Responsivní menu v Drupalu snadno a rychle

Design stránek, který pružně reaguje na velikost okna prohlížeče, je stále populárnější. V Drupalu není problém použít některý z obecných responsivních frameworků. Ty odlehčené ale většinou nijak neřeší přeskládání menu v případě, že je stránka zobrazena na smartphonu. Co s tím?

Jen malé procento zakázek na tvorbu webu, které jsem v poslední době vyřizoval a vyřizuji, nevyužívalo principy responsivního designu. Ten umožňuje pohodlné čtení webu jak na počítači, tak na tabletu a v telefonu. Web nemusí detekovat použité zařízení, layout stránky se prostě jen přeskládá podle toho, jaká je momentální velikost plochy použitelné pro jeho zobrazení.

Pro specializované aplikace jsem si oblíbil Twitter Bootstrap. Kromě responsivní mřížky totiž obsahuje spoustu doplňkových funkcí a je ideální pro tvorbu administračních rozhraní. Pro responsivní weby stavěné na Drupalu jsem začal používat mřížku Skeleton. Tu lze do Drupalu jednoduše dostat pomocí základního tématu vzhledu Responsive Skeleton, ale stejně tak ji můžete rovnou zařadit do svých šablon.

Problémem Skeletonu, ale i dalších odlehčených responsivních mřížek je fakt, že neřeší přeskládávání menu. Pokud si stránku zobrazíte na úzkém displeji chytrého mobilního telefonu, zřejmě nebudete chtít, aby menu stále vypadalo jako lišta, která se je rozlomila na několik řádků. Výsledky bývají obludné.

Právě na toto myslí jednoduchý modul Responsive menus. Podívejme se, jak jednoduše jej lze použít ve stávajícím webu s Drupalem.

Responsivní menu v Drupalu s modulem Responsive menus

Po zapnutí modulu Responsive menus si musíte najít CSS selektor, kterým modulu řeknete, že obsahuje meníčko, které potřebujete proměnit na responsivní.

Jako příklad použijme například web postavený na volně dostupném tématu vzhledu Corked Screwer. To je jinak pěkné responsivní téma, které ovšem menu příliš neřeší. Respektive řeší pomocí podpory pro Superfish, ale jeho proměnu na rozbalovací nabídku na mobilu nemám rád.

Pokud si ve webovém prohlížeči zobrazíte nástroje pro vývojáře (kliknout na menu na webu pravým tlačítkem a volba Prozkoumat prvek), pak můžete projít DOM strukturu stránky a zjistit, že v tomto případě je hlavním kontejnerem pro navigační lištu značka DIV s atributem id=“menu“. Náš CSS selektor tedy bude #menu. Podobně byste postupovali na jiných stránkách, například na Maxiorlovi můžete zjistit, že zde by selektor byl #block-system-main-menu--2.

Hledání selektoru pro menu

Nyní přejděte v administraci webu do nové sekce Nastavení > Uživatelské rozhraní > Responsive menus. Vyhledejte políčko pro zapsání selektoru a výchozí hodnotu, která zřejmě nebude na vašem webu fungovat, přepište zjištěným selektorem. Pokud potřebujete responsivních menu na webu více, pak na každý řádek uveďte jeden selektor.

Nastavení modulu Responsive Menus

V nastavení můžete dále určit, jak bude vypadat tlačítko rozbalující menu, co na něm bude napsáno a jaká je hraniční šířka, po které dojde k přepnutí menu do upravené podoby.

Nyní můžete znovu načíst titulní stránku webu a podívat se, jak se menu změnilo. Nečekejte samozřejmě zázraky. V závislosti na tom, jak je téma vzhledu postaveno, může být potřeba menu mírně dostylovat. Funkcionalita je však připravena.

Jak to dopadne u tématu vzhledu Corked Screwer, vidíte na následujícím obrázku.

Responsivní menu v Drupalu a Corked Screwer bez úprav

Jak vidíte, menu zde máme pod tlačítkem, které po klepnutí zobrazí obsah navigace. Corked Screwer však má určitý problém ve stylech, kdy občas zlobí i původní menu. Na příkladu tohoto tématu tedy ukážu, jak celou věc vyřešit.

Doplnění stylů pro responsivní menu u tématu Corked Screwer

Hned na první pohled by vám mělo být jasné, že problém poskládání menu, kdy lišta leze do prostoru loga, je způsoben chybějícím clear: both; pro některý z prvků.

Úprava stylů pro menu

Pohledem do DOM struktury byste měli jasně poznat, že do stylů stačí doplnit výše uvedené pravidlo pro DIV s id=“main-menu“.

#main-menu{ clear: both; }

Nyní zkuste menu rozbalit – správně překryje položky na stránce, ovšem vzhled rozbaleného menu není úplně doladěný. Nezbývá než přidat několik dalších řádků do CSS.

#main-menu .responsive-menus ul.menu li a{

  color: #fff;

  font-weight: bold; 

  font-style: normal;

  font-family: Arial;

  width: 100%;

  padding: 3px 10px;

  text-decoration: none;

  display: block;

}

#main-menu .responsive-menus ul.menu li a:hover{

  background: #444;

}

S menu si samozřejmě můžete hrát dále, berte výše uvedených pár stylů jako základní úpravu. Menu pak vypadá následovně:

Corked Screwer a responsivní menu v Drupalu Corked Screwer a responsivní menu v Drupalu

Pokud nechcete, aby překrývalo obsah pod sebou, ale aby se obsah stránky při rozbalení menu odsunul, vypněte v nastavení Responsive Menus absolutní pozicování. V případě, že chcete pokročilejší chování pro do sebe zanořené položky menu, pak si nastavení modulu přepněte na volbu Mean Menu. Musíte ale aktualizovat knihovnu jQuery ve svém Drupalu.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Pán Polzer, keď ste už spomenuli túto tému vzhľadu. Neviete ako dostanem do #slideshow .slider-item-body a do #slideshow .slider-item-title diakritiku?
Ďakujem s pozdravom Mikuláš Halász

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru