NOD32 3.0 – nový model antivirového Ferrari

Na letošním Invexu bylo představeno nové bezpečnostní řešení od společnosti Eset. Kompletní sada antiviru, antispywaru, firewallu a antispamu nazvaná Eset Smart Security však má i svou alternativu v podobě nové verze oblíbeného antiviru NOD32. Jak správně poznamenali zástupci Esetu, ne každý bude věřit zcela novému produktu a NOD32 představuje pomyslné Ferrari mezi antiviry. Proč tedy uživatele nutit do instalace nového firewallu nebo antispamu, když jsou zvyklí používat k NODu jiná řešení.

Na následujících řádcích vám představím novou verzi NOD32 3.0. Jestliže doposud používáte verzi 2.7, doporučuji vám na trojkovou řadu přejít. V rámci zaplacených ročních aktualizací máte k dispozici upgrade na NOD32 3.0 zdarma. Nová verze přichází s novými technologiemi patrnými navenek i uvnitř. 

Nový kabát pro Windows Vista

Nový NOD32 je již plně kompatibilní s Windows Vista. Instalovat jej můžete v 32bitové i 64bitové podobě. Mezi podporovanými jazyky je samozřejmě i čeština. NOD32 3.0 má zcela přepracované uživatelské prostředí v duchu současných programů. Eset byl v tomto směru dlouhou dobu konzervativní a tak nové rozhraní antiviru přichází až po několika letech. Stále však platí, že je dokonale srozumitelné a přehledné.

NOD32 3.0

Nové rozhraní NOD32 v jednoduchém režimu 

Nabídku funkcí v uživatelském prostředí NOD32 3.0 lze zobrazovat v jednoduchém nebo rozšířeném režimu. Na levé straně je seznam hlavních částí programu, vpravo jsou pak ovládací prvky vybraného modulu. Rozšířený režim využijete spíše v Eset Smart Security, které má stejné ovládání jako nový NOD32. V něm se vám po aktivaci rozšířeného režimu nabídne navíc pouze několik nastavení týkajících se antiviru a antispywaru.

NOD32 3.0

NOD32 3.0 v rozšířeném režimu zobrazení 

Stav ochrany informuje o zkontrolovaných a případných infikovaných objektech. Kontrola počítače probíhá standardně na pozadí, lze ji však spouštět i ručně. Standardní kontrola prohledává celý počítač s výchozím nastavením, volitelná umožňuje vybrat složky a soubory ke kontrole, hloubkový nebo rychlý režim kontroly a nabízí možnost kontroly bez léčení.

Kontrola počítače s NOD32 

V dalších možnostech nastavení se dostanete ke skenovacímu jádru technologie ThreatSense. Zde zvolíte, jaké typy objektů bude NOD32 kontrolovat. Paměť, boot sektory, soubory, pošta, archivy nebo runtime pakovače jsou klasikou u všech antivirů. NOD32 standardně používá heuristiku, poradí si s programy typu adware (reklama), spyware (špioni) a riskware. Od jiných antivirů se liší tím, že dovede rozpoznat potenciálně nebezpečné aplikace vytvořené ve vyšších programovacích jazycích. Nabízí také ochranu před phishingem.

NOD32 3.0

Kontrola počítače je tradičně velmi rychlá 

Léčení má několik úrovní. Standardně jsou kontrolovány úplně všechny soubory, pokud vám toto nastavení nevyhovuje, je možné zadat konkrétní přípony souborů, které chcete kontrolovat. Pro NOD32 je typické, že při kontrole i při sledování počítače na pozadí je zatížení systému minimální a program je přitom dostatečně rychlý. Nízkou prioritu kontroly můžete nicméně vypnout a využít tak rychlost programu na maximum.

NOD32 3.0

Nastavení skenovacího jádra 

Doteď jsme se pohybovali v rámci volitelného nastavení kontroly počítače. Jestliže se však přepnete přímo do nastavení programu, budete moci ovlivňovat kontrolu počítače na pozadí a bude možno vypnout technologii Antistealth. NOD32 umožňuje nastavit rezidentní ochranu do nejmenšího detailu.

NOD32 3.0

Výběr způsobů kontroly

Blokování webových stránek 

NOD32 automaticky zjistí přítomnost poštovních klientů a nastaví ochranu elektronické pošty. Upozornění jsou na rozdíl od minula přidávána ve výchozím stavu jen do infikovaných zpráv. Podezřelé e-maily jsou pak automaticky přesouvány do zvláštní složky – nepožadujete-li něco jiného. NOD32 si poradí samozřejmě i s obecnou komunikací přes poštovní protokol POP3. Není omezen jen na několik podporovaných programů. 

NOD32 3.0

Detailní nastavení rezidentní ochrany

Pro rodiče a správce tzv. rodinných počítačů bude zajímavá kontrola přístupu na web. Kromě toho, že si poradí s phishingem, umí NOD32 blokovat určité webové adresy, které si zvolíte. Seznam přitom můžete naplnit jak konkrétními adresami, tak i jejich částmi. Obráceně lze vytvořit seznam adres, k nimž bude přístup vždy povolen. Jestliže používáte více webových prohlížečů, je vhodné v nastavení NOD32 určit, které to jsou. Docílíte tak maximální ochrany a kontroly přenášených dat. Kromě toho lze pracovat i s čísly portů použitými protokolem HTTP.

NOD32 3.0

Ochrana elektronické pošty 

V nastavení NOD32 najdete dále volby týkající se protokolování událostí, karantény, plánovače, upozorňování na události nebo ochranu nastavení heslem. Ta je užitečná především v případě, kdy s počítačem pracuje více lidí a jeden z nich je správce (a například blokuje přístup na určité weby). Využívat můžete Vzdálenou správu programu a integraci s konkrétními poštovními klienty.

Aktualizace NOD32 

Řadu uživatelů zajímá četnost aktualizací. V případě NOD32 lze tvrdit, že jsou velmi časté a probíhají minimálně jednou za den. Navíc díky technologii ThreatSense výrobce slibuje zachycení až 90% problémů, které ostatní antiviry zpracují až po potřebných aktualizacích.

NOD32 3.0

Ochrana webového prohlížeče 

Nový NOD32 3.0 má vylepšen sytém kontroly souborů, který dovede naplno využívat víceprocesorové systémy. Každý z procesorů pak nezávisle zpracovává jiný soubor. Také velikosti stahovaných aktualizací by měly být nižší než v předchozích verzích.

NOD32 3.0

NOD32 3.0 samozřejmě obsahuje i karanténu a plánovač 

NOD32 3.0 získal 5/5 bodů na Maxiorel.czPokud se rozhodnete pro zakoupení antiviru NOD32, pak vězte, že cena roční licence je 999 Kč bez DPH. Upgrade je samozřejmě zvýhodněný. Pro studenty, školství a zdravotně postižené nabízí Eset 50% slevu. To je myslím už velmi vstřícný krok pro všechny, kteří tráví čas na internetu hledáním slovních spojení NOD32 crack download. Kvalitní antivir srovnatelný s NOD32 zkrátka zdarma neseženete a takto zvýhodněná cena je snad dostupná už pro každého. Další informace o NOD32 3.0 najdete na webu www.eset.cz. Nezapomeňte se kouknout na článek o betaverzi Eset Smart Security.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru