Notebook Lenovo IdeaPad Y550: výkon a velký disk nejen pro zálohy

Začátkem prosince společnost Lenovo pustila na trh novinku v podobě výkonného notebooku IdeaPad Y550. Ten bez problémů zvládá přehrávání filmů, kancelářskou práci, ale i řadu her.

Design IdeaPad Y550

Notebooky se stále více prosazují na úkor běžných stolních počítačů. Není se co divit. Jejich výkon je již ve většině případů dostatečný k tomu, aby uspokojil většinu uživatelů s jejich běžnými potřebami - kancelářskou prací, prohlížením internetu, hraním her, sledováním filmů atd. Nový notebook Lenovo IdeaPad Y550 to vše zvládá, navíc vám nabízí v oblasti notebooků docela velký úložný prostor na svém disku - 500 GB.

Lenovo IdeaPad Y550 je notebook střední velikosti, při zavřeném víku je znát, že jde opravdu o širokoúhlý stroj. Jeho designu dominuje černá barva doplněná měděnými tóny okolo víka displeje. Víko displeje je matné, ale hladké a doplněné mírně vystouplými vzory. Vnitřní část je celá lesklá - tělo i displej. Ten je podsvícen pomocí LED technologie. Spodní část je již z klasického zdrsnělého plastu. Přesto se mi zdá hladší než například u řady ThinkPad.

Lenovo IdeaPad Y550

Lenovo IdeaPad Y550

Na vnitřní části notebooku, mezi klávesnicí a displejem najdete dvojici stříbrně orámovaných reproduktorů zasazených do prohlubiny v těle notebooku. Pokud zrovna nedbáte na pořádek, brzy se vám tyto škvírky zanesou nečistotami. Třetí reproduktor, resp. subwoofer, který oceníte zejména při sledování filmů a hrách, najdete naspodu. Bohužel způsob vsazení reproduktorů do těla notebooku se projevuje tím, že při maximální hlasitosti u vyšších tónů nepříjemně chrastí. Přitom je stačí silou přidržet a je po problému.

Lenovo IdeaPad Y550

Lenovo IdeaPad Y550

Tip: Jaká je spolehlivost notebooků? Přečtěte si článek Jaký výrobce notebooků má nejlepší železo?

Klávesnice, touchpad a konektory

Pokud vám notebookové klávesnice nedělají dobře, nebo jste-li zvyklí na rozložení s oddělenými klávesami Home, End, Page Up/Down, Insert a Delete, patrně vám klávesnice Lenova IdeaPad Y550 moc vyhovovat nebude. Její koncept je totiž maximálně úsporný, což znamená, že zmíněné klávesy jsou buď ve sloupci na pravé straně, nebo si jejich funkce vyvoláte po stisku funkční klávesy a některého z eFek.

Lenovo IdeaPad Y550

Lenovo IdeaPad Y550

Klávesnice je ale jinak příjemná a tichá, notebook není rozvrzaný, takže určitě tím potěší milovníky ticha. Je zde však ještě jedna nepříjemná drobnost. Svítící logo IdeaPad, stejně jako tlačítko napájení a několik dalších funkčních i dekoračních diod svítí ostře bílým světlem. To je krásně efektní v kombinaci s lesklým displejem a určitě to pomůže k prodeji notebooku do domácností. Je to však překážka, budete-li chtít tento notebook použít k delší práci. Silné bílé diody zkrátka táhnou oči, zejména v zimě, kdy je okolního světla spíše méně.

Lenovo IdeaPad Y550

Lenovo IdeaPad Y550

Okolo klávesnice najdete kromě reproduktorů a napájecího tlačítka ještě ovládání hlasitosti a speciální tlačítko pro vyvolání zálohovacího programu.

Nezvyklé je provedení touchpadu. Jeho povrch je plný mělkých dolíků, což je na první pocit zvláštní, ovšem po chvilce si na přesnější ovládání díky této úpravě zvyknete. Touchpad je navíc tzv. multitouch, tedy vícedotekový. Využijete to například při prohlížení fotografií k jejich zoomování a v dalších aplikacích.

Lenovo IdeaPad Y550

Lenovo IdeaPad Y550

Vzhledem k tomu, že se celý displej odklápí na plastových pantech dozadu, jsou konektory umístěny pouze po stranách notebooku. Na IdeaPad Y550 najdete tři konektory USB plus jeden další kombinovaný s eSATA, VGA výstup, HDMI a konektor pro připojení síťového kabelu. Na internet se dostanete také bezdrátově. Kromě Wi-Fi je tu také Bluetooth.

Záloha a obnova dat na Lenovo IdeaPad Y550

500 GB velký disk nemáte dostupný s celou jeho kapacitou. Část disku je ukryta před zraky běžného uživatele a slouží pro uložení zálohy samotného systému. Pokud v notebooku cokoli zmastíte tak, že bude nutné přeinstalovat celý operační systém, stačí při startu počítače (mimochodem doprovázeného efektním zvukovým doprovodem) stisknout speciální klávesu a vyvolat obnovovací režim.

Lenovo OneKey Recovery na IdeaPad Y550

Lenovo OneKey Recovery na IdeaPad Y550

Viditelná část disku je rozdělena na dva diskové oddíly. Hlavní oddíl nabízí 420 GB, část vyhrazená pro jednotku D: má kapacitu 30 GB a jsou na ní uloženy zálohy ovladačů pro tento notebook. Tento diskový oddíl můžete využít také pro ukládání vlastních záloh. Jen upozorňuji, že v případě poruchy disku přijdete úplně o vše, proto je vhodné zálohovat soubory spíše mimo počítač.

Lenovo OneKey Recovery na IdeaPad Y550

Lenovo OneKey Recovery na IdeaPad Y550

Zálohovací aplikace OneKey Recovery má černé uživatelské rozhraní a zálohováním systému vás provede ve formě dvoukrokového průvodce - v něm nejprve vyberete cílové umístění zálohy a poté ji spustíte. Obnova systému probíhá ve speciálním prostředí, které se po zavolání příslušné funkce zobrazí po restartu počítače.

Lenovo OneKey Recovery na IdeaPad Y550

Lenovo OneKey Recovery na IdeaPad Y550

Zde jsou k dispozici OneKey AntiVirus od McAfee pro kontrolu systému, OneKey Recovery pro obnovu systému z některé ze záloh (výchozí nebo vaše vlastní) a dále nastavení, kde můžete například vytvořit heslo pro zabránění manipulace s tímto nástrojem.

Lenovo OneKey Recovery na IdeaPad Y550

Lenovo OneKey Recovery na IdeaPad Y550

Vytvoření zálohy notebooku s nainstalovanými Windows 7 a doplňkovými aplikacemi od Lenova, Cyberlinku a McAfee zabere okolo 15 minut, kompletní obnova systému z této zálohy trvá přibližně stejnou dobu.

Lenovo OneKey Recovery na IdeaPad Y550

Lenovo OneKey Recovery na IdeaPad Y550

Lenovo OneKey Recovery na IdeaPad Y550

Lenovo OneKey Recovery na IdeaPad Y550

Softwarová výbava IdeaPad Y550

Přestože je Y550 vybaven 4 GB operační paměti, je v něm nainstalována 32bitová verze Windows 7 Home Premium. Jinými slovy to znamená, že využijete maximálně 3 GB z celkové kapacity operační paměti. V notebooku je přeinstalováno několik programů označených jako Lenovo, avšak stojí za nimi známá softwarová společnost Cyberlink.

Kromě multimediálních přehrávačů a vypalovacího programu zde najdete zálohovací program OneKey Recovery 7.0 (také z dílny Cyberlinku). Umožňuje vytvářet kompletní zálohy systému na vyhrazený diskový oddíl a ve speciálním prostředí z nich systém zase obnovovat. Chcete-li mít naprostou jistotu, že o data nepřijdete ani po poruše pevného disku, vytvoříte si pomocí OneKey Recovery sadu bootovacích DVD.

Díky vestavěné webové kameře a doplňujícímu programu VeriFace je Lenovo IdeaPad Y550 schopno přihlašovat uživatele do Windows nikoli jen na základě hesla, ale také pomocí rozpoznávání jeho tváře. Veškerý software od Lenova dodávaný s notebookem je na našem trhu lokalizován do češtiny.

Výdrž při provozu na baterie

Při sledování filmu byste neměli mít problém dokoukat jej do konce, i když notebook budete mít odpojen od zásuvky. Při běžném provozu vydrží téměř tři hodiny, včetně přehrávání videa z YouTube a zapnutého Wi-Fi při další práci. To je v celku příjemné. Méně příjemný je však velice ostrý zvuk, který v pravidelných intervalech upozorňuje na nutnost připojit notebook ke zdroji napájení, pokud stav baterie klesne pod deset procent.

Lenovo IdeaPad Y550

Lenovo IdeaPad Y550

Specifikace Lenovo IdeaPad Y550

 • velikost: 15,6"
 • procesor: Intel Core 2 Duo P7450 2,13 GHz
 • paměť: 4 GB DDR3
 • disk: 500 GB WDC WD5000BEVT-22ZAT0
 • operační systém: Windows 7 Home Premium 32bit
 • grafika: nVidia GeForce GT240M (1GB DDR3)
 • rozlišení: 1366 x 768
 • hmotnost: 2,75 kg
 • udávaná výdrž: 3,5 hodiny
 • porty: 2x USB, 1x eSATA, 1x HDMI, 1x Ethernet, 1x VGA
 • další: 1,3 MPix webkamera, 2x repro, 1x subwoofer, Dolby Home Theater, multitouch touchpad, vestavěné zálohování
 • doporučená cena: 21990 Kč vč. DPH

Naměřené výsledky testů

 • 3DMark01: 22889 bodů
 • 3DMark03: 18237 bodů
 • 3DMark05: 11660 bodů
 • 3DMark06: 6 591 bodů
 • PCMark05: 5189 bodů
 • HDTune: 62,0 MB/sec, 17.0 ms
 • CrystalDiskMark: 65,10 / 67,17 MB/s (seq r/w), 31,07 / 44,36 MB/s (512k r/w), 0,466 / 1,534 MB/s (4k r/w)
 • Cinebench R10: 2 284 /4 316 bodů (CPU Benchmark), 3020 bodů Open-GL Benchmark
 • Windows Experience Index: 5,6
 • Výdrž při běžné práci - internet, Office, Wi-Fi, YouTube, stažený jas displeje na čtvrtinu: 2:50 (h:mm)

Hodnocení Lenovo IdeaPad Y550

Vzhledově pěkný, výkonem nabitý notebook za přijatelnou cenu. Tak bych Lenovo IdeaPad Y550 charakterizoval. Jeho výkon je opravdu znát, a to i při běžné práci. Velký pevný disk využijete vždycky, pro multidotykový touchpad se díky Windows 7 brzy objeví více programů.

Lenovo IdeaPad Y550

Lenovo IdeaPad Y550

Pokud na notebooku nebudete pracovat nějak intenzivně, tj. po většinu dne psát, programovat nebo provádět podobnou činnost, pak vám zhuštěná klávesnice a ostře svítící logo vadit nebude. V opačném případě dejte přednost řadě Lenovo ThinkPad.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru