Novell a Electronic Frontier Foundation se spojují k reformě softwarových patentů

Humbuk okolo softwarových patentů na chvíli utichl, přesto není toto téma zcela mrtvé. Nejnovější zpráva se týká společností Novell a Electronic Frontier Foundation, které oznámily, že budou spolupracovat na reformách softwarových patentů po celém světě. Novell jakožto držitel několika významných atentů považuje obecný princip softwarových patentů za odůvodněný. Bez jejich reformy však vidí překážku v dalších inovacích softwaru.

Reklama

Novell a EFF budou lobovat u vlád a mezinárodních organizací, aby byla navržena legislativa a politiky, které by u patentů podporovaly inovaci. Klíčovou oblastí úsilí bude Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO), kde se scházejí členové vlád Spojených národů, aby koordinovali postoje k problematice duševního vlastnictví. Vzhledem ke snadnosti, s jakou softwarové ideje a kódy překračují hranice, bude tato problematika vyžadovat globální přístup.

Novell

Mimochodem, Novell vlastní přes 500 důležitých softwarových patentů. od doby, kdy se začal orientovat na Linux a open source technologie, považuje existující patentový systém jako škodlivý rozvoji open source.

Stále slyšíme o tom, jak se velké společnosti hádají o prospěšnosti softwarových patentů. Ale zajímá zodpovědné lidi názor malých a samostatných vývojářů? Myslím, že příliš ne.

Reklama

Přidat komentář