Tipy pro příkazový řádek Windows 7

Přestože mnoho uživatelů od příkazového řádku ve Windows dává ruce pryč, byla by škoda se jej úplně vzdát. I ve Windows 7 totiž využijete širokou škálu příkazů a parametrů, kterými lze získat zajímavé informace nebo ovlivnit fungování systému.

Reklama

Windows 7 přinesly několik nových příkazů a ke stávajícím přidávají nové přepínače. V tomto systému je také zabudován nový nástroj pro pokročilou práci s prostředím příkazového řádku, PowerShell. Zkušení uživatelé tak mohou vytvářet různé skripty a nástroje příkazového řádku spouštět v dávkách.

Následujících několik tipů vám ukáže zajímavosti pro práci s diskem v prostředí příkazového řádku Windows 7, podíváme se na informace o napájení a provedeme analýzu systému. Řadu z těchto příkazů využijete také při nouzovém startu operačního systému.

Oprava systémových souborů Windows 7

Klasický nástroj pro kontrolu disku spoustíte buď z grafického rozhraní, nebo pomocí příkazu chkdsk. Nedovede opravit chyby na disku v případě, že systém běží. Kontrolu disku lze naplánovat při příštím restartu systému, což je poněkud nepohodlné a zdlouhavé.

Pro opravu systémových souborů ale existuje i jiná pomůcka, Sfc. Spusťte si příkazový řádek Windows 7 jako správce a zadejte do něj příkaz sfc /scannow. Program se pustí do kontroly CRC součtů systémových souborů a pokusí se ihned opravit případné nalezené chyby.

Čištění disku z příkazového řádku ve Windows 7

Také program pro čištění disku je možné spustit pomocí grafického rozhraní z kontextové nabídky v okně Počítač. Na pozadí se o smazání nepotřebných souborů postará prográmek cleanmgr.exe. Stejně jako řada dalších nástrojů příkazového řádku podporuje různé přepínače řídící jeho činnost.

Vyzkoušejte například přepínače /Sageset:n nebo /Sagerun:n. První z nich zobrazí dialog pro nastavení čištění disku, tak jak jej znáte. Nastavení pak uloží do registru pod číslem, kterým v přepínači nahradíte znak n. Použijete-li druhý z přepínačů, pak se čistící nástroj pokusí z registru načíst odpovídající nastavení (opět určené číslem n) a spustí čisticí proces.

Čištění disku s uloženým nastavením se mi jeví jako velice praktické. Odpadá potřeba neustále nastavovat položky, které chcete z disku odstranit a celé čištění se tak urychlí.

Defragmentujte disk z příkazového řádku

O výhodách defragmentace disku pomocí příkazového řádku jsem se podrobněji rozepsal v článku Jak spustit defragmentaci disku ve Windows z příkazového řádku. Spustíte ji příkazem defrag, pomocí různých parametrů ji můžete urychlit, případně si zobrazit mnohem více informací, než nabízí grafické rozhraní defragmentátoru.

Například přepínač /A provede analýzu, ve spojení s přepínačem /V získáte detailní report. K zobrazení informací v průběhu defragmentace zase využijete přepínač /U.

Optimalizace využití baterie ve Windows 7

Chcete nastavovat schémata napájení ve Windows 7 pomocí příkazového řádku? Poslouží vám k tomu příkaz powercfg. Ve spojení s parametrem -aliases zobrazí seznam všech momentálně dostupných schémat napájení. Windows 7 přinesly tomuto nástroji také nový přepínač /energy. Ten během asi jedné minuty provede analýzu chování počítače a odhalí případné plýtvání energií. Využijete jej třeba při snaze optimalizovat výdrž notebooku při provozu na baterie.

Pokud váš počítač zdánlivě z ničeho nic přestal sám přepínat do režimu spánku a vypínat displej po nastavené době, může být příčina v nějakém ovladači nebo aplikaci běžící na pozadí. Příčinu tohoto problému odhalíte jednoduše zadáním příkazu powercfg /requests.

Informace o výkonu

Grafický nástroj sledování výkonu je možné spustit také příkazem perfmon. I on zobrazí nové okno s různými zajímavými informacemi. V prostředí příkazového řádku však lze k tomuto příkazu přidat další zajímavé přepínače. Například /rel vygeneruje graf historie spolehlivosti a problémů s počítačem, /report během minuty posbírá data související s výkonem počítače a nabídne jejich analýzu, /res zobrazí sledování prostředků a přepínač /sys spustí sledování výkonu.

Reklama

Komentáře

Omlouvám se ale musím reagovat, SFC není alternativa pro chkdsk. SFC provádí CRC kontrolu systémových souborů Windows. Tedy neopravuje disk kontroluej a obnovuje originální systémové soubory do stavu před změnou, například nějakého hacku na změnu schémat. 

Není třeba se omlouvat, díky za upozornění. Text upraven.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář