Total Commander obsahuje chybu při kopírování souborů na FTP

Včera jsem po telefonu řešil zapeklitý problém jednoho klienta. Používá Total Commander ke kopírování upravených souborů HTML na svůj web pomocí FTP. Podotýkám, že pracuje s poslední stabilní verzi Total Commanderu, tedy 6.56, nikoli již skoro dokončenou sedmičkou. I tak ale přišel na zajímavou chybu, kvůli které nejsou zkopírované soubory na webu zaktualizovány.

Můj klient má v nastavení FTP připojení jedinou adresu, na kterou se připojí a z určité složky zkopíruje změněné soubory na vzdálený server. Total Commander se jej zcela běžně zeptá, zda chce přepsat soubory, které na serveru již existují, což můj klient potvrdí. Nedávno se však objevil problém. I po překopírování nových souborů na web zůstávaly webové stránky s původním obsahem. Že by měl Total Commander problém s přepisováním souborů?

Moc jsem tomu nevěřil, Total Commander je již delší dobu docela spolehlivý a podobná chyba by se jistě již dávno odhalila. Napadlo mě jediné vysvětlení. Klientův server běží pod Linuxem, problém je tedy možná v jiné velikosti znaků v názvu souboru. Zatímco Windows považují soubory s rozdílnou velikostí znaků v názvu za totožné, Linux je bere jako dva různé. Kdyby můj klient změnil například velikost znaků v příponě souboru, mohlo by se to projevit právě tím, že webové stránky se nezaktualizují.

Total Commander RC3

Vydání finálního Total Commanderu 7 se už blíží

Také Total Commander vyžaduje bystrou hlavu

Chyba Total Commanderu však byla způsobena něčím úplně jiným. Celý problém tak trochu spočíval mezi klávesnicí a židlí, nikoli přímo v Total Commanderu. Nějaká dobrá duše zkopírovala všechna data ze složky, na kterou byl můj klient zvyklý, do složky Dokumenty. Klient si tedy upravoval soubory v Dokumentech, avšak při kopírování na web stále pracoval s daty v původní složce.

Ponaučení? Není složka jako složka. Dávejte tedy pozor na to, které soubory a z jakého umístění otevíráte a upravujete. Také není dobré mít na disku dvě složky se skoro stejným obsahem. Chcete-li mít záložní kopie, vypalte si je na DVD nebo přesuňte do jiného počítače.  Pouhé zkopírování do jiné části pevného disku vám bezpečnost dat stejně nezaručí, maximálně poplete méně zkušené a nepozorné uživatele.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Povedal by som, že titulok je klamlivý, TC neobsahuje v suvislosti s prezentovaným problémom veľkosti znakov ŽIADNU chybu a na rozdielne ponímanie veľkosti znakov TC pamätá voľbou "convert file names to lowercase".

Profile picture for user Jan Polzer

Klamavý titulek? Já myslím, že je to tak na hraně. V článku je problém myslím dostatečně vysvětlen, včetně toho, že ta chyba byla na straně uživatele. Ten titulek berte jako výrok uživatele, který svou chybu svedl na program.

Co se týče velikosti znaků, tak o možnosti převodu na "lowercase" samozřejmě vím, jen jsem chtěl naznačit, že rozdílný přístup k pojmenovávání souborů v Linuxu a ve Windows řadu uživatelů mate. A pokud vím, převod názvů na malé znaky není v Total Commanderu standardně zapnutý :-)

-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

návštěvník

Ako ma clovek vediet, co tento titulok znamena, predtym, nez si precita clanok? Ziadno. A preto je to klamlivy, bulvarny, zavadzajuci titulok.

návštěvník

Ano, je to lživý nadpis. Takto se vyjadřují "běžní uživatelé". Kdybyste byl profesionál, tak byste to nepoužil, vaše vysvětlení je zavádějící.

Profile picture for user Jan Polzer

V kontextu toho, že se tak vyjádřil, jak říkáte, jeden běžný uživatel, to lež není. Prostě je v nadpisu jeho výrok. To je stejné, jako kdybych do nadpisu uvedl, že Země je plocha nebo že Slunce obíhá okolo Země a v článku doplnil informaci, že si to dříve myslel kde kdo.

-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

návštěvník

Nemůžu nic kopírovat do Total Commanderu pise mi to: ODSTRŇTE OCHRANU PROTI ZÁPISU

Profile picture for user Jan Polzer

V tom případě doporučuji vyjmout DVD z krabičky před tím, než jej vložíte do mechaniky. Krabička je to, co brání v zápisu.

návštěvník

Lež je silné slovo, nicméně takový nadpis je naprd. Přečetl jsem si článek zbytečně, protože jsem hledal obsah nadpisu..

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru