MobileVoip: volejte z telefonu přes internet za výhodné ceny

Volání přes internet je tu už řadu let. V desktopové podobě například pomocí Skype, u běžných telefonů s řadou VoIP operátorů. Co takhle VoIP v telefonu s Androidem, iOS či jiným systémem? Stačí si nainstalovat bezplatný program MobileVoip spolupracující s celou sítí operátorů VoIP.

Předpokládám, že většina z vás ví, jak VoIP (tedy voice over IP, hlas přes síť) funguje. Proto jen krátké připomenutí. Namísto toho, aby váš telefon vytočil číslo v síti operátora, spojí se přes internet s provozovatelem VoIP telefonie a ten následně zajistí spojení s cílovým telefonní číslem. Zkrátka podobně, jako když si na Skype koupíte kredit a voláte na běžná telefonní čísla. Výhodou by mělo být levnější volání, občas za cenu nižší kvality hovoru.

Na pevnou telefonní linku připojenou třeba přes ADSL si můžete domluvit propojení s některým z řady VoIP operátorů fungujících i v Česku. Přiznám se, že o podobných službách fungujících přímo v mobilním telefonu jsem donedávna neměl velký přehled, v podstatě mě to nikdy nezajímalo (volám velmi málo).

Ovšem prográmek MobileVoip můj zájem podnítil. Volání z mobilního telefonu stejným způsobem, jako přes operátora, je lákavé. Navíc, když tento program dovede spolupracovat rovnou s několika VoIP poskytovateli, které si můžete vybrat prakticky dle libosti, je čas jej vyzkoušet.

MobileVoip: volejte z Androidu, Windows Phone, iOS a dalších přes internet

MobileVoip je bezplatná aplikace, kterou si můžete nainstalovat do telefonu s operačním systémem Symbian, iOS, BlackBerry, Windows Phone nebo Android. Jinými slovy, poběží vám v chytrém telefonu, smartphonu některé z rozšířenějších značek.

Pro instalaci MobileVoip do telefonu potřebujete internetové připojení, abyste si mohli rovnou vytvořit registraci. I ta je zdarma. Následně si vyberete jednoho z asi šesti desítek poskytovatelů VoIP telefonie, ze softwaru se s ním propojíte a dobijete si u něj kredit.

Obsluha MobileVoip je jednoduchá. Najdete v něm seznam kontaktů přebraný z mobilního telefonu. Je otázka, zda by nebylo možné nějakým způsobem spojit volání přes VoIP rovnou z klasického seznamu kontaktů v telefonu, ale i toto řešení je pohodlné. Seznam je zde možné třídit na oblíbené, VOIP users nebo všechny kontakty seřazené podle abecedy.

MobileVoip

MobileVoip - číselník

S nabízeným číselníkem můžete volat i na libovolná další telefonní čísla, stačí je prostě vyťukat. U volání máte na výběr dvě „metody". VOIP call je klasické volání přes internet, kamkoli na světě. Je dostupné i u nás. V některých částech světa (v Česku nikoli) je možné využít volání nazvané Local Access, kdy vás software spojí s běžným telefonním číslem poskytovatele a ten vás dále opět běžným voláním propojí na cílové číslo.

MobileVoip

MobileVoip - volání

Z aplikace MobileVoip můžete posílat i SMS, nebo využít službu Call Back, kdy jste propojeni s protějškem, který vám jakoby zpětně zavolá. Funkci využijete v případě, že máte nekvalitní internetové připojení. Jen prostě požádáte o spojení a aplikace vás propojí v momentě, kdy to bude možné. V obou těchto případech si musíte nechat ověřit své telefonní číslo pomocí funkce Caller ID - přidáte jej v nastavení aplikace.

Vložíte tu své telefonní číslo a počkáte, až vám automat z MobileVoip zavolá nazpět. Připravte se na pár anglických vět, které se ale dají snadno pochopit i při malé znalosti mluvené angličtiny. Nahraný hlas mluví pomalu. V závěru vám nadiktuje čtyři číslice, které pak ještě zopakuje. Toto čtyřčíslí pak vložíte do nastavení programu a vaše telefonní číslo tak bude pro posílání SMS a zpětný hovor ověřeno. Zajímavostí je, že takto můžete s jednou instalací programu spárovat více telefonních čísel.

Kvalita spojení

Testoval jsem volání na jiný mobilní telefon v České republice. Kvalita spojení byla dle mého soudu dobrá, připojen jsem byl z Androidu přes WiFi router napojený dále na ADSL. Protějšek měl jen chvílemi pocit, že v hovoru slyší malou ozvěnu. Já nic takového nezaznamenal.

Ceny

Na testování jsem využil kredit u VoIP poskytovatele Frynga. Cena volání na T-Mobile byla $ 0,16 (tj. asi 2,97 Kč), což asi až tak supervýhodné není, na druhou stranu jsou v Česku i dražší telefonní a VoIP operátoři.

MobileVoip mi připadne jako povedené řešení pro všechny, kdo chtějí při volání šetřit, mají smartphone a jsou schopni pochopit anglicky mluvící ovládání programu. Ceny za volání se mohou u jednotlivých VoIP operátorů lišit, na výběr jich ale máte opravdu hodně.

Program si můžete zdarma nainstalovat z příslušného „store" pro svou mobilní platformu. Jeho domovské stránky najdete na adrese www.mobilevoip.com.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru