Nero Burning Rom – kam zmizel můj dobrý přítel?

Uživatelé počítačů se mění a softwarové vybavení s nimi. Výrobci programů se snaží přizpůsobit rostoucímu počtu nezkušených uživatelů, kteří sedají k počítači. Nově příchozí již nechtějí hodiny bloumat a zkoumat, co znamená která funkce, pomocí kterých nastavení lze co ovlivnit a zoufat si, že program vypadá nudně. Požadují intuitivní rozhraní, co nejjednodušší ovládání, množství funkcí v jednom programu a pěkný vzhled. Bohužel řada výrobců softwaru se k tomuto požadavku staví špatně.

Příkladem budiž známý vypalovací program Nero. Když jsem jej před lety poprvé nainstaloval, byl jsem překvapen, kolik různých nastavení mi umožní změnit, jak dokonale si můžu určit vlastnosti vytvářeného cédéčka (DVD se teprve pomalu blížilo), jak je program spolehlivý a přehledný. Také v odborných časopisech na něj pěli chválu – Nero Burning Rom byl doporučován jako program pro zkušené uživatele, kteří chtějí mít na vypalovacím procesem maximální kontrolu.

Nero – pro zkušené nebo začátečníky?

Postupem doby se však z rychlého vypalovacího nástroje s množstvím nastavení stal tlustý moloch, jehož používání je noční můra. Pokud mě paměť neklame, jako první doplněk pro méně zkušené uživatele se v tomto softwarovém balíčku objevil Nero StartSmart. Šlo o jednoduchého průvodce, který nezkušeným uživatelům spustil Nero Burning Rom s nastavením odpovídajícím požadované činnosti – tvorba datového nebo zvukového média, kopírování či tvorba image souboru. Dnes jsou jeho možnosti samozřejmě rozšířeny o DVD a jejich formáty.

Později přibyl zvukový editor, nástroj pro měření rychlosti mechaniky, editor videa, zálohovací program, spouštěcí panel Nero Home a množství dalších programů. Z balíčku Nero se stal balík, který většině zkušenějších uživatelů zanese do systému množství balastu, který nepotřebují. Při instalaci samozřejmě lze spoustu věcí vypnout a ponechat si pouze jádro – Nero Burning Rom. Nicméně i to již není tím Nerem, na které se každý zkušený palič těšil. Některá nastavení přibyla, jiná se zase ztratila.

Nero
 
Spouštěcí panel Nero 7.1.0.2

Nedávno jsem například potřeboval vytvořit kombinaci datového a filmového DVD na jedné placce. Žádný problém, řekl jsem si. Starší koupenou verzi Nera jsem nemohl najít, instaloval jsem tedy nejnovější zkušební verzi. Již velikost balíčku nabízeného ke stažení mě trochu překvapila, nicméně v době rychlého internetu žádný problém. Do Windows Vista jsem nahrnul všechno, co Nero v instalaci nabízel, spustil jsem ho a začal marné snažení.

Při pokusu o vytvoření Video DVD mi Nero nedovolil přetáhnout do projektu datový obsah, případně zkracoval názvy souborů, což bylo nepřijatelné. Nabízel mi vytváření automatických přehrávačů, hrál jsem si s nastavením souborového systému, vše marné. Po několika vypálených DVD, které fungovaly dle mé potřeby buď pouze v počítači, nebo jen v přehrávači u televizoru jsem to vzdal. Starý dobrý císař Nero, král vypalovacích programů, je pryč. Místo něj je tu sice nástroj, se kterým je pro začátečníky zcela jistě radost pracovat, kdo však požaduje speciality, bude mít smůlu.

Řešení se nakonec najde

Svůj problém jsem nakonec vyřešil s použitím VSO CopyToDVD. Ten je mimochodem také v češtině, nabízí jednoduchého průvodce vytvářením projektu, ale hlavně: připomíná mi staré Nero. Jak rozhraním, tak možnostmi nastavení a hlavně funkcemi. Moje speciální DVD jsem po zapnutí souborového systému UDF 1.02 vypálil hned napoprvé tak, že bylo funkční všude. Navíc VSO CopyToDVD 4 je podstatně levnější než Nero 7 Premium Reloaded (981 Kč vs. 1 650 Kč, ke stažení a zakoupení na SW.cz, resp. Stahuj.cz). Tvůrci VSO pochopili, co uživatelé chtějí. Pohodlné ovládání má jít ruku v ruce s možnostmi a funkcemi, nikoli za cenu omezení.

VSO CopyToDVD
 
Spouštěcí panel VSO CopyToDVD – čistý a srozumitelný

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

já to tedy dělám (a vždycky jsem dělal, aspon co si pamatuju) tak, že dám vytvořit datové dvd, na něm udělám složky audio_ts a video_ts pro multimediální obsah a složku data pro data, která chci prohlížet na pc ... a myslím, že jsem se nikdy s žádným problémem nesetkal, se zkracováním názvů souborů ani ničím podobným

návštěvník

je fakt, že poslední verze Nera někdy s tímto zlobí

návštěvník

nejdříve mne zkomplikoval život tím, že když jsem vypalovat nějakou hudbu přes volbu mp3 CD, tak mi bez nějakého upozornění nevypálil nfo soubory, jpg covery (obaly cd) a ne mp3 soubory

později jsem se marně přes Nero pokoušel vypálit nějaké soubory s názvy souborů v UTF (japonské a ruské mp3), po přechodu na Ashampoo nebyl téměř žádný problém, stačí mít názvy adresářů (tj. název alba) v romanji (tj. latince) a kódování názvů samotných souborů pak není problém, tedy alespoň ve windows (do stolního DVD jsem to nestrkal)

prostě a jednoduše, Nero už jde několik verzí slepou uličkou...

návštěvník

Krásný den. Využikji tuto cestu k zodpovězení mé otazky. Mám Nero StartSmart Essentials čerstvě naistalované. Mám na klavesnici rychlé tlačítko přehravače a po instalaci nera mi nefunguje. Nevím přesně čím to je. Prosím o radu....

 

Děkuji Drtikol.

Profile picture for user Jan Polzer

To těžko říci. Zřejmě proto, že Nero přebralo asociace některých souborů místo WIndows Media Playeru, na který ovladače některých klávesnic spoléhají.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru