Tipy pro příkazový řádek Windows 7

Přestože mnoho uživatelů od příkazového řádku ve Windows dává ruce pryč, byla by škoda se jej úplně vzdát. I ve Windows 7 totiž využijete širokou škálu příkazů a parametrů, kterými lze získat zajímavé informace nebo ovlivnit fungování systému.

Windows 7 přinesly několik nových příkazů a ke stávajícím přidávají nové přepínače. V tomto systému je také zabudován nový nástroj pro pokročilou práci s prostředím příkazového řádku, PowerShell. Zkušení uživatelé tak mohou vytvářet různé skripty a nástroje příkazového řádku spouštět v dávkách.

Následujících několik tipů vám ukáže zajímavosti pro práci s diskem v prostředí příkazového řádku Windows 7, podíváme se na informace o napájení a provedeme analýzu systému. Řadu z těchto příkazů využijete také při nouzovém startu operačního systému.

Oprava systémových souborů Windows 7

Klasický nástroj pro kontrolu disku spoustíte buď z grafického rozhraní, nebo pomocí příkazu chkdsk. Nedovede opravit chyby na disku v případě, že systém běží. Kontrolu disku lze naplánovat při příštím restartu systému, což je poněkud nepohodlné a zdlouhavé.

Pro opravu systémových souborů ale existuje i jiná pomůcka, Sfc. Spusťte si příkazový řádek Windows 7 jako správce a zadejte do něj příkaz sfc /scannow. Program se pustí do kontroly CRC součtů systémových souborů a pokusí se ihned opravit případné nalezené chyby.

Čištění disku z příkazového řádku ve Windows 7

Také program pro čištění disku je možné spustit pomocí grafického rozhraní z kontextové nabídky v okně Počítač. Na pozadí se o smazání nepotřebných souborů postará prográmek cleanmgr.exe. Stejně jako řada dalších nástrojů příkazového řádku podporuje různé přepínače řídící jeho činnost.

Vyzkoušejte například přepínače /Sageset:n nebo /Sagerun:n. První z nich zobrazí dialog pro nastavení čištění disku, tak jak jej znáte. Nastavení pak uloží do registru pod číslem, kterým v přepínači nahradíte znak n. Použijete-li druhý z přepínačů, pak se čistící nástroj pokusí z registru načíst odpovídající nastavení (opět určené číslem n) a spustí čisticí proces.

Čištění disku s uloženým nastavením se mi jeví jako velice praktické. Odpadá potřeba neustále nastavovat položky, které chcete z disku odstranit a celé čištění se tak urychlí.

Defragmentujte disk z příkazového řádku

O výhodách defragmentace disku pomocí příkazového řádku jsem se podrobněji rozepsal v článku Jak spustit defragmentaci disku ve Windows z příkazového řádku. Spustíte ji příkazem defrag, pomocí různých parametrů ji můžete urychlit, případně si zobrazit mnohem více informací, než nabízí grafické rozhraní defragmentátoru.

Například přepínač /A provede analýzu, ve spojení s přepínačem /V získáte detailní report. K zobrazení informací v průběhu defragmentace zase využijete přepínač /U.

Optimalizace využití baterie ve Windows 7

Chcete nastavovat schémata napájení ve Windows 7 pomocí příkazového řádku? Poslouží vám k tomu příkaz powercfg. Ve spojení s parametrem -aliases zobrazí seznam všech momentálně dostupných schémat napájení. Windows 7 přinesly tomuto nástroji také nový přepínač /energy. Ten během asi jedné minuty provede analýzu chování počítače a odhalí případné plýtvání energií. Využijete jej třeba při snaze optimalizovat výdrž notebooku při provozu na baterie.

Pokud váš počítač zdánlivě z ničeho nic přestal sám přepínat do režimu spánku a vypínat displej po nastavené době, může být příčina v nějakém ovladači nebo aplikaci běžící na pozadí. Příčinu tohoto problému odhalíte jednoduše zadáním příkazu powercfg /requests.

Informace o výkonu

Grafický nástroj sledování výkonu je možné spustit také příkazem perfmon. I on zobrazí nové okno s různými zajímavými informacemi. V prostředí příkazového řádku však lze k tomuto příkazu přidat další zajímavé přepínače. Například /rel vygeneruje graf historie spolehlivosti a problémů s počítačem, /report během minuty posbírá data související s výkonem počítače a nabídne jejich analýzu, /res zobrazí sledování prostředků a přepínač /sys spustí sledování výkonu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Omlouvám se ale musím reagovat, SFC není alternativa pro chkdsk. SFC provádí CRC kontrolu systémových souborů Windows. Tedy neopravuje disk kontroluej a obnovuje originální systémové soubory do stavu před změnou, například nějakého hacku na změnu schémat. 

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru