Password Security Scanner: zkontrolujte si bezpečnost hesel

Pamatujete si všechna hesla, která používáte a která máte uložena ve svém počítači v různých programech? Určitě ne. Tím spíše by vás měl zajímat program, který zobrazí nejenom seznam uložených přístupových údajů v různých aplikacích, ale navíc vyhodnotí i kvalitu použitých hesel.
reklama

Programy s hlavičkou NirSoft možná znáte. Jejich autor nabízí na internetu mnoho freewarových nástrojů pro práci s hesly a internetovým připojením. Najdete mezi nimi i v prosinci uvolněný Password Security Scanner, tedy relativně novou aplikaci. Slouží k zobrazení seznamu přístupových údajů uložených v rámci různých aplikací ve vašem počítači. V přehledu pak vyhodnotí sílu používaných hesel.

Jak kvalitní jsou vaše hesla?

Password Security Scanner po svém spuštění prohledá váš počítač a posbírá přístupové údaje uložené v programech Internet Explorer, Firefox, Microsoft Outlook, Windows Live Mail, v Messengeru od Microsoftu a dále ještě hesla pro vytáčené připojení k internetu a pro VPN. Podpora dalších aplikací se dle autora může objevit v pozdějších verzích programu.

Celý proces zjišťování hesel trvá od chvilky do dvou minut, podle toho, kolik dat máte ve svém počítači uloženo. Password Security Scanner následně zobrazí tabulku s přehledem názvů míst, pro která slouží nalezené přístupové údaje, s typy hesel a názvy aplikací, kde jsou hesla uložena, s různými informacemi jako je délka hesla a použití různých znaků a především se souhrnným indexem kvality hesla. Najdete jej ve sloupečku Password Strength.

Password Security Scanner: zkontrolujte si bezpečnost hesel

Password Security Scanner: zkontrolujte si bezpečnost hesel

Klepnutím do záhlaví přehledové tabulky si můžete seznam seřadit podle libovolných kritérií. Nejčastěji asi využijete řazení dle kvality hesla v sloupci Password Strength. Vzhledem k tomu, že sloupců je v tabulce hodně, doporučuji vám přetáhnout si myší sloupeček Password Strength více doleva. Poklepáním na vybraný záznam si jej otevřete v samostatném okně. Více informací, než je na řádku v tabulce v tomto okně ale neuvidíte.

V jednoduchém detektoru kvality hesel Password Security Scanner najdete ještě nastavení Options > Advanced options. Zde můžete zapnout volby zajišťující, že se v přehledu objeví jen položky, jejichž heslo je kratší nebo slabší než určitá hodnota. Lépe tak poznáte, co by stálo uvážit změnit.

Password Security Scanner více funkcí nemá, snad jen ještě vyhledávání. I tak vám ale může pomoci s upozorněním na slabou kvalitu přístupových hesel do míst, na která jste třeba už dávno zapomněli. Je rozhodně lépe si tyto skutečnosti připomenout sami, než čekat, až nízkou kvalitu vašich hesel odhalí nějaký hacker.

Program stáhnete z webu jeho tvůrce na adrese www.nirsoft.net a je k dispozici zdarma.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru