Prohlížeče obrázků: kdo se po kom opičí?

Nedávno jsem se kvůli jednomu článku pro časopis Computer podrobněji zabýval srovnáním prohlížečů obrázků, resp. správců fotografií. Překvapila mě jedna věc, a sice že u některých programů je až nápadná podobnost v některých funkcích. Chápu, že vymyslet originální řešení určitého problému není vždy snadné, zvlášť když již existuje osvědčené řešení. Ale zejména podobnost obsluhy funkce pro úpravu barev v obrázku mě dost zarazila.

Reklama

Ve světě IT (a nejen tam) je kopírování nápadů dost běžnou záležitostí, bohužel jen málokterá firma se tomu vyhne. Ale najdou se i softwaroví výrobci s dostatkem vlastních nápadů. Posuďte sami. Připravil jsem několik obrázků různých prohlížečů. Skoro mi to připomíná hru nazvanou „Najděte deset rozdílů“ :-)

XnView
 
Úprava barev v XnView
 
IrfanView
 
Úprava barev v IrfanView
 
Zoner Photo Studio 9
 
Poněkud vylepšená úprava barev v Zoner Photo Studio 9
 
ACDSee
 
Zdá se, že ACDSee jde při úpravě barev vlastní cestou

Nerad bych, aby se tvůrci, resp. distributoři programů zmíněných v tomto mém článečku ihned oháněli tím, že právě oni přišli s konkrétním řešením jako první a právě jejich podoba řešení je nejlepší. Chápu, že některé příspěvky na Maxiorlovi nejsou pro řadu firem příjemné, ale není třeba mi vyhrožovat. Myslete na to, že by se pouze potvrdilo úsloví o tom, že potrefená husa nejvíc kejhá.

Reklama

Komentáře

Tak taky nebudete kritizovat že se pekař opičí. Prostě, některé tvary se osvědčily, a ergonometrie je věda jako každá jiná.

Tady je názorný příklad - ACDSee šel vlastní cestou, a je vidět jak je to nepřirozené, místo aby jste srovnával obrázky vedle sebe, tak pod sebou, čili musíme se "přepínat" očima.., když chcete nastavit, tak musíte očima na druhej konec obrazovky....

Já to nekritizuju, jenom to konstatuju. V ACDSee je to nepřirozené, souhlas. Nicméně i ten rohlík se odlišuje, pokud není zrovna z univerzálních Delta pekáren... ;-)

-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář