Otravná reklama na Firefox: přiláká nebo odradí?

Nejsem moc velkým příznivcem toho, aby se webový prohlížeč Firefox prosazoval za jakoukoli cenu. Už tak působí dosti kontraproduktivně, když se jeho reklamní proužky objevují na stránkách pubertálních amatérů, kteří stoprocentně vědí, kdo je a není lama, avšak na svém webu mají kromě reklamních proužků na Firefox pouze nejrůznější javascriptová udělátka. Dnes jsem při návštěvě jedné webové stránky použil místo Firefoxu Internet Explorer 7 a nestačil jsem se divit.

Ihned po načtení webu jsem se totiž dozvěděl, že jsem asi úplný blbec, protože používám prohlížeč, který je ve srovnání s Firefoxem úplný zmetek. Myslím si, že důvody pro použití Firefoxu namísto Internet Exploreru 7 jsou v podobě, tak jak je uvádí onen web, poněkud scestné.

Otravná propagace Firefoxu

Je opravdu nutné, aby vnucování Firefoxu zdržovalo od přístupu k webu?

Firefox vs IE7: kde je pravda?

Předně, Internet Explorer dovede blokovat vyskakovací okna již od verze 6 ve Windows XP SP2. Jestli je více odolný proti virům a spywaru záleží podle mě spíše na uživateli a jeho inteligenci, než na prohlížeči. Skutečnost, že by jenom Firefox měl možnost prohlížet stránky v záložkovém rozhraní je nesmyslná, IE7 to zvládá bez problému. Také o tom, že by Firefox byl lepší pro webové designéry a vývojáře lze s úspěchem pochybovat. Ano, řada věcí v něm jde v tomto směru pohodlněji, ale také IE má svůj Developer Toolbar a řadu dalších doplňků. Stačí jen chtít je najít.

Úplným nesmyslem je tvrzení, že používáním Firefoxu zamezíte tomu, aby Microsoft rozhodoval o budoucnosti webu. Microsoft má jakožto nepřehlédnutelná IT firma dostatek možností k tomu, aby o trendech ve vývoji na webu rozhodoval i bez Internet Exploreru. Viz třeba Silverlight a podpora této platformy i pro Firefox nebo Safari. Microsoft není jediný, kdo má na internet vliv. Co třeba Google a další mamutí internetové firmy?

Mýty, polopravdy, lži

Opravdu nechápu, proč Microsoft představuje pro mnohé takové strašné zlo. Ale ještě více mi vadí nesmyslné protlačování open source Firefoxu způsobem, jakým je to třeba na www.anastaciathevoice.net. Polopravdy, zakrývání skutečnosti a obtěžování návštěvníka. Já nechci, aby mě při prohlížení webu obtěžovala vlezlým způsobem nabízená reklama na Firefox. Chci si prohlížet web, nechci si číst snůšku polopravd a teprve poté klikat na odkaz, který mě na web pustí.

Působí to kontraproduktivně. Lži mě odrazují od používání Firefoxu, jeho vnucování mě odrazuje od čtení webů, které to dělají. Navíc jsem přesvědčen o tom, že autorovi stránek nejde ani tak o propagaci Firefoxu, jako spíš o výdělek pomocí AdSense. Reklama na Firefox totiž v jeho podání vede ke stažení Firefoxu s Google Toolbarem, navíc podle odkazu jde o propagační kampaň v AdSense. Kdyby ten reklamní čtvereček byl někde přímo na webu, neřeknu ani fň (na Maxiorlovi to také někde najdete), takto musím uvažovat nad tím, jestli autorovi webu jde více o zisk z AdSense nebo o zviditelnění Firefoxu. V obou případech však volí nepřiměřené řešení.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

...a není to záležitost jen FF.

návštěvník

A to, ze je IE v kazde kopii windowsu ti nevadi?

Profile picture for user Jan Polzer

To mi opravdu nevadí. Stejně jako je v linuxvé distribuci přehrávač videa a webový prohlížeč, ve WIndows mám Windows Media Player a Internet Explorer. Nevidím na tom nic špatného, pro uživatele to představuje maximum pohodlí, když nemusí nic dalšího instalovat k tomu, aby mohl začít fungovat. Navíc, když si dám do woken třeba Firefox, nemá s ním systém problém pracovat (Windows Vista).

Mimochodem, sám používám Firefox, viz http://www.maxiorel.cz/internet-explorer-mam-rad-ale-presto-pouzivam-firefox

Ale fanatiky prostě nesnáším.

Jan Polzer

Maxiorel.cz
Polzer-SW.com
Screenshots Archive

návštěvník

Jako prostý programátor v html, javascriptu, php a css bych se spíše postavil za Firefox. Je pravda, že mám zkušenost spíše s verzí IE 6.0 (a předchozími), ale stavím se ke všem verzím IE dosti skepticky. Vím, že vývojáři dost věcí ve verzi 7 zlepšili, ale má to jednu podstatnou vadu.....aktualizace. Firefox se opravdu snaží udržovat aktuální sám od sebe, je volně ke stažení pro všechny platformy (oceňuji u prohlížeče univerzálnost), snaží se plnit mezinárodní normy a směrnice (s čímž má IE opravdu potíže)(myslím tím především s validací). Nesčíslněkrát jsem se setkal s naprosto nestandardním chováním IE, které vyžadovalo úpravy skriptů přímo a pouze pro IE - z čehož plynou nevalidovatelné části skriptů. Naopak Firefox vychází vstříct a nabízí další možnosti vyjádření a možností image stránek. Co se týče reklamních kampaní , tak si myslím, že si firmy nemají co vyčítat - je to prostě džunge, ale takový už je svět kolem nás. Říkám tedy, že jako programátol jsem si spíše zamiloval Firefox...

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru