Nový O&O Defrag 10: defragmentace v novém kabátě

O&O Defrag jsem vždy považoval za jeden z nejlepších defragmentačních programů. Vyniká svou rychlostí, ovládáním, zobrazovanými informacemi. Skvělá je jeho integrace do systému, na požádání se registruje jako výchozí defragmentační nástroj. Nejnovější desátá verze přináší na první pohled přepracované uživatelské rozhraní ve stylu MS Office 2007. Uživatelské rozhraní však není vše, v O&O Defrag 10 najdete řadu nových funkcí.

Pás karet Ribbon

Microsoft se svým návrhem nového způsobu ovládání aplikací a potlačením klasické programové nabídky inspiruje čím dál více vývojářů, takže si troufnu tvrdit, že programové nabídky z aplikací pro Windows jednou vymizí úplně a na pás karet se budeme koukat v každém programu. V případě O&O Defrag tato změna jen prospěla. Ovládání je nyní mnohem přívětivější a srozumitelnější.

O&O Defrag 10
 
Nový moderní vzhled O&O Defrag 10

Pás karet nabízí čtyři položky – defragmentaci, přehled úloh, zobrazení informací a nápovědu. Pod pásem karet je už rozmístění prvků stejné jako v předchozích verzích. Uvidíte tedy seznam diskových jednotek, náhled na obsah disku pomocí clusterů, přehled úloh, hlášení a koláčový graf s informacemi o zvoleném disku.

Defragmentace

Nová verze O&O Defrag již plně podporuje také Windows Vista a slibuje ještě rychlejší defragmentaci. Samozřejmě nechybí možnost analýzy stavu fragmentace diskové jednotky a spuštění kontroly chyb. Klepnutím na políčko reprezentující několik clusterů se dozvíte, jaký je jejich obsah. O&O Defrag umožňuje jednodušší spuštění defragmentace méně zkušeným uživatelům. Objevilo se tlačítko pro spuštění defragmentaci na všech jednotkách.

O&O Defrag 10
 
Koláčový graf se stavem disku

Funkce nazvaná O&O OneButtonDefrag automaticky zjistí potřebné nastavení defragmentace pro zvolenou diskovou jednotku a přidá plánovanou úlohu do systému. Podle toho, jak často a jak moc je disk fragmentován, tak často se bude dávat do pořádku. Zajímavé na tom je, že O&O OneButtonDefrag automaticky mění nastavení podle stavu vašeho systému. Není-li již defragmentaci potřeba provádět příliš často, tak se nastavení samo upraví. Tato technologie zkrátka hlídá stav vašeho systému za vás.

O&O Defrag 10
 
Prohlížeč obsahu clusterů

Stejně jako v předešlých verzích je připraveno několik metod defragmentace (rychlá, šetřící místo na disku, kompletní podle jména, úpravy nebo data přístupu k souborům). Výhoda O&O OneButtonDefrag je v tom, že se méně zkušený uživatel nemusí rozhodovat, kterou si vybere, program to určí podle stavu disku za něj.

Zajímavé novinky – spořič obrazovky

Majitele notebooků potěší technologie O&O IntelligentPowerControl, která zajistí, že naplánovaná defragmentace nebude probíhat v případě, že notebook právě běží pouze na baterie. To zajistí, že vám nenaroste spotřeba energie. Po připojení počítače zpět k elektrické síti bude defragmentaci automaticky pokračovat.

O&O Defrag 10

Podpora šetření baterie se bohužel po instalaci na notebook sama nezapne

O&O Defrag 10 se nyní automaticky aktivuje kdykoli, když se spustí spořič obrazovky. V okamžiku, kdy je počítač z tohoto režimu opět probuzen, defragmentaci se zastaví a neruší vás při práci snižováním výkonu počítače. Disk v počítači se tedy dává do pořádku kdykoli, když zrovna s počítačem nepracujete – opět se nemusíte o nic starat, O&O Defrag na to pamatuje za vás. Skvělé. O&O Defrag má také vlastní spořič – na rotující 3D desce je vidět náhled na clustery na disku a stav probíhající defragmentace. Správce sítí bude zajímat, že tuto funkci je možné aktivovat také vzdáleně pomocí sítě.

Doplňky, které potěší

O&O Defrag 10 podporuje operační systémy Windows 2000, Windows XP i Windows Vista (ve všech verzích). K dispozici je jak 32bitová, tak 64bitová varianta. Defragmentaci můžete spouštět přímo z prostředí Windows pomocí kontextové nabídky. Ovládat ji lze také nabídkou i ikonky v systémové části lišty. Nechybí podpora defragmentace při bootování systému, podpora disků RAID a paměťových a externích disků/karet. Před spuštěním a po dokončení defragmentace lze vyvolat dávkové soubory, což opět ocení správci sítí. Pro ně je určen O&O Defrag 10 Server Edition, přičemž O&O Defrag 10 se chová jako klient serverové verze.

Cena programu je myslím vzhledem k tomu, co umí docela příjemná – 44,95 USD. Více informací najdete na jeho stránkách. Mimochodem, společnost O&O Software nedávno představila nové logo a s tím i spojenou změnu vzhledu svých webových stránek, které jsou nyní stejně jako nový O&O Defrag mnohem přehlednější.

Další obrázky z O&O Defrag 10 najdete na Screenshots Archive.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Skutočne tie stránky sú oveľa lepšia a prehľadnejšie a čo sa týka OOdefrag10, no som zvedavý, ale používam staršiu verziu a som spokojný :)

návštěvník

Nedávno som prešiel na bezplatný Defragler a mám podobné výsledky zadarmo

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru