Šifrujte zdarma své zprávy na Gmailu díky přídavku SafeMail

Chcete mít zašifrovaný e-mail, ale nemíníte utrácet horentní sumy za speciální programy k tomu určné? Nemusíte. Své e-maily s dokumenty a citlivými informacemi můžete ochránit jednoduše a zcela zdarma.

Pokud používáte Gmail, můžete k šifrování využít SafeMail - bezplatný přídavek pro prohlížeč Chrome, který využívá šifrovací a autentifikační algoritmus PGP (pretty good privacy). 

Se SafeMail dokáže pracovat i úplný začátečník. Jakmile je přídavek nainstalován, začne Chrome uživateli při psaní zprávy v Gmailu zobrazovat novou možnost - malé zaškrtávací políčko vedle nápisu Encrypt? (Zašifrovat?).

SafeGmail

Pokud uživatel políčko zaškrtne, uvidí na obrazovce několik dalších prvků. Tlačítko Send (Odeslat) se samo promění v nové s názvem Send + Encrypt (Odeslat a zašifrovat). Následně se nad oknem se zprávou zobrazí dvě další okna, do kterých je třeba vložit data potřebná pro šifrování. Ta se skládají z jednoduché otázky a odpovědi na ni, jež si vymyslíte. Je třeba myslet na to, že osoba, které e-mail odesíláte, musí odpověď na otázku znát, aby si mohla e-mail přečíst.

Ideální je prozradit adresátovi odpověď na otázku pomocí jiného komunikačního prostředku, než e-mailu. Jakmile bude odpověď na otázku znát, lze mu zaslat libovolné množství zpráv a příjemce si je bude moci všechny rozšifrovat a přečíst. Pokud by se zprávy zmocnila nepovolaná osoba, nikdy nebude schopna si ji přečíst, neboť ji uvidí zašifrovanou jako změť znaků. 

Další zajímavou funkcí pomůcky SafeMail je to, že otázky a odpovědi, které slouží k zašifrování e-mailů, jsou ukládány na zabezpečném cloudu. E-maily, jež jsou k těmto otázkám a odpovědím přiřazeny, však přes cloud nejdou. Rozšifrování e-mailu probíhá přímo v prohlížeči adresáta, takže systém SafeMailu nikdy nemůže přečíst obsah zprávy.

Je třeba dodat, že šifrovaným zprávám po nějakém čase vyprší platnost a data v nich budou navždy zničena.

Přídavek SafeMail pro Chrome je dle mého názoru jedním z nejjednodušších bezplatných řešení pro šifrování zpráv v Gmailu, stáhnout si jej můžete z Chrome Store. Ukázku použití SafeGmailu můžete vidět i na následujícím videu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru