Ministerstvo informatiky ČR doporučuje Open Document Format

Dlouhodobá snaha příznivců open source softwaru má své plody nyní i v podobě doporučení Ministerstva informatiky České republiky pro aplikaci svobodného přístupu k informacím. V tomto doporučení najdete pokyny pro texty, tabulky, prezentace, webové dokumenty, texty bez formátování a dokumenty bez potřeby úprav.

Reklama

Konkrétně doporučuje Ministerstvo informatiky využívat tyto formáty:

  • Pro dokumenty jako jsou texty (.odt), tabulky a grafy (.ods) a prezentace (.odp):

Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0 

  • ­ Pro dokumenty, které jsou zpřístupněny přes internet/intranet nebo použitím webového prohlížeče:

The Extensible HyperText Markup Language (XHTML v1.0)
HyperText Markup Language (HTML v4.01)

  • Pro dokumenty obsahující pouze textové údaje, bez potřeby formátovacích funkcí:

Plain text format (.txt - např. u e-mailových zpráv, kdy formátování není důležité)

  • ­ Pro úřední dokumenty, které není potřeba dále upravovat/měnit:

Portable Document Format/A-1 (ISO 19005-1:2005)
Portable Document Format (PDF Reference v1.5 a vyšší)

Kompletní znění Doporučení k aplikaci § 4 odst. 2 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů najdete na webu Ministerstva informatiky ČR.

A co vy, čtenáři Maxiorla, používáte OpenOffice.org nebo dáváte přednost Word a Excelu z MS Office? I jejich nový formát (OpenXML) již není uzavřený. Najdete ho však v MS Office 2007 (nebo po instalaci doplňku i ve starších verzích), které se ovládáním od předchozích verzí odlišuje. Přejdete tedy na novou verzi MS Office s tolik propagovaným pohodlnějším ovládáním, nebo zakotvíte u OpenOffice.org, který se drží tradičního vzhledu aplikací?

Reklama

Komentáře

hmm, MS Office 2007 jsem zkoušel (BETA verzi) a vypadá to hodně dobře. Bohužel plná verze je pro mě jaksi moc drahá tak zůstávám u OpenOffice, u kterého mi vlastně ani nic nechybí.
Podle mě je naprosto zbytečné platit (nelegální verzi nechci) za MS Office, když používám dané programy velice zřídka a v OpenOffice mi neschází žádná fce.
MS Offfice 2007 má sice dobré ovládání i hezký vzhled, ale to mi stejně k ničemu není.
Co se týče formátů tak v OpenOffice bez problémů otevřu ty z MS Office, což ale naopak asi moc nejde (v MS Office z OpenOffice, ale jistě to nevím, možná existuje nějaký plugin nebo jsem třičtvrtěslepý (tzn. víc než poloslepý, protože poloslepá už jsem, tedy pokud nemám brýle :D) a přehlédl jsem to :D) takže tady taky není problém.
Verdikt je jednoznačný, zůstávám u OpenOffice, MS Office 2007 je sice lákavý, ale pro mě drahý a byly by to vyhozené peníze (pokud bych je měl :D).

souhlas, hledisko pořizovací ceny je dosti podstatné a ne každý si nový MS Office může dovolit.

– Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

žádné číslo zákona, žádné číslo vyhlášky, či předpisu, žádná autorizace , prostě pár nepodepsaných řádek napsaných na webu (právě rušeného ministerstva)..
už vidím ty citace v rozsudku nebo odůvodnění neshod...produkt neodpovídá doporučení dle.."http://www.micr.cz/scripts/detail.php?id=3888"

No nevím, ale číslo zákona tam mají uvedeno, ne?

– Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Má to svůj rozum. Pokud "civílní" člověk chce použivat zjednodušení, které internet nabízí a komunikovat s úřady elektronicke pak se až moc často stane, že doklady jsou v nějakým proprietárním formatu jednoho produktu nějaké firmě v Redmontu (USA).
Jasně, OOO to bez problému čte ale po uložení formatování je pro MS-Office nepoužitelné.
Úřad nemůže občana nutit k tomu, koupit si jeden předem určený produkt. Tak to zdůvodnuji například ve Francie. Bylo by to diskriminace těch, kteřý na kup nebo placení licenci MS-Office nemaji (nebo nechteji mít).

Přidat komentář