z Drupalu není ve své podstatě nic složitého. Chcete-li jej mít zcela ve své režii, není nic jednoduššího než si napsat vlastní modul, který generuje nějakou adresu. Tedy implementuje funkci hook_menu().

Zbytek je pak jen o získání dat z databáze a jejich odeslání na výstup s příslušnou hlavičkou. Zvládnete do dokonce podle mé knihy o Drupalu 7. Využití? Například export produktů z eshopu pro službu Zboží.cz.

Každopádně někdy se asi dostanete do situace, kdy vlastní modul nebudete chtít vyvářet. Přijde vám to složité, protože nemáte dostatek zkušeností, nebo jste unavení prací (tj. líní) a váš projekt nevyžaduje specializované řešení. V takovém případě by vás mohl zajímat modul Views Datasource.

Exportujte data z Drupalu

Modul Views Datasource funguje jako doplněk k základním Views a přidává do nich další čtyři možnosti, jak zobrazovat získaná data. Ke klasice v podobě mřížky, tabulky, HTML seznamu, neformátovaného seznamu a dalších tak budete mít k dispozici navíc výstup do JSON, XML, XHTML a RDF.

V případě XHTML pak s pomocí Views generujete výstupy použitelné pro import do kalendářových aplikací, chcete-li jinými slovy, generujete výstup v podobě formátů hCard a hCalendar. Co se XML týče, můžete zůstat u běžného XML, nebo jej upravit do podoby OPLM či Atom.

Jak na export z Drupalu pomocí Views Datasource

Použití modulu Views Datasource a následně vytvoření adresy, na které jsou k dispozici data exportovaná z Drupalu do zvoleného formátu, je velice jednoduchý. Po instalaci najdete moduly ve skupině Views, a to Views JSON, Views RDF, Views XHTML a Views XML.

Začněte tím, že si vytvoříte novou stránku s View. Jako formát zobrazení si u daného View nastavte jednu z možností JSON data document, RDF data document, XHTML data document nebo XML data document. Nabídnou se vám podle toho, které moduly z balíčku Views Datasource jste si zapnuli.

Views Datasource

V upřesňujícím nastavení upravte například názvy uzlů v XML výstupu, v případě výstupu do JSON zase jeho parametry. Hodnoty, které chcete do výstupu zahrnout, vložte jednoduše jako další políčka do View. V náhledu uvidíte náhled na generovaná data. Po uložení View budou dostupná na zvolené adrese.

Views Datasource

Modul Views Datasource je k dispozici jak pro Drupal 6, tak pro sedmičku. Ve druhém případě je to jen vývojová verze, ale podle pár testů, které jsem vyzkoušel, se zdá plně funkční.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru