Tip: jak na šablony Drupal API v editoru Eclipse

Eclipse IDE je vynikající vývojové prostředí, které je navíc k dispozici zcela zdarma. Nabízí nástroje pro vývoj v různých jazycích, Javou počínaje a konče například PHP, HTML a CSS. Perfektně se tedy hodí i pro Drupal. Tento tip vám ukáže, jak do Eclipse doplnit šablony automatického dokončování s hákovacími funkcemi Drupal API.

Jelikož je Eclipse univerzální vývojové prostředí, je potřeba do něj doplnit funkcionalitu pro práci s PHP. Ta zahrnuje zvýrazňování syntaxe, automatické dokončování částí kódu v PHP i možnosti vzdáleného ladění. Z několika řešení, které do Eclipse tuto funkcionalitu doplňují pomocí pluginů, doporučuji rozšíření s názvem PHPEclipse. Podrobněji se mu věnuji v odkazovaném článku, kde rovněž zmiňuji rozšíření pro práci přímo na FTP nebo SFTP.

Kromě PHPEclipse je vhodné do Eclipse doplnit také podporu pro práci s HTML a CSS, což bezesporu využijete při tvorbě témat vzhledu a úpravách šablon pro Drupal. Příslušné řešení se jmenuje Eclipse Web Tools Platform. Několik tipů k nastavení PHPEclipse a Web Tools Platform tak, aby vyhovovaly zažitému zápisu syntaxe pro Drupal (například dvě mezery místo TABu), najdete v článku Configuring Eclipse na drupal.org.

Šablony pro Drupal v PHPEclipse

Nyní se už ale věnujme doplnění šablon pro Drupal do editoru v PHPEclipse. Tyto šablony využijí především tvůrci nových modulů, v menší míře vám pomohou i při tvorbě témat, kdy některé funkce doplníte do souboru template.php. Výsledkem instalace těchto šablon do Eclipse bude fakt, že při psaní kódu budete moci stisknout klávesovou zkratku Ctrl+mezerník, která zobrazí známou doplňovací nabídku. V té však přibydou šablony hook_ funkcí z Drupal API.

Přejděte na stránky projektu Eclipse IDE na drupal.org. Stáhněte si balíček se šablonou pro Drupal 6 nebo pro Drupal 7, případně obojí - v editoru se navzájem bít nebudou. Balíčky nyní rozbalte a připravte si z nich soubory *.xml.

Spusťte si Eclipse s nainstalovaným PHPEclipse a zavolejte funkci Window > Preferences (ve Windows nebo v Linuxu), respektive Eclipse > Preferences (v Mac OS). V okně s nastavením, které nyní uvidíte, přejděte do části PHPEclipse > PHP > Templates. Uvidíte zde seznam momentálně dostupných šablon zobrazovaných po stisku Ctrl+mezerníku.

Klepněte na tlačítko Import a importujte do seznamu šablon XML soubor ze staženého balíčku. Pracujete-li s Drupalem 6 i Drupalem 7, importujte takto soubory XML z balíčků pro obě verze Drupalu.

Šablony v PHPEclipse

Šablony v PHPEclipse

Jak pracovat se šablonami Drupalu v PHPEclipse

Otevřete si nějaký projekt s Drupalem, kde se chcete pustit do úprav nebo tvorby vlastního modulu. Začněte psát hook_ a poté (nebo klidně i hned) stiskněte klávesovou zkratku Ctrl+mezerník. Eclipse nyní nabídne dokončovací nabídku se všemi hákovacími funkcemi z Drupal API. V nabídce je zároveň uvedeno, zda je daná šablona pro vložení určena pro Drupal 6 nebo pro Drupal 7.

Nabídka šablon Drupalu v Eclipse

Nabídka šablon Drupalu v Eclipse

Vyberte si z nabídky a klávesou Enter potvrďte její vložení do kódu. Kód vybrané hákovací funkce se vloží včetně nápovědy k jednotlivým parametrům a s výchozí podobou, jakou si můžete prohlédnout třeba na webu api.drupal.org. Funkce je vždy pojmenována jako module_name_názevhooku(), přičemž řetězec module_name je ihned označen. Rovnou jej tedy můžete přepsat názvem svého vlastního modulu.

Šablona jedné z funkcí vložená do editoru

Šablona jedné z funkcí vložená do editoru

Tyto šablony jsou bezesporu užitečným rozšířením pro všechny vývojáře, kteří s Drupalem pracují na trošku jiné úrovni, než je naklikání několika nastavení. Teoreticky je můžete použít i v jiných vývojových nástrojích postavených na Eclipse, jako je například Zend Studio.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru