UpdateStar – aktualizace programů v počítači z jednoho místa

V rámci operačního systému Windows chybí uživatelům pohodlný způsob, jak z jednoho centrálního místa zjistit dostupnost aktualizací programového vybavení. To, co nabízí linuxové distribuce, je v případě Windows zatím pouze v plenkách. Existuje však několik pokusů, díky kterým se i jedna z mála nevýhod Windows oproti Linuxu časem vyřeší. 

Microsoft již několik let nabízí pomocí svého Windows Update centrální aktualizace jednotlivých komponent Windows, případně součástí MS Office a dalších svých produktů. Dostupnost aktualizací zjišťují i jiný výrobci – Adobe u všech instalovaných aplikací, Sun se svou Javou a řada dalších. 

Problém je v tom, že tyto aktualizace řeší každý z dodavatelů softwarového vybavení po svém a v rámci Windows neexistuje jednotné rozhraní, pomocí kterého by bylo možné aktualizace instalovaných programů sledovat. Objevilo se však několik více či méně známých řešení, které například sledují dostupnost ovladačů nebo nových verzí freewarových programů na konkrétním webu. 

Nová verze UpdateStar 

Včera uvolněná nová verze programu UpdateStar by měla být ukázkou možného řešení pro pohodlnou aktualizaci všech programů v počítači. Jde o freewarový nástroj, fungující ve Windows 2000, XP a Vista. Nalezne freewarové i komerční programy instalované ve vašem počítači. Instalace probíhá klasicky odsouhlasením všech nabídnutých nastavení, po prvním spuštění pak program ihned vypíše seznam nalezených programů.

UpdateStar
Základní obrazovka programu UpdateStar 

Seznam nalezených programů můžete v UpdateStar používat také pro rychlý přístup k funkcím pro odebrání nebo opravu programu. V seznamu si můžete všimnout názvu programu, uvedení jeho verze, případných poznámek a především odkazu na stažení nové verze.

UpdateStar
Seznam programů nalezených v počítači 

Příjemně mě překvapilo, že UpdateStar dovede nalézt i aktualizace méně známých programů, nebo programů, které dává pouze konkrétní výrobce ke svým počítačům. V mém případě to byly nástroje od HP.

Zjišťování aktualizací pomocí UpdateStar 

Vyhledávání aktualizací je překvapivě rychlé. V mém případě, kdy UpdateStar nalezl všechny programy, kterých bylo 84, trvalo zjištění dostupnosti jejich aktualizovaných verzí necelou půlminutu. Po zjištění dostupných aktualizací se vám na titulní obrazovce programu zobrazí ty nejnovější dostupné a ve formě grafu uvidíte, na kolik je software ve vašem počítači zastaralý.

UpdateStar
Informace o počítači po vyhledání aktualizací 

Tlačítka pro stažení nových verzí programů vedou zpravidla na stránky výrobce, resp. přímo na instalační soubor programu pro stažení. Vzhledem k tomu, že UpdateStar otevírá přímo stránku výrobce, nehrozí, že by se vám do počítače dostal nějaký balast způsobený stažením z nedůvěryhodného webu.

U řady programů nabízí UpdateStar odkaz pro přesun na domovskou stránku (tlačítko More information) a také tlačítko Purchase, které vás opět přesměruje na web výrobce, resp. na stránku s možností nákupu nové verze programu. 

V nastavení UpdateStar najdete funkce pro úpravu automatického spouštění (standardně hned po startu Windows) a automatického zjišťování nových aktualizací. To standardně probíhá každý den, přičemž čas se automaticky nastaví podle toho, v kolik hodin jste UpdateStar nainstalovali. Úprava intervalu zjišťování aktualizací je samozřejmě možná. 

UpdateStar
Nastavení programu UpdateStar 

UpdateStar si poradí i s proxy servery a nabídne vám zabezpečenou komunikaci pomocí SSL připojení. Nikdo by pak neměl „odposlechnout“, jaké verze kterých programů ve svém počítači máte. Samozřejmostí je také automatická instalace nových verzí samotného UpdateStar.

Čekáte na drobná ale? 

Program UpdateStar vás potěší svým jednoduchým ovládáním a srozumitelností, a to i přesto, že není k dispozici v češtině. Vybrat si můžete jen z anglické a německé verze. Nabízí moderní uživatelské rozhraní s pásem karet, a tedy ovládání ve stylu MS Office 2007. Historie všech instalací je sledována a zobrazována v seznamu.

V programu se najde i pár nedokonalostí daných zejména tím, že se jedná o rané stádium vývoje. Pro článek jsem testoval verzi 1.1 Build 246. Nedokonalostmi mám na mysli třeba zvětšování velikosti písma v programu, kdy se nezmění popis příslušného tlačítka, které by po zvětšení mělo nabízet zase zmenšení písma. Udělá to, nicméně nemění své informace v popisku. Ale to je jen drobná vada na kráse. 

O něco horší je to se seznamem programů a jejich verzemi. Občas je rozpor v označení stávající verze a verze nové, kdy ji program nesprávně považuje za aktualizaci. Viz následující obrázek s Java Runtime Enviroment. 

UpdateStar
Nesprávně pochopené číslo verze 

Občas se vyskytnou i drobné problémy v zařazení programu do správné kategorie – například Java byla dána mezi přehrávače. Jsou to všechno drobnosti a na spolehlivost programu nemají vliv.

Ochrana soukromí? 

Výrobcem programu je německá společnost exono GmbH z Berlína. Nejde tedy o dílko nějakého amatérského programátora, který by se snažil zjišťovat, co máte v počítači a posléze váš systém napadl. Je ale samozřejmě na každém z vás, aby si rozmyslel, zda chce seznam svých instalovaných programů někam posílat. Osobně si myslím, že v tomto případě není přehnaná paranoia na místě.

Program UpdateStar si můžete zdarma stáhnout z webových stránek www.updatestar.com.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru