Řetězové e-maily aneb povzdech nad počtem idiotů připojených k internetu

Dnes a denně se setkávám s tím, jak velký počet naivních a hloupých lidí je připojen k internetu. Netroufám si tvrdit, zda je to odrazem skutečného stavu inteligence současné populace, nicméně jejich naivita je zarážející. Snad nejvíce v „kurzu“  jsou zaručené návody na štěstí, zbohatnutí a na získání lásky. Přiznejte se, kolik z vás tomu věřilo nebo stále věří? 

Podobných nesmyslů na internetu koluje nespočet. Pokud si odmyslíme různé projekty, které nabízejí zázračné výdělky za klikání na reklamu nebo za příjem reklamních zpráv do e-mailové schránky nebo na mobilní telefon, zůstávají jednou z nejoblíbenějších kratochvílí řetězové e-maily. 

Koneckonců, ať si každý věří, čemu chce. V případě řetězových e-mailů však vidím problém v tom, že jejich odesilatelé a přeposilatelé obtěžují i ty uživatele, kteří na podobné nesmysly nejsou zvědavi. Jsem přesvědčen o tom, že vám také jednou za čas do e-mailové schránky dorazí návody na třeba na zbohatnutí. Vše, co přitom musíte udělat, je přeposlat daný e-mail alespoň deseti dalším lidem a čekat, že z nějakého důvodu, popsaného ve zprávě, budete právě vy tím, kdo získá nějakou odměnu. 

Podobné hlouposti se v řetězových e-mailech objevují také v oblasti lidských vztahů. Splníte deset nesmyslných bodů a hlavně e-mail přepošlete co největšímu počtu dalších lidí, jinak kouzlo nebude platit. Proč podobným nesmyslům v dnešní době stále někdo věří? Vždyť to není o moc odlišné od středověkých lektvarů z žabích nožiček, zkažených vajec a pavučin. 

Nejvíce mě ovšem zaráží skutečnost, že nesmyslné vidině rychlého zbohatnutí věří vysokoškolsky vzdělaní lidé, resp. někteří vysokoškolští studenti. Před pár dny mi totiž od několika spolužáků z ekonomky dorazily e-maily se zprávou o tom, že Microsoft rozdává peníze. Už od prvních vět ve zprávě je jasné, že jde o výmysl. 

Peníze, peníze, peníze

Zkusil jsem kontaktovat lidi, co mi tento mail poslali – opravdu tomu věří! Tak si říkám, zda je moje e-mailová adresa u těch správných lidí. 

Prevence a osvěta 

Nevidím jiné řešení, než podobným naivkům neustále opakovat, že jde o výmysly, a že opakovaným přeposíláním podobných nesmyslů zbytečně zatěžují internet a především schránky svých přátel nebo lidí, které mají v seznamu kontaktů. Mimochodem, v historii řetězového mailu lze často vysledovat zajímavé lidi – pracovníky úřadů, justice, administrativní síly z nejrůznějších soukromých firem… Je vidět, kolik toho asi mají na práci a jaká je jejich produktivita. 

Až opět nějaký řetězový mail dostanete, upozorněte jeho odesilatele na webové stránky Hoax.cz. Budete-li mít štěstí, třeba s tím přestane. Pokud štěstí mít nebudete, budete stejně jako já označeni za divného škarohlída, který nechce bez práce získat zajímavé peníze.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Taky mě to obtěžuje a je zvláštní, že mi to posílají pořád stejní lidé, takže buď ještě pořád nezbohatli a nenašli do 30 minut velkou lásku, nebo mají stále málo a jsou to pěkní záletníci :)

návštěvník

Tak s tímhle mám také problém. Nejde přitom jen o nějaké nabídky zbohatnutí, ale většinou o různá vtipná videa, fotografie, atd. Jelikož se ale jedná o přátele, nebo spolužáky, je složité jim vysvětlovat, ať něco podobného neposílají, že mě to nijak zvlášť nezajímá.

Tím netvrdím, že bych občas nějaké to veselé video, či fotografii neposlal, ale činím tak uvážlivě a posílám to jen nejbližším přátelům a jen pokud mi to přijde opravdu vyloženě extra vtipné. Ono faktem zůstává, že občas se člověk nad nějakým tím videm, článkem, nebo fotografií i pobaví, ale pokud ji dostáváte už po třicáté a pokaždé od jiného člověka (někdy i od toho samého), tak to vážně celkem otravuje. Nejlepší jsou Ti, kteří to pošlou všem v seznamu, protože to je přece tak vtipné, že to ostatním nemohou upřít...

No ale vysvětlujte to těm přátelům a spolužákům, že nechcete aby vám to posílali a budou se cítit uražení. Takže raději přijímám balast a jednou za čas ho pořádně promažu...

Také souhlasím s tím, že je občas zajímavé sledovat kudy už všude onen mail prošel. Jelikož "BFU" obvykle nesmažou předchozí hlavičku, tak to jsou častokrát řádově i stovky lidí - a z těch úřadů a administrativy je jich tam skutečně požehnaně... :-/.

návštěvník

Zapomněl jsem se zmínit, že se to u mě týká nejen mailů, ale už i IM messengerů. Přihlásím se k icq, msn nebo jabberu a už na mě od některých lidí číhá tucet "vtipných" videí z youtube :-|

návštěvník

Hoaxy mi až zas tak často nechodí (nemají od koho :) ), ale občas mi nějaký příjde, hlavně přes IM.

Obvykle dotyčenému odpovídám zprávnou typu: "Pošli tuhle zprávu 996879863532,5465 lidem do 0,1 sekund, jinak zítra v 17:35 sežere modrý dinosaurus celou tvoji rodinu! A to fakt!" a dotyčný obvykle zmlkne, či začne blábolit nějaké další nesmysly. Jednou jsem se setkal i s reakcí: "jasne, to ja jen ze srandy posilam vsem v seznamu." i když mi to moc jako sranda nepřipadá

návštěvník

Ten e-mail s Microsoftem mi přišel taky. Celkem mě na něm zaujalo to, jak byl přeložen - prostě ho jenom protáhli nějakým překladačem

návštěvník

Na lamer.cz byla kdysi pekna odpoved na tyhle blbosti, tady je:

Pokud ti prijde pres ICQ pozadavek na autorizaci od uzivatele Badtime, nepotvrzuj ji! Jedna se o nebezpecny vir, ktery ti prepise pevny disk. Nejen to, on znici i vsechny diskety polozene pobliz pocitace. Prenastavi ti termostat v lednicce, takze ti roztaje zmrzlina a srazi se ti mleko. Demagnetizuje ti prouzky na platebnich kartach, zrusi predvolby na videu a pomoci prostoroveho harmonickeho pole poskrabe vsechna CD, ktera si budes chtit prehrat. Tvy holce/klukovi zmeni telefonni cislo. Do akvaria ti naleje fridex. Pred prichodem navstevy ti vypije vsechno pivo a na stole necha spinave fusekle. Az zaspis, schova ti klice od auta a zbastla ti autoradio tak, ze v zacpe uslysis jenom sum. Vinou Badtime se zamilujes do zatvrzeleho pedofila. V noci se ti bude zdat o cirkusovych trpajzlicich.
Az ti tvoje holka/kluk zahne v hotelu, ucet se pripise do vyuctovani tvoji kreditni karty. Posle tchyni pozvaní na tydenni navstevu. A oznami tve byvale divce/chlapci tvoje nove telefonne cislo. Badtime ti svede babicku, bez ohledu, zda je mrtva. Takova je sila Badtime, ze saha az za hrob aby se dotkla toho, co je nam nejdrazsi. Onemocnis tou nemoci, ktera napada kastany. Zavola tvym jmenem sefovi a rekne mu, ze je magor. Po precteni teto zpravy ji posli vsem znamym, znic pocitac a utec na nejblizsi kopec a pockej na dalsi instrukce!

návštěvník

Tyhle zprávy mě taky pěkně štvou. Dokonce mi několik lidí řekli že jsem divný, když to neposílám dál, to jsem se fakt pořádně zasmál. Lidi jsou najivní a nepřemýšlejí nad tím, jestli to co čtou dává smysl. Nejhorší na tom je, že tím hromadným rozesíláním se těmi mejly šíří i velký seznam adres. To sice nevadí, horší je ale když se tento mejl potom dostane na zavirovaný počítač. Myslím že jsem četl o virech co si dokázaly vypreparovat adresy lidí z přijatých mejlů, a potom je vesele spamovali.
Jo a poučovat ty lidi nemá smysl, i když někomu vysvětlíte že je to blbost, tak věřím tomu že s tím rozesíláním nepřestane (možná akorad přestane spamovat vás, což vlastně znamená že vám ten spam příjde taky, jen od někoho jiného)

návštěvník

Jediný řetězový mail, který mě alespoň trochu pobavil, byl přibližně tohoto znění:

Pokud čteš tento mail, nedostaneš 10 miliónů korun! Pošli ho dalším pěti lidem, ať taky nic nedostanou!

návštěvník

Vždycky, když mám tu "čest" s takovým řetězovým mailem, tak si dám práci a najdu tento mail na hoax.cz, pak osobě pošlu odkaz s vysvětlením a žádostí. Většina to pochopí, a alespoň mně řetězové maily přestane posílat.

návštěvník

Zhruba před rokem jsem podobných nesmyslů dostával desítky denně. Na takové lidi jsem si nastavil filtr, který danou zprávu okamžitě mazal a zároveň poslal automatickou odpověď plnou nadávek a zpochybnění inteligence odesílatele. Taky upozorňoval na existenci Youtube(páč mi lidi posílali neuvěřitelně veliká videa) a kecy.roumen a podobných. závěrem automatické odpovědi byl velikým písmem text:
NAUČTE SE POUŽÍVAT INTERNET! UŠETŘÍTE SPOUSTU ČASU A NERVŮ NEJEN SOBĚ, ALE I LIDEM, KTERÉ SVOJÍ NEVYCHOVANOSTÍ OBTĚŽUJETE !

a od té doby mám klid :)

návštěvník

no bylo jich hodně, ktrým se to nelíbilo, ale nejspíš jsem nebyl jediný, kdo jim na jejich řetězáky odpovídal takovým způsobem, takže se stím nakonec smířili :) a zdá se, že stím už nadobro přestali... akorát moje adresa v tom mnohastránkovým seznamu příjemců v každém emailu nejednou posloužila jako cíl spamu, což se v poslední době taky už začíná uklidňovat (díky seznam.cz za momentální situaci;))

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru