Obrázky na plochu – ano či ne a kde je vzít

Wallpapery, tapety, obrázky na plochu. Za těmito slovy se skrývá vždy to stejné. Obrázek na plochu může být fotografie, speciálně připravená grafika, setkat se můžete i s různými texty umístěnými na jednobarevném pozadí. Když si občas prohlížím různé sbírky nabízející obrázky na plochu, říkám si, že autoři některých těchto obrázků asi nemají soudnost, když je nabízí jako tapetu na pozadí.

Obrázky na pozadí by měly splňovat několik podmínek, z nichž rozměr je jen podružným požadavkem. Dnes již nikoho příliš nenadchnou obrázky o rozměrech 800×600. Nejvíce používaným rozlišením obrazovky je režim 1024×768 a více bodů, přičemž rozměrově kvalitní obrázek na plochu by měl mít rozměry alespoň 1600×1200 bodů.

Jak by však takový obrázek na plochu měl vypadat? Konkrétní doporučení vám nedám, každý má své vlastní požadavky. Nicméně autoři obrázků na plochu by měli dodržet několik podmínek. Myslím si, že budete souhlasit s tím, že fotografie celebrity na bílém pozadí není nejvhodnějším motivem pro umístění na plochu. Nejenže neměnící se bílá plocha bude vypalovat monitor, ale obecně je lepší volit tmavší odstíny na pozadí.

Obrázky na plochu nesmí být rušivé

Obrázek na pozadí plochy by neměl být moc strakatý – způsobí to, že popisky u zástupců programů a souborů na ploše budou nečitelné, a to i při změně jejich barvy. Navíc myslete na to, že řada uživatelů zůstává věrná bílé barvě písma u popisků ikonek. I toto je důvod, proč nepoužívat bílou barvu v obrázku na plochu.

Za zamyšlení také stojí rozhodnutí, zda vůbec obrázek na plochu použít. Zde byste se měli řídit nejenom výkonem svého počítače, ale také svým vlastním pracovním výkonem. Pokud pořídíte svým fotoaparátem pěkný obrázek, který bude mít velikost souboru okolo 3 MB, není dobré jej dávat na pozadí, aniž byste zmenšili jeho rozměry na rozlišení odpovídající vaší obrazovce a případně snížili kvalitu obrázku. Myslete na to, že čím větší velikost obrázku na ploše, tím méně bude dostupné operační paměti pro ostatní programy. Navíc načítání velkého obrázku na plochu zbytečně zpomalí spouštění operačního systému.

Druhým aspektem je vaše pracovní výkonnost. Obrázky na plochu, na kterých jsou vidět svůdná těla zbytečně, budou odvádět vaši pozornost od práce na počítači. Navíc myslete na to, že k počítači se mohou dostat i jiní lidé, než jejich majitel. Stačí návštěva příbuzných, pracovní cesta s notebookem, či ukazování svých fotografií přátelům. Neutrální motiv na ploše je tedy určit vhodnější. Řada uživatelů jde také do extrému a na plochu nedává žádný obrázek. I to má své logické zdůvodnění – pokud máte neustále spuštěný nějaký program, je zbytečné systém zatěžovat obrázkem, na který stejně nevidíte.

Na internetu najdete spoustu serverů nabízejících obrázky na plochu. Od doby, co používám operační systém Windows Vista, preferuji na pozadí fotografie z přírody. Velmi se mi líbí to, co nafotil Hamad Darwish. K návštěvě doporučuju také Mota.ru. Co preferujete na pracovní ploše vy?

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

já preferuji tapety ze své oblíbené hry (tedy série her) Sonic the Hedgehog. Na všech čtyřech virtuálních plochách mám tapety různých postav :D
Plocha 1 a 2
Plocha 3 a 4
Ale kdysi, než jsem ještě měl tyto tapety, jsem zkoušel i jiné, včetně již zmiňovaných "strakatých" a složitých, ale hned jsem to dal pryč, protože pokud se v té haldě ikon na ploše na těch screenech nedá vyznat, tak s tou nepřehlednou tapetou už to nešlo vůbec :D
Jinak co se týče žádného obrázku na ploše, tak to zrovna moc nemusím, trochu mi to připomíná "PC pravěk" kdy byly PC z dnešního pohledu nic moc a výkonem a pamětí se muselo šetřit. Ale myslím že u dnešních výkonných PC to trochu postrádá smysl.
Jinak ty fotky přírody jsou taky hodně hezké, a kdyby to šlo tak bych si je taky dal, ale bohužel ty součásné tapety jsou pro mě lepší :)

návštěvník

no já jsem spíš líný ty ikony mazat (když potřebuju místo na další, smažu obyvkle jen jednu ikonu, o které usoudím že je nepotřebná i když nepotřebých je tam 90%, a vlozim tam dalsi. Nebo nekdy nemazu vubec a pak je tam tech ikon vic nez se jich tam vleze :D). Ale teď nová verze programu na 3D desktop ve Windows - Yodm3D, by mela podporovat individualni ikony pro kazdou plochu, takze by se to (na cas) melo vyresit :D I kdyz je to zatim v beta fazi ta nova verze.
No ale kupodivu se v tom zmatku celkem dobre vyznam, ale jak rikam (pisu) kdyz jsem si tam kdysi dal nejakou "slozitou" tapetu, skoro jsem ani nepoznal co je ikona a co plocha. :D

návštěvník

jinak tady je ukazka jak ta plocha vypada s nejakou zmatenou tapetou.
Je to opravdu mnohem neprehlednejsi jak pisete - strakaty obrazky se nehodi.
Zmatek
Jinak se omlouvam ze jsem to takhle rozkouskoval na dva prispevky, ale dat sem ukazku ty zmateny plochy me napadlo az po chvili.

návštěvník

U plochy dávám přednost minimalismu s tmavými odstíny. Má to nespočet výhod - umírněnost, decentnost a šetrnost. Nikdy nevolím bílé pozadí, večer bije do očí a rozsvěcuje, namáhá zbytečně moc pixelů

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru